4300/2016 - Uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych w Wielkiej Brytanii do nauki języka angielskiego w Polsce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 4300/2016 Uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych w Wielkiej Brytanii do nauki języka angielskiego w Polsce.

Kwestie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli uregulowano przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2015 r. poz. 1264).

W myśl art. 9 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.

Zgodnie z § 11 ww. rozporządzenia, kwalifikacje do nauczania języka obcego w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych posiada osoba, która legitymuje się m.in.:

1)

dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego i posiada przygotowanie pedagogiczne,

2)

dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych ukończonych w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy i posiada przygotowanie pedagogiczne,

3)

dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:

a)

na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub

b)

w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne,

4)

dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu,

5)

dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.

Przepisy ww. rozporządzenia umożliwiają uzyskanie kwalifikacji do nauczania języka obcego osobom, które posiadają zaawansowaną lub biegłą znajomość języka obcego, ale nie są absolwentami studiów wyższych magisterskich lub zawodowych na kierunku filologia albo nauczycielskiego kolegium języków obcych.

Osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych innych niż odpowiednia filologia obca, w celu potwierdzenia kwalifikacji do nauczania języka obcego muszą przedstawić:

1)

świadectwo znajomości języka obcego, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, potwierdzające zaawansowaną lub biegłą znajomość języka obcego,

2)

świadectwo ukończenia studiów podyplomowych lub kursu pedagogiczno-metodycznego z zakresu przygotowania pedagogicznego do nauczania języka obcego.

Lista świadectw znajomości języków obcych stanowiąca załącznik do rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli uwzględnia egzaminy pozwalające na sprawdzenie znajomości języka obcego na poziomie wymaganym od nauczyciela języka obcego. Umieszczono na niej te egzaminy znajomości języka obcego, które pozwalają na sprawdzenie poszczególnych sprawności językowych, tj. mówienia, czytania, pisania, rozumienia tekstu mówionego i rozumienia tekstu czytanego. Wskazane certyfikaty wydawane są przez instytucje wyspecjalizowane w ocenianiu sprawności językowej cudzoziemców i egzaminowaniu.

Natomiast przepisy ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 65) umożliwiają uznanie w Polsce kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela osobom, które zgodnie z przepisami regulacyjnymi danego kraju nabyły te kwalifikacje w kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Zatem jeżeli M. M. nabyła w Wielkiej Brytanii kwalifikacje nauczyciela zgodnie z prawem brytyjskim, może złożyć we wskazanym wyżej trybie wniosek do Ministra Edukacji Narodowej o uznanie jej kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela.

Jeśli M. M. nie nabyła kwalifikacji nauczycielskich w Wielkiej Brytanii, to w celu ich formalnego potwierdzenia powinna zdać jeden z wymienionych w załączniku do rozporządzenia egzaminów językowych oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka angielskiego.

Przez przygotowanie pedagogiczne nauczyciela należy rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin (§ 1 pkt 3 ww. rozporządzenia). O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl