3063-ILPB1-3.4511.146.2016.1.DS - Skutki podatkowe przekształcenia spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu 3063-ILPB1-3.4511.146.2016.1.DS Skutki podatkowe przekształcenia spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2016 r. (data wpływu 4 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2016 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z 28 listopada 2016 r. (data wpływu 29 listopada 2016 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od roku 2006 do momentu przekształcenia się spółki Wnioskodawca był komplementariuszem (a obecnie akcjonariuszem) w spółce II sp. z o.o.s.k.a. Spółka 30 listopada 2012 r. przekształciła się ze spółki komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną.

Przez cały okres działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej zysk wypracowany przez spółkę uchwałą Wspólników był przeznaczany do wypłaty wspólnikom. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wypracowany zysk był księgowany jako zobowiązanie wobec wspólników na koncie rozrachunkowym przeznaczonym do rozliczeń ze wspólnikami. Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiąganych przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania.

Na moment przekształcenia nie wszystkie zyski osiągnięte przez spółkę komandytową zostały wypłacone wspólnikom. Niewypłacone zyski osiągnięte przez spółkę komandytową widnieją w rozrachunkach spółki komandytowo-akcyjnej jako zobowiązanie wobec wspólników. Spółka, posiadając wolne środki w miesiącu wrześniu 2016 r., uregulowała zaległe zobowiązanie wobec wspólników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wypłata zysków wypracowanych przez spółkę komandytową, dokonana w chwili obecnej, czyli po przekształceniu spółki w spółkę komandytowo-akcyjną, w której Wnioskodawca był komplementariuszem, a obecnie jest akcjonariuszem, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli wypłata dotyczyła tylko wypłaty z zysku osiągniętego przez spółkę komandytową?

Zdaniem Wnioskodawcy wypłata zysków wypracowanych przez spółkę komandytową, dokonana już po przekształceniu spółki w spółkę komandytowo-akcyjną, w sytuacji gdy wypłata ta będzie dotyczyć tylko zysku wypracowanego przed przekształceniem spółki, zaewidencjonowana w księgach spółki jako zobowiązanie wobec wspólników nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Spółki komandytowe, jako osobowe spółki prawa handlowego, nie posiadają na gruncie podatków dochodowych zdolności podatkowej (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej). W konsekwencji z punktu widzenia podatków dochodowych, w tym podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami są poszczególni wspólnicy takiej spółki, a nie zaś sama spółka.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.; dalej "ustawa o PIT"), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 to jest pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o PIT zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z powyższym wielkość przychodu przypadającego na podatnika (komplementariusza w spółce komandytowej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę stosuje się przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków i strat takiego podatnika. W konsekwencji każdy ze wspólników spółki komandytowej oblicza odrębnie podatek dochodowy. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowej stanowi dla jej wspólnika (osoby fizycznej) dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający, co do zasady, opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 44 i art. 45 ust. 1 ustawy o PIT wspólnik spółki komandytowej ma obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w tej ustawie. Po zakończeniu roku podatkowego jest zaś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, w którym wykazać powinien dochody z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną, jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z powyższego wynika zatem, że dochód każdego ze wspólników rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. Bez znaczenia będzie to, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został wypłacony wspólnikom, czy nie.

Dokonana wypłata takiego zysku przez spółkę komandytowo-akcyjną nie jest świadczeniem należnym wspólnikowi z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej, ale świadczeniem spełnionym na rzecz wspólnika w związku z wcześniejszą działalnością spółki przekształcanej (spółki komandytowej), której wynik został już opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane zatem przez wspólnika świadczenie nie będzie w jego majątku dochodem, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zmiana formy prawnej działania spółki nie zmienia bowiem natury prawnej samego zysku. Wypłacenie zysku wygenerowanego przez spółkę komandytową, dokonywane po jej przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną ma w tym wypadku charakter odebrania dochodu, który był już raz opodatkowany.

Reasumując Wnioskodawca stwierdza, że niewypłacony zysk zaksięgowany na zobowiązaniach wobec wspólników pochodzący z zysku wypracowanego w ramach spółki komandytowej powoduje, że wypłacenie tego zysku po przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną nie będzie opodatkowane na zasadach przewidzianych dla tych spółek. Wynika to z faktu, że zysk ten był już opodatkowany (na zasadach przewidzianych dla spółki komandytowej), a spółka komandytowo-akcyjna jest tylko następcą prawnym i fizycznie dokonuje wypłaty. Zgodnie z generalną zasadą jednokrotnego opodatkowania zysków wspólników spółki osobowej (zasada transparentności spółki osobowej - spółka nie jest podatnikiem - są nimi tylko wspólnicy) zyski wypracowane w spółce osobowej przekształconej w spółkę komandytowo-akcyjną nie powinny być już opodatkowywane, gdyż w ten sposób doszłoby do złamania tej zasady.

Mając na względzie powyższe Wnioskodawca uważa, że dokonana przez spółkę przekształconą komandytowo-akcyjną wypłata zysku wypracowanego przez spółkę przekształcaną (spółkę komandytową) dla komplementariusza - wspólnika tej spółki - nie będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania tego dochodu podatkiem dochodowym.

Podobne stanowisko prezentuje między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach sygnatura IBPBI/1/415-994/14/AB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl