415/14/03 - Działy specjalne produkcji rolnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy w Poddębicach 415/14/03 Działy specjalne produkcji rolnej

Pytanie Podatnika:

Na jakiej podstawie Urząd Skarbowy nalicza podatek od zakupionych piskląt, a nie uwzględnia sztuk padłych w czasie całego cyklu hodowlanego?

Odpowiedź Urzędu:

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 5 stycznia 2003 r. Urząd Skarbowy informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani dział specjalny produkcji rolnej - chów gęsi tucznej. W maju 2003 r. zakupiła 7 tysięcy sztuk gęsi, z których sprzedała tylko 1500 szt., pozostałe sztuki padły. Podatniczka pyta, na jakiej podstawie Urząd Skarbowy nalicza podatek od zakupionych piskląt, a nie uwzględnia sztuk padłych w czasie całego cyklu hodowlanego.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.

O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.

Art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176, z późn. zm.) stanowi, iż dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

W myśl art. 24 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normy szacunkowe dochodu rocznego stosuje się do jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 załącznika nr 2, z tym że w przypadku:

- (...) wylęgarni drobiu - od 1 sztuki pisklęcia uzyskanego z lęgu,

- zwierząt laboratoryjnych - od jednej sztuki sprzedanych zwierząt,

- hodowli i chowu zwierząt wymienionych pod lp. 15 lit. b - h załącznika nr 2 - od 1 sztuki zwierząt sprzedanych (...).

Art. 24 ust. 4b ustawy stanowi, że jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.

Z uwagi na to, iż dla potrzeb prowadzonej działalności nie wybrała Pani rozliczania na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wielkość produkcji przekroczyła 100 sztuk, dochód ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z jednostki produkcji zwierzęcej określonej w załączniku nr 2.

Opublikowano: www.izbaskarbowa.lodz.pl