35-WPA-9116-188/05 - Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skuterów śnieżnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2005 r. Izba Celna w Krakowie 35-WPA-9116-188/05 Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skuterów śnieżnych.

DECYZJA

Dyrektor Izby Celnej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) zmienia z urzędu postanowienie nr 35400-RPA-911-16/05 z dnia 27 czerwca 2005 roku wydane przez Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 maja 2005 roku (data wpływu do Urzędu Celnego - 4 maja 2005 roku) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z treści tego pisma wynikało, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą między innymi na wymianie towarowej z zagranicą. Jednym w towarów handlowych, nabywanych na terenie Szwecji są skutery śnieżne - kod CN 8703 10 11 00. W wymienionym wyżej piśmie zadał Pan pytanie dotyczące obowiązku składania deklaracji AKC-U oraz zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych skuterów śnieżnych. Ze złożonego wniosku oraz pisma uzupełniającego z dnia 15 czerwca 2005 roku wynika stanowisko, że nie jest Pan zobowiązany do składania deklaracji AKC-U, ani do uiszczania z tego tytułu podatku akcyzowego, ponieważ kupowane skutery śnieżne (CN 8703) nie są pojazdami samochodowymi (w myśl przepisów o ruchu drogowym), a w ustawie o podatku akcyzowym - ustawodawca jednoznacznie określił stawkę podatku akcyzowego na kod CN 8703 na pojazdy samochodowe.

W odpowiedzi na wymieniony wyżej wniosek postanowieniem nr 354000-RPA-911-16/05 z dnia 27 czerwca 2005 roku, Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach udzielił interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, poprzez uznanie, że Pańskie stanowisko nie jest prawidłowe. W uzasadnieniu tego postanowienia wyjaśniono, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami) skutery śnieżne są wyrobami akcyzowymi niezharmonizowanymi, ich nabywanie wewnątrzwspólnotowe podlega podatkowi akcyzowemu, a ponadto, że nabywcy wewnątrzwspólnotowi skuterów śnieżnych są zobowiązani do składania deklaracji AKC-U, w terminie 5 dni od dokonanego nabycia wewnątrzwspólnotowego i zapłaty podatku w nieokreślonym bliżej terminie.

Z omawianego postanowienia wynika, że ustawa o podatku akcyzowym nie zawiera sprecyzowanych regulacji dotyczących terminu zapłaty podatku akcyzowego z tytułu dokonanego nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdów samochodowych, co do których nie istnieje obowiązek rejestracji na terenie kraju. W tym zakresie stanowisko Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach musi zostać zmienione.

Opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym oraz zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów nim objętych reguluje ustawa o podatku akcyzowym. Norma ogólna dotycząca terminu zapłaty podatku akcyzowego należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów niezharmonizowanych wynika art. 76 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem podatnicy powinni dokonać zapłaty podatku akcyzowego w terminie 5 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z kolei w myśl art. 81 ust. 1 pkt 2) stanowi, że podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, są obowiązane dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju. Przepis ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, bowiem jak wykazano w zmienianym postanowieniu skutery śnieżne nie są samochodami osobowymi lecz innymi pojazdami sklasyfikowanymi pod kodem CN 8703. Tym samym w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego skuterów śnieżnych zastosowanie ma reguła terminu zapłaty akcyzy wynikająca z przepisu art. 76 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym i dotycząca wszystkich nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

Reasumując, należy stwierdzić, że akcyza z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego skuterów śnieżnych powinna być zapłacona w terminie 5 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, powstaje co do zasady zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, z dniem wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu. W przypadku, którego dotyczy Pana zapytanie, będzie to dzień, w którym nastąpiło przemieszczenie skuterów śnieżnych na terytorium Polski.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach nr 35400-RPA-911-16/05 z dnia 27 czerwca 2005 roku, w części dotyczącej terminu zapłaty akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdów samochodowych (skuterów śnieżnych) rażąco naruszało prawo. Naruszenie to polegało na pominięciu wszystkich obowiązujących uregulowań ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie zaś z przepisem art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów. Interpretacja udzielona przez Naczelnika Urzędu Celnego została oparta o niewłaściwie przepisy prawa i z tego względu musiała ulec zmianie. Mając powyższe na uwadze - orzeczono jak w sentencji.

Stosownie do treści przepisu art. 14a § 5, zdanie drugie, Ordynacji podatkowej zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Od decyzji niniejszej służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie. Odwołanie wnosi się terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołanie od decyzji powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl