421000-SN-ZH-9110-108/05/IK - Sposób wypełniania pola 7 "odbiorca" w dokumencie ADT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2005 r. Urząd Celny w Szczecinie 421000-SN-ZH-9110-108/05/IK Sposób wypełniania pola 7 "odbiorca" w dokumencie ADT.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja Podatkowa tekst jednolity z 2005r (Dz. U. Nr 8, poz.60 z późn.zm.),

- oceniam stanowisko zawarte w Państwa wniosku z dnia 05.10.2005r. uzupełnionym w dniu 27.10.2005r. pismem nr P-2/S-5/10/2005/JP - jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.10.2005r. złożono wniosek - uzupełniony pismem nr P-2/S-5/10/2005/JP z dnia 27.10.2005r., o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym zawarto pytanie ? Czy właściwym będzie wypełnianie pola 7 -?odbiorca? przez podanie danych odbiorcy tj. składu podatkowego w dokumencie ADT(administracyjny dokument towarzyszący) w związku z tym, że ostatecznym odbiorcą wyrobu akcyzowego zharmonizowanego (paliwa) nabytego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy będzie skład podatkowy w kraju pomimo faktu iż nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonuje Spółka X ?.

Opisując stan faktyczny w przedmiotowej sprawie wskazano na możliwość dokonywania transakcji dostawy paliw przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ze składu podatkowego w Niemczech do składu podatkowego na terenie kraju będącego ostatecznym odbiorcą paliwa na zasadzie pośrednictwa Spółki X. Natomiast w administracyjnym dokumencie towarzyszącym uznano za prawidłowe wpisanie w polu 7 ?odbiorca? danych dot. składu podatkowego w kraju. Faktura sprzedaży paliwa ze składu podatkowego w Niemczech będzie wystawiona na Spółkę X a odsprzedaż paliwa dla ostatecznego odbiorcy-składu podatkowego nastąpi na terenie kraju.

W związku z powyższym wyjaśniam co następuje:

Przedstawiony przez Państwa sposób dokonywania transakcji z zachowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy udokumentowanej administracyjnym dokumentem towarzyszącym (ADT) w przepisach regulujących w/w procedurę nie został jednoznacznie odzwierciedlony. Konstrukcja przepisów dotyczących procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania oraz dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych określa w jakich przypadkach następuje zawieszenie poboru akcyzy, na podstawie jakich dokumentów odbywa się przemieszczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, określa sposób potwierdzania odbioru kart administracyjnego dokumentu towarzyszącego dla wyrobu przemieszczanego w tej procedurze oraz w jakich przypadkach następuje zakończenie procedury.

Zasadniczą kwestią w przedmiotowej sprawie jest wskazanie odbiorcy w dyspozycji którego pozostanie ostatecznie wyrób akcyzowy zharmonizowany przemieszczany w procedurze zawieszenia poboru akcyzy .

W art.26 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29,poz.257 z późn.zm.) wskazano, że pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są przemieszczane między składami podatkowymi na terenie Wspólnoty Europejskiej.

Dyspozycja § 2 pkt 2 lit.a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz.U. nr 81,poz.744 z późn.zm.) określa, że: odbiorcą w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego jest ? skład podatkowy oraz zarejestrowany i niezarejestrowany handlowiec, którzy odbierają wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy .

W opisanym stanie faktycznym wskazano, że nabycie wyrobu nastąpi ze składu podatkowego w Niemczech za Państwa pośrednictwem a odbiorcą wyrobu po podjęciu przez Państwa odpowiednich czynności cywilnoprawnych jest skład podatkowy w kraju. Zatem w polu 7 (odbiorca) administracyjnego dokumentu towarzyszącego właściwym będzie wpisanie danych dot. składu podatkowego w kraju ? jest to jeden z możliwych odbiorców wskazany w w/w dyspozycji przy czym zostaje zachowany warunek przemieszczania wyrobu między składami podatkowymi na terenie Wspólnoty Europejskiej.

W związku z powyższym obowiązkami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego (Dz.U. nr 65, poz. 598 z późn.zm) w przedmiotowej sprawie jest objęty skład podatkowy.

Nadmieniacie Państwo także, iż prowadzący skład podatkowy na terenie składu będzie dokonywał przerobu paliw i produkował inne wyroby akcyzowe zgodnie z posiadanym pozwoleniem. W art. 28 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U nr 29, poz. 257 z późn. zm.) wskazano przypadki ,które kończą procedurę zawieszenia poboru akcyzy .

Mając powyższe na uwadze ? postanawiam jak w sentencji.

Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego i prawnego na dzień 28.11.2005r.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organa kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.236 § 1 pkt. 1, art.239 - ustawy Ordynacja Podatkowa).

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie(art. 222 ustawy Ordynacja Podatkowa). W przypadku wnoszenia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach w kwocie 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl