390/2016 - Możliwość pozyskania dofinansowania na zakup szafek szkolnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 390/2016 Możliwość pozyskania dofinansowania na zakup szafek szkolnych.

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki oraz wyposażenia szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania jest zadaniem organu prowadzącego szkołę (art. 5 ust. 7 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty 1 ).

Zgodnie z § 4a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach 2 w pomieszczeniach szkoły lub placówki zapewnia się uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych.

Przywołane wyżej rozporządzenie nie określa formy realizacji wymogów udostępnienia uczniom pomieszczeń na przechowywanie rzeczy (nie jest określone, że muszą to być szafki). Do dyrektora szkoły należy decyzja, czy miejscem do przechowywania rzeczy szkolnych będą szafki zakupione specjalnie w tym celu, czy też istniejące wyposażenie szkoły zostanie odpowiednio zagospodarowane.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma możliwości formalno-prawnych dofinansowywania indywidualnych przedsięwzięć i projektów, w tym zakupu wyposażenia szkół.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 54 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł (np. sponsorzy). Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin działalności rady rodziców.

Informuję ponadto, że o fundusze na doposażanie szkół można starać się w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, realizowanych w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Cele przeznaczenia środków w ramach poszczególnych funduszy oraz źródła finansowania określone są w Regionalnym Programie Operacyjnym właściwym dla danego województwa. Dyrektorzy szkół zainteresowani pozyskaniem dodatkowych funduszy dla swojej szkoły powinni kontaktować się bezpośrednio z instytucjami odpowiedzialnymi za wydatkowanie unijnych funduszy w swoim województwie (Urząd Marszałkowski), aby uzyskać informację, czy będzie taka możliwość.

1

Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.

2

Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z późn. zm.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl