445000-PA-9104-55/04/KGL - Nadpłata w opłacie paliwowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2004 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-55/04/KGL Nadpłata w opłacie paliwowej.

Stan faktyczny:

Podmiot dokonuje na stacji paliw sprzedaży detalicznej gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem. Podmiot kupuje gaz płynny z zapłaconą akcyzą.

Pytanie podatnika:

Czy w sytuacji kiedy podatnik nie miał obowiązku a uiszczał opłatę paliwową, może zwrócić się o zwrot niesłusznie zapłaconej opłaty paliwowej?

Odpowiedź na pytanie:

Stosownie do art. 37q ustawy z dnia 27 października 1994r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. Nr 110, poz. 1192 z późn. zm.) do ponoszenia i postępowania w sprawie opłaty paliwowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Z art. 75 § 2 pkt 1 lit. b ustawy Ordynacja podatkowa wynika, dla podmiotu uiszczającego opłatę paliwową, uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w opłacie paliwowej w przypadku, gdy podmiot wykazał kwotę opłaty paliwowej nienależną lub wwysokości większej od należnej i wpłacił tę kwotę.

Stosownie do art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej w przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. b, podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane informacje o opłacie paliwowej.

Reasumując, sprzedawca detaliczny gazu do celów napędowych może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w opłacie paliwowej i równocześnie ze złożonym wnioskiem jest obowiązany złożyć skorygowane informacje o opłacie paliwowej. We wniosku należy podać nr konta bankowego, na które będzie dokonany zwrot nadpłaty wopłacie paliwowej.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Celnego, informuje że w dniu 30 września 2004r. w Dzienniku Ustaw Nr 213 pod pozycją 2156 zostały opublikowane zmiany ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, obowiązujące od dnia 15 października 2004r., z których jednoznacznie wynika, że detaliczny sprzedawca gazu służącego do napędu pojazdów samochodowych nie jest zobowiązany do uiszczania opłaty paliwowej.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna zobowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl