445000-PA-9104-69/05/186/MG - Obowiązek podatkowy z tytułu wprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2005 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-69/05/186/MG Obowiązek podatkowy z tytułu wprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu Celnego w Pruszkowie 16.09.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionego w dniu 03.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

uznaje stanowisko podatnika w przedstawionym wniosku za

nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 16.09.2005 r. do Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynął wniosek Spółki XXXXX w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 03.10.2005 r. do Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynęło pismo, w którym Strona uzupełniła ten wniosek.

Z wniosku i otrzymanego pisma uzupełniającego ten wniosek wynika stan faktyczny:

Spółka prowadzi skład podatkowy w zakresie produkcji napojów alkoholowych. Spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność o magazynowanie w składzie podatkowym wyrobów wyprodukowanych przez inne podmioty w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz wysyłaniu ich między innymi do sklepów usytuowanych na terenie wolnych obszarów celnych lub składów wolnocłowych w portach lotniczych lub portach morskich zlokalizowanych na przejściach granicznych. Spółka nie nabywałaby tych wyrobów, pozostawałyby one własnością innych podmiotów.

Przedstawione we wniosku pytanie Strony jest następujące:

"Czy obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, przyjęcia, magazynowania i wysyłki wyrobów nie należących do Spółki będzie ciążył na Spółce, czy też na właścicielu wyrobów, które będą magazynowane w składzie podatkowym?"

Według Strony obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego powstanie w momencie wprowadzenia (otrzymania) "cudzych" wyrobów do składu podatkowego i będzie ciążył zarówno po stronie Spółki jak i po stronie właściciela wyrobów.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie wyjaśnia, iż zgodnie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych, będących przedmiotem tego nabycia, nie później jednak niż z dniem otrzymania faktury dokumentującej nabycie, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Jednakże, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy opodatkowaniu akcyzą podlega wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego oraz sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju. Z tytułu wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy i sprzedaży przez ich właściciela, obowiązek podatkowy w akcyzie na prowadzącym skład podatkowy z tytułu wyprowadzenia wyrobów ze składu podatkowego wygaśnie z chwila zapłaty należnego podatku przez właściciela tych wyrobów.

Reasumując, obowiązek podatkowy z tytułu wprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego ciąży na prowadzącym skład podatkowy magazynowy, magazynowanie tych wyrobów w składzie podatkowym odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zaś obowiązek podatkowy na prowadzącym skład podatkowy wygaśnie z chwila zapłaty podatku przez właściciela wyrobów.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu datowania postanowienia. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, na postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika przysługuje zażalenie.

Na niniejsze postanowienie wnosi się zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia stosownie do art. 238 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

Składając zażalenie należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl