3063-ILPB1-3.4511.104.2016.1.BC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu 3063-ILPB1-3.4511.104.2016.1.BC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2016 r. (data wpływu 2 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu w związku ze zbyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wnioskodawca), będzie wspólnikiem spółki osobowej (dalej: "Spółka osobowa"), która powstanie z przekształcenia spółki kapitałowej (dalej: "Spółka kapitałowa"). Spółka osobowa, a także wcześniej Spółka kapitałowa, będą mieć siedzibę i miejsce zarządu w Polsce. Spółka osobowa nie będzie spółką komandytowo-akcyjną ani jej następcą prawnym. Tym samym Spółka osobowa nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca nie wyklucza, że Spółka osobowa może zostać w przyszłości zlikwidowana. Przewiduje się przy tym, że na moment likwidacji w skład majątku Spółki osobowej mogą wchodzić m.in. udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabyte jeszcze przed przekształceniem Spółki kapitałowej w Spółkę osobową (dalej: "Spółka zależna" i "Udziały" odpowiednio).

W wyniku likwidacji Spółki osobowej Wnioskodawca otrzyma m.in. Udziały. Wnioskodawca nie wyklucza, że w zależności od warunków biznesowych, w przyszłości dokona zbycia (całości lub części) Udziałów, przy czym zbycie Udziałów (całości lub części) nastąpi na rzecz innego podmiotu lub na rzecz Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółce zależnej na rzecz innego podmiotu lub na rzecz Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji Spółki osobowej, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w takiej wysokości, w jakiej uprawniona byłaby rozpoznać Spółka kapitałowa (gdyby to ona dokonywała zbycia Udziałów przed przekształceniem w Spółkę osobową), niezaliczonych wcześniej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez Wnioskodawcę, Spółkę osobową lub Spółkę kapitałową?

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółce zależnej na rzecz innego podmiotu lub na rzecz Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji Spółki osobowej, zbycie to nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie numer 2, tj. w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast w odniesieniu do pytania numer 1, tj. w zakresie kosztów uzyskania przychodu w związku ze zbyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, 10 października 2016 r. wydano interpretację indywidualną nr 3063-ILPB1-3.4511.83.2016.1.BC.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 2, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółce zależnej na rzecz innego podmiotu lub na rzecz Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji Spółki osobowej, zbycie to nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną.

Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o p.d.o.f., do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f., źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, odpłatne zbycie składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że powyższe stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem organów podatkowych zaprezentowanym m.in. w:

* interpretacji indywidualnej ILPB2/4511-1-655/15-5/JK wydanej 16 października 2015 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w której organ odstępując od uzasadnienia zgodził się z podatnikiem, iż: "zbycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce zależnej na rzecz innego podmiotu lub na rzecz Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji Spółki osobowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych";

* interpretacji indywidualnej IPPB1/415-723/14-4/EC wydanej 24 września 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w której organ stwierdził, że "w przypadku, gdy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki jawnej do dnia ich odpłatnego zbycia upłynie sześć lat i odpłatne zbycie nie będzie następowało w wykonaniu działalności gospodarczej, zbycie tych składników nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy źródła przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych";

* interpretacji indywidualnej IPPB1/415-229/14-3/KS wydanej 22 maja 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w której organ stwierdził, że "jeżeli odpłatne zbycie ww. udziałów oraz papierów wartościowych nie nastąpi przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki osobowej i odpłatne zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, wówczas po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej".

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, zbycie przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółce zależnej na rzecz innego podmiotu lub na rzecz Spółki zależnej w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji Spółki osobowej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl