351000-RPA-91103-29-2/05 - Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej przy sprzedaży paliw w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2005 r. Urząd Celny w Krakowie 351000-RPA-91103-29-2/05 Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej przy sprzedaży paliw w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 11 lipca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego (data wpływu do tutejszego Urzędu: 19 lipca 2005 roku)

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dotyczącej pytania drugiego o treści: "Czy w przypadku gdy Spółka sprzedaje wyroby akcyzowe zharmonizowane w postaci paliw w procedurze zawieszenia poboru akcyzy powstaje obowiązek zapłaty opłaty paliwowej ?" jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2005 roku wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek z dnia 11 lipca 2005 roku wyżej wymienionej Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Z wyżej wymienionego pisma wynika, iż Spółka m.in. nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe zharmonizowane w postaci paliw i dokonuje ich odsprzedaży z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy pomiędzy składami podatkowymi.

Transakcja sprzedaży wyżej wymienionych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może również zostać zrealizowana w ramach jednego składu podatkowego bez przemieszczania paliwa do innego składu podatkowego. Spółka dokumentuje sprzedaż wyżej wymienionych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych fakturą VAT. Zdaniem podatnika w przedstawionym stanie faktycznym w przypadku sprzedaży przez Spółkę wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym i w związku z tym Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego oraz zapłaty opłaty paliwowej.

Pytanie podatnika brzmi następująco: "Czy w przypadku gdy Spółka sprzedaje wyroby akcyzowe zharmonizowane w postaci paliw w procedurze zawieszenia poboru akcyzy powstaje obowiązek zapłaty opłaty paliwowej ?"

Naczelnik tutejszego Urzędu wyjaśnia, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 e zmianami), obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej. W myśl art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz.60 ze zmianami), obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Natomiast w myśl art. 5 ustawy Ordynacja podatkowa, zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlega wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego.

W myśl art. 26 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są:

1) produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym;

2) przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju;

3) zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub dostarczane nabywcom upoważnionym do nabycia zwolnionego od akcyzy wyrobu.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 cytowanej ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, to warunkiem zawieszenia poboru akcyzy jest łączne spełnienie przez podatnika następujących warunków:

1) dołączenie do przewożonych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych administracyjnego dokumentu towarzyszącego ;

2) złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.

W myśl art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku otrzymania przez podatnika administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez nabywcę; zobowiązanie podatkowe wygasa z dniem otrzymania przez podatnika administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru tych wyrobów przez nabywcę, w części objętej potwierdzeniem. Natomiast stosownie do art. 28 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Ponadto stosownie do art. 28 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku zużycia wyrobu akcyzowego zharmonizowanego w składzie podatkowym, z wyjątkiem przypadków, gdy wyrób ten jest przeznaczony do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego zharmonizowanego.

Zgodnie z art. 37k ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1994 roku o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku nr 256, poz. 2511 ze zmianami), obowiązek zapłaty opłaty paliwowej powstaje z dniem, w którym podmioty, o których mowa w art. 37j ust. 1, są obowiązane do zapłaty podatku akcyzowego od paliw silnikowych oraz gazu, o których mowa w art. 37h.

Stosownie do art. 37h ust. 1 cytowanej ustawy, wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym podlega opłacie paliwowej.

Ponadto stosownie do art. 37h ust. 2 ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, przez wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, o których mowa w ust. 1, rozumie się czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, których przedmiotem są te paliwa silnikowe oraz gaz. Natomiast w myśl art. 37j ust. 1 cytowanej ustawy, obowiązek zapłaty opłaty paliwowej od paliw silnikowych oraz gazu, o których mowa w art. 37h, ciąży na:

1) producencie paliw silnikowych lub gazu albo

2) importerze paliw silnikowych lub gazu, albo

3) podmiocie dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych lub gazu, albo

4) innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych lub gazu.

Zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu w świetle powyżej powołanych przepisach prawa i w przedstawionym stanie faktycznym w sytuacji gdy Spółka dokonuje sprzedaży wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w postaci paliw w procedurze zawieszenia poboru podatkowy obowiązek podatkowy powstaje zawsze z tytułu wyprowadzenia tych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego stosownie do powołanego powyżej art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym. Tak więc z chwilą wyprowadzenia wyżej wymienionych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego powstaje obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa, rodzący zdefiniowane w art. 5 tej ustawy zobowiązanie podatkowe.

Zobowiązanie podatkowe powstaje bowiem z wyniku konkretyzacji obowiązku podatkowego, z czego wynika, że do powstania zobowiązania podatkowego niezbędne jest uprzednie zaistnienie zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy, a w tym konkretnym przypadku jest to wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w postaci paliw ze składu podatkowego i to zarówno z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy jak i poza ta procedurą.

Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż wyżej wymienionych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy to stosownie do art. 28 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, zobowiązanie podatkowe wygasa z dniem otrzymania przez Spółkę administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru tych wyrobów przez nabywcę, w części objętej potwierdzeniem.

Jednak należy odróżnić powstanie obowiązku podatkowego, czy nawet zobowiązania podatkowego od obowiązku zapłaty podatku. Jeżeli podczas przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nie wystąpią nieprawidłowości to nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. W takiej sytuacji nie wystąpi również obowiązek zapłaty opłaty paliwowej.

Reasumując w przypadku sprzedaży paliw w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nie powstaje obowiązek zapłaty opłaty paliwowej, bowiem obowiązek zapłaty opłaty paliwowej ciąży na podmiocie zobowiązanym do zapłaty podatku akcyzowego.

Tutejszy Organ wyjaśnia, iż w przypadku gdy zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje poprzez wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy to wówczas obowiązek podatkowy powstaje w dniu wyprowadzenia tych wyrobów poza teren składu podatkowego.

Wówczas powstaje również obowiązek zapłaty opłaty paliwowej. Natomiast w przypadku gdy wyroby akcyzowe zharmonizowane w postaci paliw zostaną zużyte w składzie podatkowym do napędu pojazdów samochodowych wówczas stosownie do powołanego powyżej art. 28 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym nastąpi zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i z tego tytułu z dniem zużycia przedmiotowych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w składzie podatkowym powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym i obowiązek zapłaty opłaty paliwowej.

Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa interpretacja traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Ponadto zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, powyżej udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast stosownie do art. 14b § 2 cytowanej ustawy udzielona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Krakowie. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl