3063-ILPP2-1.4512.142.2016.1.MC - Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wniesienie do spółki aportu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu 3063-ILPP2-1.4512.142.2016.1.MC Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wniesienie do spółki aportu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2016 r. (data wpływu 26 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wniesienie do Spółki aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wniesienie do Spółki aportu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, tj. Sp. z o.o. (dalej jako: "Spółka") jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka powstała w celu restrukturyzacji działalności jej jedynego Udziałowca, podmiotu działającego w branży medycznej. Celem takiego działania było zwiększenie ekonomicznej efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, w tym jej uporządkowania i nadania przejrzystości poprzez wydzielenie poszczególnych rodzajów działalności w odrębnych podmiotach. Zgodnie z przyjętą strategią biznesową, Udziałowiec pozostanie podmiotem działającym w zakresie świadczenia usług medycznych, natomiast pozostałe czynności dotychczas wykonywane przez niego, zostaną przekazane Spółce. W związku z tym planuje ona prowadzenie działalności m.in. w zakresie:

a.

wynajmu powierzchni komercyjnych,

b.

wynajmu sprzętu medycznego,

c.

świadczenia usług administracji i zarządzania,

d.

świadczenia usług porządkowo - administracyjnych,

e.

świadczenia usług w ramach outsourcingu usług księgowych i kadrowo-płacowych,

f.

dystrybucji soczewek kontaktowych, opraw i szkieł okularowych wraz ze wszystkimi akcesoriami niezbędnymi do właściwego ich użytkowania.

Zatem zamierzona przez Spółkę działalność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka nie planuje prowadzenia działalności niepodlegającej VAT, bądź zwolnionej z tego podatku.

Realizacja tego zamierzenia wymaga wniesienia do Spółki przez Udziałowca, w zamian za przeniesienie udziałów Spółki, odpowiedniego majątku. Na ten majątek składać się będą m.in.:

a.

inwestycja w toku - nakłady poniesione na wybudowanie budynku przeznaczonego na siedzibę Spółki oraz jego wyposażenie,

b.

własność gruntu, na którym będzie posadowiony budynek, o którym mowa w pkt powyżej,

c.

towar w postaci soczewek kontaktowych (twardych i miękkich), opraw okularowych i szkieł okularowych, oraz wszelkich akcesoriów związanych z ich użytkowaniem, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży,

d.

sprzęt medyczny i niemedyczny (komputery, drukarki, faksy, telefony, meble, etc.),

e.

oprogramowanie komputerowe,

f.

samochody,

g.

materiały eksploatacyjne.

Wniesiony aportem do Spółki majątek nie będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. W związku z tym, dla udziałowca Spółki czynność wniesienia tego aportu będzie podlegała opodatkowaniu VAT, którą udokumentuje wystawiając fakturę VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Spółka chciałaby uzyskać potwierdzenie, iż w związku z nabyciem majątku, niestanowiącego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w drodze wniesienia aportu przez jej Udziałowca, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej ten aport?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nabyciem majątku, niestanowiącego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w drodze wniesienia aportu przez jej Udziałowca, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej ten aport.

Powyższe, w ocenie Spółki, wynika z zasady neutralności VAT, która wyraża się w prawie do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego, związanego z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Jest to jedna z podstawowych zasad tego podatku. Znajduje ona wyrażenie w treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm., dalej jako: ustawa o VAT), który stanowi:

"W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".

Z przepisu tego wynika prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi VAT. Zamiarem Spółki jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie opisanym w przedstawionym stanie przyszłym, która to działalność będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Zatem po otrzymaniu faktury VAT, dokumentującej fakt dokonania aportu - wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego, niestanowiącego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych (tj. z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń wynikających z przepisów szczególnych np. w przypadkach określonych w art. 88 ustawy o VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Zatem w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. "niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego". Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Dodatkowo należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, ze podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, ze został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się także do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka powstała w celu restrukturyzacji działalności jej jedynego Udziałowca, podmiotu działającego w branży medycznej. Celem takiego działania było zwiększenie ekonomicznej efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, w tym jej uporządkowania i nadania przejrzystości poprzez wydzielenie poszczególnych rodzajów działalności w odrębnych podmiotach. Zamierzona przez Spółkę działalność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów usług. Spółka nie planuje prowadzenia działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, bądź zwolnionej z tego podatku.

Realizacja tego zamierzenia wymaga wniesienia do Spółki przez Udziałowca, w zamian za przeniesienie udziałów Spółki, odpowiedniego majątku. Na ten majątek składać się będą m.in.:

a.

inwestycja w toku - nakłady poniesione na wybudowanie budynku przeznaczonego na siedzibę Spółki oraz jego wyposażenie,

b.

własność gruntu, na którym będzie posadowiony budynek, o którym mowa w pkt powyżej,

c.

towar w postaci soczewek kontaktowych (twardych i miękkich), opraw okularowych i szkieł okularowych, oraz wszelkich akcesoriów związanych z ich użytkowaniem, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży,

d.

sprzęt medyczny i niemedyczny (komputery, drukarki, faksy, telefony, meble, etc.),

e.

oprogramowanie komputerowe,

f.

samochody,

g.

materiały eksploatacyjne.

Wniesiony aportem do Spółki majątek nie będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. W związku z tym, dla udziałowca Spółki czynność wniesienia tego aportu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, którą udokumentuje wystawiając fakturę VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy w związku z nabyciem majątku, niestanowiącego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w drodze wniesienia aportu przez jej Udziałowca, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej ten aport.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami - w myśl art. 2 pkt 6 powołanej ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy - sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Należy wskazać, że aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego - w zależności od tego, co jest jego przedmiotem - spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie, stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy - przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W opisanej sprawie czynność aportu składników majątku nie będzie stanowiła - jak wskazał Wnioskodawca - dostawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, a zatem poszczególne składniki wnoszone aportem będą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem na zasadach wynikających z art. 5 ustawy.

Odnosząc zatem ww. przepisy do przedstawionej sytuacji stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, że wniesienie aportem do Spółki przez Udziałowca majątku, niestanowiącego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie dokonane w celu jego wykorzystania do czynności opodatkowanych, Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej tę transakcję, pod warunkiem niezaistnienia innych przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że w opisanej sprawie spełniony zostanie podstawowy warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. istnienie związku pomiędzy nabytym (wniesionym aportem) wkładem rzeczowym w postaci majątku, a wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi (jak wskazał Wnioskodawca, Spółka nie planuje prowadzenia działalności niepodlegającej VAT, bądź zwolnionej od tego podatku).

Podsumowując, mając na względzie obowiązujące przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że Wnioskodawcy - zarejestrowanemu, czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług - będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem majątku, niestanowiącego zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w drodze wniesienia aportu przez jej Udziałowca, z uwagi na fakt, że Zainteresowany będzie wykorzystywał przedmiotowy majątek do czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Tut. Organ wskazuje, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono w oparciu o przedstawiony opis sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl