380000-411/I-15/2010/NZ - Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez wspólnika spółki cywilnej oraz obowiązek opłacania składek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 listopada 2010 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 380000-411/I-15/2010/NZ Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez wspólnika spółki cywilnej oraz obowiązek opłacania składek.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 23 września 2011 r. przez przedsiębiorcę w sprawie podlegania ubezpieczeniom społecznym wspólnika spółki cywilnej oraz obowiązku opłacania składek.

UZASADNIENIE

Dnia 23 września 2010 r. (uzupełnienie wniosku 21 października 2010 r.) do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, że jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej: (...) Od 1 kwietnia 2009 r. jest zobowiązany do opłacania składek na własne ubezpieczenie jak osobny płatnik. Ze względu na specyficzny charakter prowadzonej działalności gospodarczej jest to działalność sezonowa prowadzona kilka miesięcy w roku w okresie wiosenno - letnim. Od dnia 12 października 2009 r. działalność przestała być wykonywana, jednak nie mogło dojść do formalnego zawieszenia działalności gospodarczej, ponieważ drugi wspólnik spółki (...) jest także wspólnikiem innej spółki cywilnej. Zawieszenie jednej spółki spowodowałoby u przedsiębiorcy (...) konieczność zawieszenia pozostałych spółek.

Działalność była faktycznie wykonywana przez wspólników spółki (...) do dnia 11 października 2009 r. i do tego dnia płatnik opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. W opinii wnioskodawcy ponieważ w okresie 12 października 2009 r. - 22 marca 2010 r. działalność faktycznie nie była przeze mnie wykonywana, stoję na stanowisku, iż w ww. okresie nie miałem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Konieczność opłacania składek, pomimo że nie prowadziłem żadnej działalności gospodarczej w ww. okresie, tylko, dlatego że mój wspólnik miał obowiązek opłacania składek z zupełnie innego tytułu, będzie dla mnie nieuzasadnionym obciążeniem i rażąco narusza zasadę równego traktowania przedsiębiorców, bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu zważył, co następuje:

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 1 pkt 5 w powiązaniu z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9 osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Natomiast stosownie do zapisów art. 13 pkt 4 w powiązaniu z art. 36a ust. 2 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne w następujących okresach:

- osoby prowadzące pozarolniczą działalność - od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej następuje wyłącznie w trybie określonym w art. 7ba ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.). Informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej może zgłosić przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) tj.:

* osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną-wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

* wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (przy czym wymagane jest zawieszenie działalności przez wszystkich wspólników)

Uwzględniając powyższe w stosunku do osoby, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, wyłączenie z okresu podlegania obejmuje okresy, na które wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W sytuacji opisanej we wniosku nie nastąpiło zawieszenie działalności na postawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, czyli brak jest podstaw do uznania, iż nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, a tym samym obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji decyzji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl