3520-911-6/05 - Uiszczanie opłaty paliwowej przez detalicznych sprzedawców gazu do tankowania pojazdów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2005 r. Urząd Celny w Nowym Targu 3520-911-6/05 Uiszczanie opłaty paliwowej przez detalicznych sprzedawców gazu do tankowania pojazdów.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 23 czerwca 2005 roku (opłata skarbowa wniesiona 18 lipca 2005 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opłaty paliwowej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Firma prowadzi działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży detalicznej gazu płynnego o symbolu PKWiU 23.20.21 wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych. Zdaniem Firmy, od 1.05.20004r. sprzedawca detaliczny takiego gazu nie jest zobowiązany do uiszczania opłaty paliwowej, gdyż nie ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tego tytułu. Firma prosi o potwierdzenie swojego stanowiska.

Według art.37j ust.2 ustawy z dnia 27 października 1994 roku o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (w brzmieniu obowiązującym do dnia 13 października 2004 roku, tekst jednolity: Dz. U. z 2001 roku nr 110, poz.1192) obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od gazu, od którym mowa w art.37h tej ustawy ciążył na podmiocie dokonującym sprzedaży detalicznej tego gazu. Z kolei zgodnie z art. 37l wymienionej ustawy - podstawą obliczenia wysokości opłaty paliwowej jest ilość paliw silnikowych lub gazu, o którym mowa w art. 37h, od jakich producent paliw silnikowych, importer paliw silnikowych lub podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej tego gazu są zobowiązani zapłacić podatek akcyzowy. Sprzedawcy detaliczni gazu do tankowania pojazdów od 1 maja 2004 roku (data wejścia w życie większości przepisów ustawy o podatku akcyzowym, Dz. U. nr 29, poz.257) co do zasady nabywają taki gaz z zapłaconą akcyzą. To z kolei oznacza, że nie można na podstawie powołanych wyżej przepisów określić dla tych podmiotów podstawy obliczenia wysokości opłaty paliwowej (wyniosłaby ona 0).W związku z tym od 1 maja 2004 roku brak było faktycznych możliwości do obciążenia opłatą paliwową detalicznych sprzedawców gazu, dlatego stanowisko przedstawione przez podatnika jest słuszne.

Trzeba jednak dodać, że od 14 października 2004 roku. obowiązuje zmiana ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. nr 213, poz. 2156) która uchyla między innymi cytowany wyżej art.37j ust.2 i w nowym brzmieniu przepisu nie ustanawia już obowiązku uiszczania opłaty paliwowej przez detalicznych sprzedawców gazu do pojazdów. Ta zmiana definitywnie znosi wątpliwości w interpretacji wcześniej obowiązujących przepisów.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl