353000-RPA-911-18/05 - Zwolnienie z podatku akcyzowego metanolu wykorzystywanego w całości w produkcji formaliny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2005 r. Urząd Celny w Nowym Sączu 353000-RPA-911-18/05 Zwolnienie z podatku akcyzowego metanolu wykorzystywanego w całości w produkcji formaliny.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustaw z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 30 czerwca 2005 roku oraz jego uzupełnienia z dnia. i 22 sierpnia 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30 czerwca 2005 roku oraz jego uzupełnienia z dnia 28 lipca 2005 roku i 22 sierpnia 2005 roku Podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy importując metanol wykorzystywany w całości do produkcji formaliny, można korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego przy imporcie po złożeniu stosownego oświadczenia przy dokonaniu zgłoszenia celnego?

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje towar o nazwie metanol o kodzie CN 29051100 i symbolu PKWiU 24.14.22-10.00 jest to w całości import. Według podatnika metanol jest wyrobem akcyzowym niezharmonizowanym ujętym w poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy. Podatnik powołuje się na zmiany od 17 czerwca 2005 roku w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz.966 ze zmianami) gdzie zmianie uległ § 11 dotyczący zwolnień od akcyzy wyrobów określonych w art. 24 ust.1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami). Po zmianie w/w rozporządzenia Ministra Finansów brak jest wymienienia importera mogącego korzystać ze zwolnienia.

Zdaniem Podatnika nie ma on obowiązku naliczania i płacenia podatku akcyzowego z tytułu importu metanolu. Strona stwierdza, że brak w rozporządzeniu wymienienia importera w omawianym przepisie nie oznacza, że nie przysługuje mu zwolnienie od podatku akcyzowego. Zwolnienie to przysługuje uprawnionemu nabywcy, a takowym jest Spółka, ponieważ zakupiony metanol wykorzystuje do innych celów niż napędowe, opałowe lub jako dodatek lub domieszka do paliw silnikowych oraz składa oświadczenie, że nabywany metanol zostanie zużyty na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem ( produkcja formaliny). Uprawnionym nabywcą może zatem być także importer. Nie ma przepisu, który by to uniemożliwiał.

Naczelnik tut. Urzędu Celnego udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Towar o nazwie metanol o symbolu PKWiU 24.14.22-10.00 wg kodu CN 2905 11 00 nie jest wyrobem akcyzowym o ile nie jest to wyrób wymieniony w załączniku NR 1 poz. 6 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami) określony jako pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na kod CN. Nie można się zgodzić ze zdaniem Podatnika, że metanol wykorzystywany do celów innych niż wymienione w poz. 6 zał. Nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym jest wyrobem akcyzowym.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że w przedstawionej sytuacji przez podatnika który zużywa metanol w całości do produkcji formaliny czyli do innych celów niż określone w poz. 6 zał. nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym nie występuje obowiązek zapłaty akcyzy z tytułu importu. Biorąc powyższe pod uwagę postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia. Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl