4410000-PA-9100I-59/04/1547/EU - Dokumenty składane w przypadku dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2004 r. II Urząd Celny w Warszawie 4410000-PA-9100I-59/04/1547/EU Dokumenty składane w przypadku dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie zasad nabywania wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej oraz możliwości uzyskania zwrotu podatku akcyzowego przez podmiot, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, wyjaśnia co następuje:

Stan faktyczny:

Spółka będąc podmiotem gospodarczym prowadzącym działalność w zakresie obrotu energią elektryczną zamierza dokonywać transakcji w zakresie działalności gospodarczej polegających na zakupie energii elektrycznej na terytorium Polski, jak również w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dalszej jej odsprzedaży w ramach tzw. dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Pytanie podatnika:

"Jakie warunki muszą być spełnione i jakie dokumenty należy każdorazowo złożyć w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej w celu uzyskania zwrotu akcyzy w przypadku zakupu energii elektrycznej na rynku krajowym?

Jakie dokumenty należy złożyć w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego w celu zapłaty akcyzy?"

Odpowiedź:

Na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) energia elektryczna należy do grupy wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

Zgodnie z art. 76 ustawy o podatku akcyzowym podatnicy dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są zobowiązani po dokonaniu przywozu na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego i dokonać zapłaty akcyzy w terminie 5 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej zgodnie z art. 6 ust. 5 ww. ustawy powstaje z dniem jej wydania.

Wzór deklaracji uproszczonej stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, wzoru deklaracji uproszczonej oraz sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych ( Dz. U. Nr 74 poz. 668 ).

Zgodnie z art. 78 ww. ustawy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące o dokonanych nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca nastepującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

- nabycia wewnątrzwspólnotowego - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących nabyść wewnątrzwspólnotowych,

- dostawy wewnątrzwspólnotowej - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Informacja podsumowująca zawiera dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania), określenie rodzaju prowadzonej działalności, określenie ilości i rodzaju wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, dane identyfikacyjne odbiorcy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz dostawcy w przypadku nabycia wenątrzwspólnotowego, łączną wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz łączną wartość dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Wzór informacji podsumowującej stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych i dostawach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowany.

Zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, podmiotowi który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy.

Na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 77 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych - Dz. U. Nr 74, poz. 673), rodzaje dokumentów potwierdzających dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych oraz sposób jej potwierdzenia, a także szczegółowe warunki, tryb oraz terminy zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, w przypadku dostawy wyrobu akcyzowego niezharmonizowanego na terytorium państwa członkowskiego, od którego na terytorium kraju została zapłacona akcyza, podmiotowi który dokonał dostawy wewnatrzwspólnotowej przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot ten następuje na wniosek podmiotu uprawnionego z zachowaniem następujących wymogów:

- zwrot akcyzy następuje na pisemny wniosek podmiotu, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego,

- do wniosku załączony zostanie dokument zapłaty akcyzy na terytorium kraju,

- przedłożone zostaną dokumenty przewozowe lub ich kopie otrzymane od przewoźnika lub spedytora odpowiedzialnego za wywóz wyrobów akcyzowych niezharminizowanych z terytorium kraju. Z dokumentów tych jednoznacznie musi wynikać, że wyroby akcyzowe niezharmonizowane zostały dostarczone do miejsca

- ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego,

- do wniosku załączona zostanie kopia faktury dostawy oraz specyfikacja dostawy, jeżeli nie jest zawarta w fakturze.

W przypadku, gdy przedstawione dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, potwierdzenie takiej dostawy może nastąpić poprzez przedłożenie innych dokumentów wskazujących, że została ona zrealizowana, w szczególności:

- korespondencji handlowej,

- dokumentu dotyczącego ubezpieczenia lub frachtu,

- dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia, zwrot akcyzy jest dokonywany na rachunek bankowy podmiotu który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl