442000-AP-9104-58/04/MS - Nabycie wewnątrzwspólnotowe olejów smarowych wykorzystywanych na potrzeby własne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2005 r. II Urząd Celny w Warszawie 442000-AP-9104-58/04/MS Nabycie wewnątrzwspólnotowe olejów smarowych wykorzystywanych na potrzeby własne.

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 29 listopada 2004r. (data wpływu do Ministerstwa Finansów Departamentu Podatku Akcyzowego 29.11.2004r., do Urzędu Celnego II w Warszawie 15.12.2004r.) uzupełnione pismem z dnia 24 grudnia 2004r. (data wpływu do Izby Celnej w Warszawie 27.12.2004r., do Urzędu Celnego II w Warszawie 28.12.2004r.) oraz pismem z dnia 13 stycznia 2005r. (data wpływu do Urzędu Celnego II w Warszawie 14.01.2005r.) stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Celnego II w Warszawie przedstawia ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawnych.

Stan faktyczny :

Spółka jest nabywcą od kontrahentów z krajów Unii Europejskiej oleju smarowego sklasyfikowanego pod kodem CN 27 10 19 81 i symbolem PKWiU 23.20.18.

Towar ten w świetle ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym uznany jest jako wyrób akcyzowy zharmonizowany.

Pytanie 1 podatnika jest następujące:

Czy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów smarowych wykorzystywanych na potrzeby własne (konserwacja maszyn) Spółka korzystająca ze zwolnienia od podatku akcyzowego ma obowiązek uzyskać zezwolenie jako zarejestrowany lub niezarejestrowany handlowiec?

Odpowiedź:

Wyroby o kodzie CN 2710 - produkty rafinacji ropy naftowej - oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów zostały zamieszczone w poz. 4 załącznika Nr 2 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) tj. zostały zaliczone do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Stawka podatku akcyzowego dla olejów smarowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo została określona w poz. 2 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2004r. (Dz. U. Nr 279, poz. 2763) zmienionego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825) i wynosi 1 180,00 zł/1 000 1.

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.) zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 1971 - 2710 19 99, przeznaczonych do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników. Jednak zwolnienie to ma zastosowanie pod warunkiem sprzedaży tych wyrobów dokonywanej ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy.

Uprawnionym nabywcą jest podmiot dokonujący zakupu wyrobów, który zużywa wyroby do celów, o których mowa w ww. ust. 1 pkt 5 i złoży oświadczenie stwierdzające, że wyroby zostaną zużyte do celów objętych zwolnieniem.

Reasumując, należy stwierdzić, że Spółka chcąc nabywać przedmiotowy wyrób akcyzowy zharmonizowany musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, bądź dokonywać zakupu tego wyrobu od podmiotu w kraju posiadającego takie zezwolenie. Tylko w takich przypadkach może skorzystać ze zwolnienia określonego w § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego po spełnieniu warunków tam określonych.

Pytanie 2 podatnika jest następujące:

Czy Spółka ma obowiązek zarejestrować się w Urzędzie Celnym jako podatnik podatku akcyzowego oraz dokonywać zgłoszeń o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych zharmonizowanych i deklaracji uproszczonych AKC-U, a następnie kwartalnych deklaracji podsumowujących?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, przy czym w myśl ust. 2 pkt 9 ww. artykułu za taką sprzedaż uważa się również zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Następnie art. 14 ust. 1 ustawy stwierdza, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są zobowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego.

Art. 55 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłacona na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju, jest obowiązany m.in. przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego i złożyć zabezpieczenie akcyzowe, a także złożyć deklarację uproszczoną i dokonać zapłaty akcyzy na terytorium kraju w terminie 10 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Reasumując, Spółka jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych winna przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. Rejestracja podatnika w podatku akcyzowym związana jest z wystąpieniem zdarzenia, tj. czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeżeli taka czynność zachodzi podatnik winien złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego, nawet gdy na podstawie innych przepisów o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe mogą być zwolnione od podatku akcyzowego.

W przypadku gdy Wnioskodawca nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju, jest obowiązany przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego i złożyć zabezpieczenie akcyzowe, a także złożyć deklarację uproszczoną AKC-U.

W związku z przedstawieniem przez Wnioskodawcę stanu faktycznego dotyczącego oleju smarowego sklasyfikowanego pod kodem CN 27 10 19 81 i symbolem PKW i U 23.20.18, czyli wyrobu akcyzowego zharmonizowanego, Spółka nie powinna składać kwartalnych informacji podsumowujących, ponieważ informacje te dotyczą wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl