33506/15 - Zwolnienie z CIT dochodów przeznaczonych na składki PFRON jako dochodów przeznaczonych na cele statutowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lipca 2015 r. Ministerstwo Finansów 33506/15 Zwolnienie z CIT dochodów przeznaczonych na składki PFRON jako dochodów przeznaczonych na cele statutowe.

Odpowiadając na interpelację Pana Posła (...) w sprawie zastosowania przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4, 4a i 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) w przypadku dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON), uprzejmie wyjaśniam co następuje.

W powyższej interpelacji zawarta została prośba o przedstawienie przez Ministra Finansów stanowiska rozstrzygającego kwestie zaliczanie składek na PFRON do wydatków na cele statutowe, o których mowa w powołanych powyżej przepisach, dających prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do uregulowań zawartych w art. 21 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z których wynika, iż pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników, obowiązany jest przekazywać co miesiąc określone wpłaty na PFRON, z tym, że z wpłat tych zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%. W tym zakresie należy mieć na uwadze, że wpłaty na PFRON nie są dla pracodawców obligatoryjnym, bezwarunkowym obciążeniem, bowiem jeżeli pracodawca zatrudni określoną liczbę osób niepełnosprawnych, może uzyskać uprawnienia do upustu we wpłatach na PFRON. Dodatkowo wpłaty na PFRON nie są kosztem uzyskania przychodów, co bezpośrednio wynika z art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy CIT.

Z konstrukcji analizowanego zwolnienia podatkowego, obejmującego między innymi stowarzyszenia i fundacje oraz kościelne osoby prawne i spółki, których jedynymi udziałowcami są kościelne osoby prawne, wynika iż podatnicy mogą korzystać z tego podatkowego rozwiązania, jeżeli osiągane dochody przeznaczą na realizowane cele statutowe, wymienione w ustawie podatkowej. Dochody mogą być wówczas wolne od podatku również z innych rodzajów prowadzonej działalności, w tym gospodarczej. Jednakże bezwarunkowo zwolnienie nie obejmuje dochodów uzyskanych z tzw. działalności akcyzowej (polegającej m.in. na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego oraz wyrobami z metali szlachetnych).

Zwolnienie nie obejmuje dochodów wydatkowanych na inne cele, niż cele wymienione w ustawie podatkowej. Do opodatkowania tych dochodów ma zastosowanie art. 25 ust. 4 ustawy CIT, zgodnie z którym obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstaje, jeżeli podatnik zadeklarował przeznaczenie dochodu na określone cele statutowe, a jednakże dochód ten wydatkował na inne cele.

Wpłaty na PFRON zasilają dochody Funduszu, a nie są wydatkiem poniesionym na cele statutowe podatnika. Wpłaty te nie mogą być utożsamiane z celami statutowymi podmiotów, o których mowa w przepisach wymienionych na wstępie. Nie jest to rodzaj obciążenia koniecznego do prowadzenia działalności statutowej, np. związanej z ochroną zdrowia.

Powyżej prezentowane stanowisko było już przedstawiane w formie odpowiedzi na interpelację poselską (przekazaną przy piśmie z dnia 30 stycznia 2006 r., nr SPS-023-865/06). W tej sprawie odniesiono się wówczas do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 15 czerwca 2004 r. (sygn. III SA 388/2003), przy analizie którego Minister Finansów nie podzielił poglądu, iż wpłaty na PFRON stanowią realizację celów statutowych podatnika (pismo z dnia 16 lutego 2006 r., znak: PB3-IP/WK-060-4/SM6-1336-1336/06). Tym samym dochody odpowiadające równowartości wpłat na PFRON nie są zwolnione od podatku dochodowego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl