351000-REK-INT-3/06 - Ustalenie podstawy opodatkowania w imporcie przy postępowaniu antydumpingowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2006 r. Urząd Celny w Krakowie 351000-REK-INT-3/06 Ustalenie podstawy opodatkowania w imporcie przy postępowaniu antydumpingowym.

(...) Kwestię wszczęcia i prowadzenia postępowania antydumpingowego oraz nakładania ceł antydumpingowych reguluje rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 roku w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej (Dz. U. L 56 z 6 marca 06.03.1996 r. ze zm.)

Cło tymczasowe nakładane jest na importowane towary w przypadku, gdy jeszcze w trakcie trwania postępowania antydumpingowego, tymczasowo potwierdzono dumping i wynikającą z niego szkodę dla przemysłu wspólnotowego, zaś interes Wspólnoty wymaga interwencji w celu zapobieżenia tej szkodzie. W takim przypadku dopuszczenie importowanego towaru do swobodnego obrotu we Wspólnocie uzależnione jest od złożenia zabezpieczenia równoważnego kwocie cła tymczasowego. Postępowanie może zostać zakończone nałożeniem ostatecznych ceł antydumpingowych lub bez ustanowienia środków ostatecznych.

W przypadku gdy zostało nałożone cło tymczasowe i ostatecznie stwierdzono istnienie dumpingu oraz szkody, Rada decyduje, bez względu na fakt, czy zostanie nałożone ostateczne cło antydumpingowe, jaka część cła tymczasowego zostanie ostatecznie pobrana. Jeśli zostało nałożone ostateczne cło antydumpingowe i jest wyższe od cła tymczasowego, kwoty różnicy nie pobiera się, natomiast jeżeli ustalenia postępowania antydumpingowego są negatywne, cło tymczasowe nie jest potwierdzone, a zabezpieczenie podlega zwrotowi.

Wobec powyższego, tymczasowe cło antydumpingowe nie jest cłem należnym, lecz może ono stać się cłem należnym po zakończeniu postępowania antydumpingowego. Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 29 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. (...). Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Celnego brak jest podstaw do ujmowania tymczasowego cła antydumpingowego - jako cła nienależnego - w podstawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przy obliczaniu kwoty podatku, która ulega uiszczeniu. Pod pojęciem cła należnego należy rozumieć "cło faktycznie do zapłaty przez importera".

Jednak, stosownie do art. 33 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, "organ celny zabezpiecza kwotę podatku, jeżeli podatek ten nie został uiszczony, w przypadkach i trybie stosowanych przy zabezpieczeniach należności celnej na podstawie przepisów celnych" istnieje obowiązek dokonania zabezpieczenia kwoty podatku VAT stanowiącej różnicę między kwotą tego podatku wyliczoną z uwzględnieniem w podstawie opodatkowania tymczasowego cła antydumpingowego, a kwotą tego podatku do zapłaty wyliczoną bez ujmowania tymczasowego cła antydumpingowego w podstawie opodatkowania.

Podsumowując, składając zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu we Wspólnocie towarów, na które zostało nałożone cło tymczasowe (rozporządzenie Komisji (WE) nr 553/2006 z dnia 23 marca 2006 r.) podlegające zabezpieczeniu, w celu określenia prawidłowej kwoty podatku od towarów i usług należy dokonać dwóch kalkulacji.

1)

Pierwszej kalkulacji należy dokonać w celu określenia kwoty podatku od towarów i usług do zapłaty, bez ujmowania w podstawie opodatkowania tymczasowego cła antydumpingowego (gdyż jest ono jeszcze nienależne w rozumieniu art. 29 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, a jedynie zabezpieczone).

2)

Drugiej kalkulacji należy dokonać z uwzględnieniem w podstawie opodatkowania tymczasowego cła antydumpingowego w celu określenia kwoty podatku od towarów i usług podlegającej zabezpieczeniu. Różnica między kwotą podatku obliczoną zgodnie z drugą kalkulacją, a kwotą do zapłaty obliczoną zgodnie z kalkulacją pierwszą stanowi kwotę podatku od towarów i usług podlegającą zabezpieczeniu. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Celnego orzekł jak w sentencji. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/25