421000-PA-9102-5/05/TS - Przywóz przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały samochodu osobowego z terytorium innego państwa członkowskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2005 r. Urząd Celny w Szczecinie 421000-PA-9102-5/05/TS Przywóz przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały samochodu osobowego z terytorium innego państwa członkowskiego.

Postanowienie

Na podstawie art. 216, 217 w związku z art. 14a, 14b §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) oraz § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późniejszymi zmianami) w związku ze złożonym wnioskiem w dniu 24.01.2005r. o udzielenia interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa.

Naczelnik Urzędu Celnego w Szczecinie stosownie do przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz.60) postanawia, iż stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 24 stycznia 2005 roku do Naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie został złożony wniosek przez Pana XX o wydanie pisemnej informacji w zakresie zwolnienia od podatku akcyzowego samochodu osobowego w związku z jego zamiarem przybycia do kraju na pobyt stały.

Mając powyższe na uwadze wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z treścią § 28 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 ze zm.) zwalnia się od akcyzy przywóz przez osobę fizyczną, przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu, samochodów osobowych z terytorium innego państwa członkowskiego, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1. samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego osoby fizycznej;

2. samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w innym państwie członkowskim przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu;

3. osoba fizyczna przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dowód potwierdzający spełnienie , o którym mowa w pkt 2;

4. samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub wypożyczony przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przewozu na terytorium kraj.

W przypadku, o którym mowa w ust. 1 w/w rozporządzenia, właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje zaświadczenia stwierdzające zwolnienie od akcyzy.

Przedstawiona we wniosku sytuacja pozwala na stwierdzenie, iż samochód, który Pan użytkował za granicą przez okres 9 miesięcy, po przyjeździe na pobyt stały do kraju może być po złożeniu stosownego wniosku do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, zwolniony od podatku akcyzowego w świetle zacytowanego wyżej przepisu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać uchylona w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo do wniesienia zażalenia, w związku z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie. Zażalenie przeciw postanowieniu powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art.1 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z póź. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00 zł od wniesionego zażalenia i 0,50zł od złożonego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl