440000/0201/53/2010/DORi - Premia uznaniowa jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2010 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 440000/0201/53/2010/DORi Premia uznaniowa jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Warszawie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 21 października 2010 r. w sprawie wliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe premii uznaniowych.

UZASADNIENIE

Jak wynika z Państwa wniosku złożonego w dniu 21 października 2010 r. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, Spółka jako pracodawca, na podstawie zapisów w umowach o pracę wypłaca pracownikom, oprócz wynagrodzenia podstawowego, miesięczne premie uznaniowe. Są one umownie ograniczone do określonej wysokości i rozliczane w kwartalnych lub półrocznych cyklach rozliczeniowych. O ostatecznej wysokości przyznanych premii decyduje Zarząd Spółki na podstawie oceny efektów pracy pracownika oraz ogólnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W praktyce, w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym pracownik przebywa przez dłuższy czas na zwolnieniu chorobowym lub urlopie macierzyńskim, a co za tym idzie ma wpływ na efektywność jego pracy, premia uznaniowa może zostać przyznana w niepełnej wysokości albo nawet w ogóle nie przyznana. Natomiast w przypadku, gdy zwolnienie chorobowe jest krótkotrwale i nie wpływa zasadniczo na efekty pracy pracownika, premia uznaniowa może mu zostać przyznana w pełnej wysokości.

Państwa zdaniem zgodnie z art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie rentowe.

Jednocześnie wskazali Państwo, iż zgodnie z art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe pracowników stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9 i 10 z zastrzeżeniem m.in. art. 18 ust. 2, zgodnie z którym "w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3, nie uwzględnia się wynagrodzenia na czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków". Ponadto stoją Państwo na stanowisku, że premie uznaniowe, o których mowa w niniejszym stanie faktycznym, stanowią przychód w rozumieniu art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co do zasady stanowiący podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Jednocześnie Państwa zdaniem brak jest podstaw do uznania, że premie te choćby w części stanowią wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 Oddział w Warszawie zważył co następuje.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Państwa spółka wystąpiła o interpretację przepisów z zakresu podstawy wymiaru składek, zatem udzielenie interpretacji w formie decyzji jest uzasadnione.

Stanowisko zaprezentowane przez Państwo uznać należy za prawidłowe.

Jak trafnie Państwo wskazali, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Podstawy wymiaru składek nie stanowią natomiast przychody wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1-32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106. z późn. zm.).

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 24 powołanego powyżej rozporządzenia podstawy wymiaru składek nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Warunkiem koniecznym dla zastosowania powołanego wyżej wyłączenia jest jednak by składnik wynagrodzenia nie miał charakteru uznaniowego, a co za tym idzie by pracownikowi przysługiwało względem pracodawcy roszczenie o jego wypłatę. Ponadto musi zachodzić związek pomiędzy wypłatą tego

składnika a pobieraniem świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, co oznacza, że składniki wynagrodzenia, które nie mają charakteru uznaniowego i wypłacane są w pełnej wysokości bez wzglądu na ewentualne okresy pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego są wyłączone z podstawy wymiaru składek.

Z uwagi na fakt, iż wnioskodawca wypłaca premie uzależniając ich wypłatę i wysokość od efektów pracy danego pracownika, ogólnej sytuacji Finansowej przedsiębiorstwa czy od uznania pracodawcy, wypłaty to mają charakter uznaniowy, gdyż uzależnione są od oceny efektów pracy, a także są obniżane za nieobecności w pracy z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego, wychowawczego czy bezpłatnego, a więc taka konstrukcja prawna składnika wynagrodzenia wyłącza możliwość zastosowania do niego § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r.

W konsekwencji opisane we wniosku miesięczne premie uznaniowe stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl