3029/2016 - Wprowadzenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli konsultantów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 3029/2016 Wprowadzenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli konsultantów.

Kwestie dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w placówce doskonalenia nauczycieli reguluje art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.). W świetle tych przepisów czas pracy nauczycieli, w tym także nauczycieli zatrudnionych w placówkach doskonalenia, nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli - konsultantów określa, zgodnie z przepisami art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy - Karta Nauczyciela, organ prowadzący, tj. w przypadku wojewódzkich placówek doskonalenia nauczycieli - sejmik województwa, a w przypadku gminnych lub powiatowych placówek doskonalenia nauczycieli odpowiednio rada gminy lub rada powiatu (art. 91d pkt 1 ustawy - Karta Nauczyciela).

W ramach czasu pracy nauczyciel konsultant winien, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2014 r. poz. 1041 z późn. zm.), realizować zadania statutowe placówki, w której jest zatrudniony, a także inne zadania z zakresu doskonalenia zawodowego nauczycieli zlecone placówce przez jej organ prowadzący.

Zadania te zarówno pod względem ich tematyki, jak i sposobu wykonania są różnorodne i zalicza się do nich: pracę koncepcyjną, organizowanie form doskonalenia, udzielanie konsultacji szkołom i placówkom albo indywidualnym nauczycielom w siedzibie placówki lub poza nią oraz prowadzenie zajęć dydaktycznych w ramach organizowanych przez placówkę szkoleń.

To, czy nauczyciel konsultant prowadzi formy doskonalenia dla nauczycieli, w jakim zakresie i terminie, powinno wynikać z określonych w statucie zadań, planów pracy placówki doskonalenia na dany rok i zakładanych w tych planach sposobów ich realizacji oraz zakresów czynności poszczególnych nauczycieli zatrudnionych w placówce.

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli - konsultantów, o którym mowa w art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy - Karta Nauczyciela, obejmuje zarówno zajęcia dydaktyczne wykonywane w ramach szkoleń, jak i prace koncepcyjne, udzielanie konsultacji oraz organizowanie różnorodnych form doskonalenia, o których mowa w rozporządzeniu.

Placówki doskonalenia nauczycieli przyjmują różne formy funkcjonowania. Niektóre skupiają się wyłącznie na organizowaniu form doskonalenia nauczycieli, zapewniając do ich prowadzenia kadrę spośród osób niezatrudnionych bezpośrednio w placówce. Dotyczy to zwłaszcza placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonych przez gminy i powiaty. Placówki te zatrudniają nieliczną kadrę. Inne zatrudniają liczniejszą kadrę do organizowania i prowadzenia form doskonalenia nauczycieli i nie korzystają lub korzystają w mniejszym stopniu z zewnętrznej kadry.

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej możliwość przyjęcia przez placówkę jednej bądź drugiej formy funkcjonowania uzasadnia pozostawienie obowiązku określania tygodniowego obowiązkowego wymiarze godzin zajęć dla nauczycieli - konsultantów w kompetencji organu prowadzącego.

W ostatnich latach w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie odnotowywano sygnałów świadczących o potrzebie wprowadzenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych dla nauczycieli - konsultantów.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że na początku lutego br. rozpoczęła się ogólnopolska debata o systemie oświaty organizowana pod hasłem: "Uczeń - rodzic - nauczyciel. Dobra zmiana". W jej ramach zaplanowano dyskusje wojewódzkie z udziałem ekspertów. Podsumowanie ogólnopolskiej debaty "Uczeń - rodzic - nauczyciel. Dobra Zmiana" zaplanowane jest na 27 czerwca 2016 r.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl