321000-RPA-9104-16b/05/WS - Zwolnienie z akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych dostarczanych polskim placówkom dyplomatycznym za granicą RP.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2005 r. Urząd Celny w Gdyni 321000-RPA-9104-16b/05/WS Zwolnienie z akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych dostarczanych polskim placówkom dyplomatycznym za granicą RP.

Spółka w ramach prowadzonej działalności zaopatruje między innymi w wyroby akcyzowe zharmonizowane (alkohole) zagraniczne przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne na terenie Polski oraz polskie placówki dyplomatyczne w krajach Wspólnoty Europejskiej jak i poza unijnych.

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdyni wyjaśnia, co następuje:

W treści swojego zapytania podatnik stwierdził, iż zaopatruje on w wyroby akcyzowe zharmonizowane (alkohole) zagraniczne przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne na terenie RP oraz polskie placówki dyplomatyczne zarówno w krajach Wspólnoty Europejskiej, jak i w państwach trzecich. Wysyłka alkoholi przeznaczonych na zaopatrzenie polskich przedstawicielstw poza granicami RP odbywa się przez wolny obszar celny (do wolnego obszaru celnego podatnik wprowadza alkohole krajowe, od których akcyza została zapłacona).

Wnioskodawca powołał się na treść art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym zwolnienie od akcyzy stosuje się również wobec organizacji międzynarodowych, przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz członków personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium kraju - w zakresie, jaki wynika z porozumień międzynarodowych i zasady wzajemności.

Z przepisu tego podatnik wyprowadził wniosek, iż zaopatrywanie zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych na terenie RP jest zwolnione od akcyzy.

Ponadto wnioskodawca powołał treść art. 2 pkt 8 oraz art. 23 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, które to przepisy regulują kwestię eksportu wyrobów akcyzowych. Opierając się na powyższych regulacjach podatnik stwierdził, iż wysyłka alkoholi na zaopatrzenie polskiej placówki dyplomatycznej w krajach pozaunijnych powinna być traktowana jako eksport towarów i zwolniona od akcyzy.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się o wyjaśnienie, czy w przypadku nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (alkoholi) od producentów krajowych z zapłaconą akcyzą, które są przeznaczone na zaopatrzenie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych:

* zagranicznych (np. Niemiec, Ukrainy) akredytowanych na terenie RP

* polskich, akredytowanych w krajach Wspólnoty Europejskiej (np. w Szwecji)

* polskich, akredytowanych w państwach trzecich (np. w Tajlandii, Rosji, Norwegii, Brazylii)

- spółka "X" jest podatnikiem uprawnionym do wystąpienia o zwrot akcyzy?

- w jakim trybie, terminie i na podstawie jakich dokumentów podatnik może ubiegać się o zwrot akcyzy?

W oparciu o treść art. 60 ust. i 2 ustawy o podatku akcyzowym wnioskodawca stanął na stanowisku, że wskazany wyżej zwrot przysługuje spółce "X" z tytułu dostarczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium państwa członkowskiego (od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju) oraz z tytułu eksportu tych wyrobów (od których również uiszczono należny podatek na terytorium kraju).

W dniu 15.06.2005r. podatnik uzupełnił dane w kwestii stanu faktycznego sprawy informując, iż wśród wyrobów akcyzowych dostarczanych polskim placówkom dyplomatycznym za granicą, jak również zagranicznym przedstawicielstwom akredytowanym na terenie RP - nie znajdują się wyroby oznaczone znakami akcyzy.

Ad. I Odnosząc się do kwestii dostarczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych polskim placówkom dyplomatycznym akredytowanym na terytorium państw członkowskich WE wyjaśniam, co następuje:

W myśl art. 2 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym dostawą wewnątrzwspólnotową jest przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Z kolei art. 60 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy, który następuje na wniosek podmiotu. W sposób szczegółowy kwestia ta została uregulowana w treści rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.04.2004r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Zgodnie z treścią § 2 - § 4 tego rozporządzenia, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej zwrot akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zapłaconej na terytorium kraju, przysługuje podatnikowi akcyzy, który:

* dokonał na terytorium kraju zapłaty akcyzy za wyroby akcyzowe zharmonizowane i posiada dokumenty potwierdzające tę zapłatę

* dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej w/w wyrobów z zapłaconą akcyzą zgodnie z zasadami określonymi w art. 54 ustawy

* posiada potwierdzenie, na trzeciej karcie uproszczonego dokumentu towarzyszącego lub kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, otrzymania przez odbiorcę z państwa członkowskiego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

* posiada potwierdzenie zapłaty akcyzy lub jej zabezpieczenia w państwie członkowskim przeznaczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej powyższych wyrobów zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju następuje na pisemny wniosek podatnika, złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wniosek ten jest składany przed dokonaniem dostawy omawianych wyrobów; należy do niego dołączyć w szczególności:

* dokumenty potwierdzające zapłatę na terytorium kraju akcyzy za wyroby akcyzowe zharmonizowane

* dokumenty dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej tych wyrobów, w szczególności kopie pierwszej karty uproszczonego dokumentu towarzyszącego bądź kopię dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy.

Kwota wnioskowanego zwrotu akcyzy za wyroby akcyzowe zharmonizowane w dostawie wewnątrzwspólnotowej nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych 10 euro według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia złożenia wniosku.

Właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o wysokości uznanej kwoty zwrotu akcyzy za omawiane wyroby w dostawie wewnątrzwspólnotowej i dokonuje jej zwrotu w terminie 30 dni od dnia przedstawienia następujących dokumentów:

* potwierdzających zapłatę akcyzy lub jej zabezpieczenia w państwie członkowskim przeznaczenia tych wyrobów

* potwierdzenia (na trzeciej karcie uproszczonego dokumentu towarzyszącego lub kopii dokumentu handlowego, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy) otrzymania przez odbiorcę z państwa członkowskiego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

* faktur i innych dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej przedmiotowych wyrobów.

Jeżeli zasadność zwrotu akcyzy wymaga dodatkowego sprawdzenia, zwrot następuje w terminie 90 dni. Właściwy naczelnik urzędu celnego, uwzględniając wniosek o zwrot akcyzy, jest obowiązany ostemplować pieczęcią urzędu oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku o zwrot akcyzy w celu uniknięcia ponownego ich użycia. Po dokonaniu zwrotu podatku naczelnik niezwłocznie zwraca podatnikowi ostemplowane i przedziurkowane dokumenty dołączone do wniosku.

Zdaniem organu celnego stanowisko podatnika w omawianej kwestii należy uznać za prawidłowe. Dostarczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (alkoholi) przez spółkę "X" polskim przedstawicielstwom dyplomatycznym akredytowanym w państwach członkowskich WE wyczerpuje znamiona dostawy wewnątrzwspólnotowej, bowiem następuje przemieszczenie tych wyrobów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Warunkiem jest jednak, aby podatek akcyzowy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej został uiszczony w kraju. Zwrot akcyzy z tytułu dokonanej dostawy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych będzie przysługiwał wnioskodawcy w przypadku, gdy od przedmiotowych wyrobów w poprzedniej fazie obrotu został uiszczony należny podatek akcyzowy (np. z tytułu sprzedaży alkoholu spółce "X" przez krajowych producentów), tj. spółka uiściła de facto podatek w cenie nabycia wyrobów na terenie kraju i dokonała ich dostawy. W takim przypadku do wniosku o zwrot należy dołączyć fakturę z wykazaną kwotą akcyzy, wystawioną na spółkę przez podatnika dokonującego sprzedaży w/w wyrobów.

Ad. II Odnosząc się natomiast do kwestii dostarczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych polskim placówkom dyplomatycznym akredytowanym na terytorium państw trzecich wyjaśniam, co następuje:

W myśl art. 23 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy eksport wyrobów akcyzowych, eksportem zaś jest - w myśl art. 2 pkt 8 w/w ustawy - wywóz wyrobów akcyzowych poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny WE.

Z kolei art. 60 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że zwrot akcyzy przysługuje w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Oznacza to, iż ogólną zasadą jest zwolnienie eksportu wyrobów akcyzowych z obowiązku uiszczenia akcyzy, natomiast podmiotowi dokonującemu eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przysługuje zwrot podatku zapłaconego od w/w wyrobów na terytorium kraju w poprzedniej fazie obrotu (np. z tytułu sprzedaży przedmiotowych wyrobów eksporterowi przez ich producenta).

W sposób szczegółowy przedmiotowa kwestia jest uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14.04.2004r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Zgodnie z treścią § 5 - § 7 tego rozporządzenia w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju przysługuje podatnikowi, który:

* dokonał zapłaty akcyzy za wyroby zharmonizowane na terytorium kraju

* dokonał eksportu w/w wyrobów z zapłaconą akcyzą

* posiada dokument odprawy celnej SAD potwierdzający wywóz wyrobów z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.

W omawianym przypadku zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju następuje na pisemny wniosek podatnika, składany do właściwego naczelnika urzędu celnego, w ciągu roku od dnia dokonania eksportu. Do wniosku dołącza się w szczególności:

* dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju

* dokument SAD potwierdzony przez graniczny urząd celny

* faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu.

Kwota wnioskowanego zwrotu akcyzy w eksporcie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych 100 euro według średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia składania wniosku.

Właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o wysokości uznanej kwoty zwrotu akcyzy w eksporcie omawianych wyrobów i dokonuje zwrotu tej kwoty w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, wraz z dokumentami dołączonymi do podania. Jeżeli zasadność zwrotu akcyzy wymaga dodatkowego sprawdzenia, zwrot następuje w terminie 90 dni. Właściwy naczelnik urzędu celnego, uwzględniając wniosek o zwrot akcyzy, jest obowiązany ostemplować pieczęcią urzędu oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku o zwrot akcyzy w celu uniknięcia ponownego ich użycia. Po dokonaniu zwrotu podatku naczelnik niezwłocznie zwraca podatnikowi ostemplowane i przedziurkowane dokumenty dołączone do wniosku.

Urząd Celny w Gdyni wyraża stanowisko zbieżne ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zdaniem organu celnego stanowisko podatnika w omawianej kwestii należy uznać za prawidłowe. Dostarczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (alkoholi) przez spółkę "X" polskim przedstawicielstwom dyplomatycznym akredytowanym w państwach trzecich stanowi faktycznie eksport tych wyrobów, bowiem następuje wywóz omawianych wyrobów z obszaru celnego WE na terytorium państwa trzeciego. Spółce "X" zwrot akcyzy z tytułu dokonanego eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych będzie przysługiwał w przypadku, gdy od przedmiotowych wyrobów w poprzedniej fazie obrotu został uiszczony należny podatek akcyzowy (np. z tytułu sprzedaży alkoholu spółce "X" przez krajowych producentów), to znaczy wnioskodawca uiścił w rzeczywistości podatek w cenie nabycia wyrobów na terenie kraju i dokonał ich eksportu. W takim przypadku do wniosku o zwrot należy dołączyć fakturę z wykazaną kwotą akcyzy, wystawioną na spółkę przez podatnika dokonującego sprzedaży w/w wyrobów.

Interpretacja zawarta w niniejszym postanowieniu dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b Ordynacji podatkowej, interpretacja wydana na podstawie art. 14a, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy do czasu jej zmiany lub uchylenia. Jeżeli jednak wskazane wyżej podmioty zastosowały się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienia służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Gdyni w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Z kolei art. 239 w/w ustawy stanowi, że w sprawach nieuregulowanych do zażaleń mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące odwołań.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

W przypadku wniesienia zażalenia, zgodnie z ustawą z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity w Dz.U. Nr 253 poz. 2532 z 2004r.) oraz rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 05.12.2000r. w sprawie pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz.U. Nr 110 poz. 1176) - należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w kwocie 5,00 zł od wniosku oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl