444000-PA-911-4/04/DJ - Opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów tytoniowych poddawanych badaniom naukowym i jakościowym o charakterze konsumenckim.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 czerwca 2004 r. Urząd Celny w Radomiu 444000-PA-911-4/04/DJ Opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów tytoniowych poddawanych badaniom naukowym i jakościowym o charakterze konsumenckim.

Pytanie Podatnika :

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wydanie wyrobów tytoniowych przeznaczonych do badań naukowych i jakościowych dokonywanych w formie badań konsumenckich ?

Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pytanie złożone w piśmie z dnia 25.05.2004 r. w sprawie zajęcia stanowiska, czy podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wydanie wyrobów tytoniowych przeznaczonych do badań naukowych i jakościowych przeprowadzanych w formie badań konsumenckich uprzejmie informuje, co następuje :

Firma w piśmie z dnia 25.05.2004 r. prosi o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów tytoniowych poddawanych badaniom naukowym i jakościowym o charakterze konsumenckim.

Zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 ) zwalnia się od akcyzy wyroby tytoniowe przeznaczone do badań naukowych, laboratoryjnych lub związanych z jakością produktu. Przepis ten zawiera ściśle określony katalog badań, od których charakteru uzależnia się zwolnienie wyrobów tytoniowych od podatku akcyzowego.

Z treści powyższego pisma wynika ponadto, że w zakresie badań jakościowych Strona ujęła badania o charakterze konsumenckim dotyczące wyrobów funkcjonujących na rynku, wprowadzanych na rynek oraz wyprodukowanych przez firmy konkurencyjne. Wybrane wyroby tytoniowe zostają przekazane konsumentom w celu degustacji oraz dokonania oceny wyrobu.

Badania związane z jakością produktu mają za zadanie dokonanie weryfikacji wyrobu ze względu na jego parametry fizyczne, chemiczne ( pomiary zawartości substancji szkodliwych, substancji smolistych, nikotyny, CO i.t.p. ) oraz dokonanie oceny wizualnej badanego wyrobu. Profesjonalnej oceny jakości dokonuje się w warunkach laboratoryjnych, nie opierając się na badaniach skierowanych do potencjalnych konsumentów , których zadaniem jest wskazanie preferowanego wyrobu bądź jego ocena.

W związku z powyższym badania konsumenckie polegające na spożywaniu wyrobów przez konsumentów w celu oceny walorów smakowych nie są badaniem jakości produktu, o którym mowa w § 22 cytowanego rozporządzenia .

Odpowiedź została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl