353000-RPA-911-10/05 - Oświadczenie o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego. Obowiązek podatkowy przy sprzedaży oleju opałowego poza stacją paliw. Konfekcja oleju opałowego do opakowań jednostkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2005 r. Urząd Celny w Nowym Sączu 353000-RPA-911-10/05 Oświadczenie o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego. Obowiązek podatkowy przy sprzedaży oleju opałowego poza stacją paliw. Konfekcja oleju opałowego do opakowań jednostkowych.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustaw z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 21 kwietnia 2005 roku oraz jego uzupełnienia z dnia 7 czerwca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 21 kwietnia 2005 roku oraz jego uzupełnienia z dnia 7 czerwca 2005 roku Podatnik zwrócił się z zapytaniem :-czy jako sprzedawca oleju opałowego S-(pozostałe) z zapłaconą akcyzą w wysokości 60zł/1000 kg musi pobierać od swych odbiorców oświadczenia w sprawie przeznaczenia oleju opałowego. Sprzedaż ta będzie sprzedażą hurtową a także będzie następować w opakowaniach jednostkowych na stacji paliw.

- czy jeśli dystrybutor z w/w olejem będzie znajdował się za stacją paliw i z niego w/w olej będzie wlewany do opakowań jednostkowych klientów, to czy wówczas nie powstanie żaden obowiązek podatkowy.

- czy może dokonywać konfekcji do własnych opakowań jednostkowych w/w olej opałowy z dystrybutora znajdującego się poza terenem stacji i tak rozlany olej będzie mógł sprzedawać, bez żadnych dodatkowych obowiązków.

Do wniosku Podatnik załączył kopię świadectwa jakości Nr 06/LX/2005 ? olej opałowy LX, wydanego przez ?XXX? Sp. z o.o. Zdaniem Podatnika jeżeli przedmiotem sprzedaży jest ciężki olej opałowy z zapłaconą akcyzą to nie ma obowiązku pobierać żadnych oświadczeń. Podatnik powołuje się na to, że ustawodawca ustanowił tylko i wyłącznie obowiązek pobierania oświadczeń w sprawie przeznaczenia oleju opałowego z którego 50% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C, w przypadku gdy sprzedaż dotyczy oleju opałowego zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, przeznaczonego na cele opałowe

Strona podaje, że skoro dystrybutor znajduje się poza stacją paliw i służy jedynie do napełniania opakowań jednostkowych (w tym również do własnych opakowań) olejem opałowym to nie ponosi żadnych konsekwencji.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy oraz obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia, biorąc pod uwagę załączone do wniosku świadectwo jakości Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu postanowił uznać przedstawione przez Podatnika stanowisko za nieprawidłowe, co uzasadnia się następująco. Ustawa z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz.257 ze zmianami) reguluje opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym. Wyroby akcyzowe zostały wymienione w załączniku nr 1 do ustawy, wśród których pod poz. 5 wyszczególniono produkty rafinacji ropy naftowej, do których zaliczane są również oleje opałowe. Wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 65 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. nr 87, poz. 825 ze zmianami) rozróżnia dla celów podatkowych dwa rodzaje olejów opałowych (zał. Nr 1 do rozporządzania poz.2) tj.:

1) oleje opałowe z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C, oraz których gęstość w temperaturze 15° C jest niższa od 890 kg/msup3;, w przypadku gdy są zabarwione na czerwono i oznaczone znacznikiem, przeznaczone na cele opałowe.

2) oleje opałowe pozostałe.

W stosunku do olejów opałowych z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C, oraz których gęstość w temperaturze 15° C jest niższa od 890 kg/msup3; zostały ustanowione warunki obrotu tym towarem m. in.:

- obowiązek znakowania nieusuwalnym znacznikiem i barwienia na czerwono, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 29.03.2004r. w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych przeznaczonych na cele opałowe oraz olejów opałowych (Dz. U. Nr 53, poz.527),

- obowiązek uzyskania od nabywców (zarówno osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów - § 4 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z 22.04.2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego.

W stosunku do olejów opałowych pozostałych, obowiązki takie nie zostały sformułowane. Oznacza to zatem, że jeżeli przedmiotem dokonywanej przez Stronę sprzedaży będzie rzeczywiście olej opałowy inny niż wymieniony w punkcie 2 lit.a załącznika nr 1 do w/w rozporządzenia to nie powstanie (określony w § 4 tegoż rozporządzenia) obowiązek pobierania oświadczeń od nabywców o przeznaczeniu nabywanych wyrobów.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zmianami), stawki akcyzy określone m.in. w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zmianami) obniża się, dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju, do wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku nr 1 ? tabela stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju ? pod poz. 2 lit. b zawarto oleje opałowe pozostałe (inne niż wymienione w poz. 2 lit. a ? oleje opałowe, z których z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C, oraz których gęstość w temperaturze 15° C jest niższa od 890 kg/msup3;, w przypadku gdy są zabarwione na czerwono i oznaczone znacznikiem, przeznaczone na cele opałowe, dla których stawkę akcyzy określono w wysokości 60,00 zł/1.000 kg).

W związku z powyższym w przypadku sprzedaży w kraju oleju opałowego, sklasyfikowanego pod poz. 2 lit. b, w/w załącznika ustawodawca nie wskazał ograniczeń co do sposobu jego sprzedaży ani konieczności odbierania oświadczeń w sprawie przeznaczenia oleju opałowego na cele opałowe. Jednocześnie Naczelnik tut. Organu podatkowego informuje, że przedstawione Przez Stronę stanowisko dotyczące obrotu olejem opałowym ciężkim (wg. załączonego świadectwa jakości) było poprawne do dnia 16 czerwca 2005 roku. Z dniem 17czerwca 2005 roku. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2005 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. Nr 103 poz. 865) w którym między innymi został zmieniony §3 ust 1 oraz załącznik nr 1 do rozporządzenia poz. 2 gdzie wymieniono oleje opałowe:

a) z których 30%lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C oraz których gęstość w temperaturze 15° C jest niższa od 890 kg/msup3;, w przypadku gdy są zabarwione na czerwono i oznaczone znacznikiem, przeznaczone na cele opałowe.

b) pozostałe

W brzmieniu obowiązującym do dnia 16 czerwca 2005 roku dotyczyło to olejów opałowych:

a) z których 50% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C, w przypadku gdy sprzedaż dotyczy oleju opałowego zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, przeznaczonego na cele opałowe,

b) pozostałe

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl