320000-PA-9110-I-7/05/2 - Zwrot akcyzy w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych samochodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2005 r. Izba Celna w Gdyni 320000-PA-9110-I-7/05/2 Zwrot akcyzy w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych samochodów.

DECYZJA

Dyrektor Izby Celnej w Gdyni działając na podstawie:

* art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity),

* art. 77 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.),

* §2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 673)

po zweryfikowaniu postanowienia wydanego przez Naczelnika Urzędu Celnego w Gdyni nr 321000-RPA-9104-9/05/WS z dnia 29.04.2005r. w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie zasad dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów oraz możliwości uzyskania zwrotu podatku akcyzowego przez podmiot, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju

postanawia uchylić z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji w całości i uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.02.2005r. wpłynęło do Urzędu Celnego w Gdyni zapytanie złożone przez Spółkę o interpretację przepisów art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym oraz zapisu §2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

W treści zapytania Strona, będąca dealerem samochodów, zwróciła się o wyjaśnienie czy oświadczenia kontrahentów (zawierające numery nadwozia i potwierdzenie, że towar został odebrany) są konieczne do uzyskania zwrotu akcyzy. Zdaniem Strony informacje takie zawiera również samochodowy dokument przewozowy (CMR) w polu nr 24, więc oświadczenie takie nie jest konieczne.

Na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym samochody należą do grupy wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdyni w postanowieniu nr 321000-RPA-9104-9/05/WS z dnia 29.04.2005r. stwierdził, że stanowisko Strony jest nieprawidłowe, przy czym w uzasadnieniu postanowienia wskazał, że zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, podmiotowi który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy.

Na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 77 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych), rodzaje dokumentów potwierdzających dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych oraz sposób jej potwierdzenia, a także szczegółowe warunki, tryb oraz terminy zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, w przypadku dostawy wyrobu akcyzowego niezharmonizowanego na terytorium państwa członkowskiego, od którego na terytorium kraju została zapłacona akcyza, podmiotowi który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot ten następuje na wniosek podmiotu uprawnionego z zachowaniem następujących wymogów:

* zwrot akcyzy następuje na pisemny wniosek podmiotu, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego,

* do wniosku załączony zostanie dokument zapłaty akcyzy na terytorium kraju,

* przedłożone zostaną dokumenty przewozowe (np. CMR) lub ich kopie otrzymane od przewoźnika lub spedytora odpowiedzialnego za wywóz wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych z terytorium kraju. Z dokumentów tych jednoznacznie musi wynikać, że wyroby akcyzowe niezharmonizowane zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego,

* do wniosku załączona zostanie kopia faktury dostawy oraz specyfikacja dostawy, jeżeli nie jest zawarta w fakturze.

Powyższe wymogi dotyczą dostawy realizowanej przez przewoźnika lub spedytora.

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej realizowanej bez udziału przewoźnika lub spedytora, przy użyciu własnego środka transportu, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 (t.j. kopii faktury dostawy oraz specyfikacji dostawy), powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1. imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika dokonującego dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz nabywcy tych wyrobów;

2. adres, pod który zostały dostarczone wyroby, w przypadku gdy jest on inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;

3. określenie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych i ich ilości;

4. potwierdzenie przez nabywcę przyjęcia wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w miejscu, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującym się na terytorium państwa członkowskiego;

5. numer pozwalający zidentyfikować środek transportu użyty do realizacji dostawy wewnątrzwspólnotowej, a także określenie rodzaju tego środka transportu.

Jeżeli wymienione wyżej dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, potwierdzenie takiej dostawy może nastąpić poprzez przedłożenie innych dokumentów wskazujących, że została ona zrealizowana, w szczególności:

* korespondencji handlowej,

* dokumentu dotyczącego ubezpieczenia lub frachtu,

* dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia, zwrot akcyzy jest dokonywany na rachunek bankowy podmiotu który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Z treści złożonego w Urzędzie Celnym w Gdyni zapytania, wynika, iż Strona dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej za pośrednictwem przewoźnika (przy zastosowaniu dokumentu CMR). W związku z powyższym należy stwierdzić, iż jedynie prawidłowo wypełniony dokument CMR, z którego jednoznacznie wynika, że wyroby akcyzowe niezharmonizowane zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia, jest jednym z dowodów kwalifikujących do uzyskania zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej. W przypadku gdy dokument ten budzi wątpliwości co do dokonania dostawy, organ podatkowy na mocy § 2 ust. 3 wyżej powołanego rozporządzenia może zażądać innych dowodów potwierdzających wykonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w toku instancji. Od decyzji na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 z późń. zm.) przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wniesiona za pośrednictwem Dyrektora Izby Celnej w Gdyni w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia w trybie art. 50-62 przywołanej ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl