42000-WPA-9141-21/2005/ES - Zwrot podatku uiszczonego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2005 r. Izba Celna w Szczecinie 42000-WPA-9141-21/2005/ES Zwrot podatku uiszczonego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą), obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów osobowych powstaje w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzenia samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Art. 81 ust 1 pkt 1 i 2 cytowanej ustawy nakłada na podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, po przywozie na terytorium kraju, obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego, oraz dokonania zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji.

W sytuacji natomiast dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej - czyli przemieszczenia wyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, obowiązek podatkowy nie powstaje. A zgodnie z treścią art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu.

Jeżeli więc Państwa Spółka dokonała nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego (samochody ciężarowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym) i wywiązała się z obowiązku złożenia deklaracji uproszczonej oraz zapłaciła akcyzę, a następnie dokonała dostawy wewnątrzwspólnotowej, może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego.

Szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. 74, poz. 673). Rozporządzenie to nie określa wzoru wniosku o zwrot akcyzy. Wskazuje natomiast jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. I tak zgodnie z § 3 rozporządzenia do wniosku należy dołączyć:

1. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych dostarczonych na terytorium państwa członkowskiego oraz

2. dokumenty potwierdzające dostawę wewnatrzwspólnotową, o których mowa w § 2, to jest:

* dokumenty przewozowe lub ich kopie otrzymane od przewoźnika lub spedytora odpowiedzialnego za wywóz z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że wyroby akcyzowe niezharmonizowane zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego - w przypadku gdy przewóz jest zlecany przewoźnikowi lub spedytorowi;

* kopia faktury dostawy;

* specyfikacja dostawy, jeśli nie jest zawarta w fakturze.

W sytuacji, gdy dostawa realizowana jest bez udziału przewoźnika lub spedytora przy użyciu własnego środka transportu, to w świetle § 2 ust. 2 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, podatnik powinien posiadać m.in. dokument zawierający co najmniej imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika dokonującego dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz nabywcy tych wyrobów, a także dokument zawierający adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy. Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia nabywca zobowiązany jest potwierdzić fakt przyjęcia wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w miejscu znajdującym się na terytorium państwa członkowskiego.

Ponadto nadmieniam, że stosownie do postanowień ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (tekst jednolity w Dz.U. Nr 253 poz. 2532 z 2004 roku), wniosek o zwrot akcyzy podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl