2503/2016 - Zmiany w ustawie o systemie oświaty dotyczące szkół prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 2503/2016 Zmiany w ustawie o systemie oświaty dotyczące szkół prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne.

Jeśli zezwolenia na prowadzenie szkół, o których mowa w interpelacji, nie zostały cofnięte oraz nie podjęto, opisanych w art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.), działań zmierzających do likwidacji szkół z dniem 31 sierpnia 2016 r., to w ocenie Ministra Edukacji Narodowej prowadzenie rekrutacji do tych szkół na rok szkolny 2016/2017 jest zgodne z prawem.

Decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie szkoły publicznej przez podmiot inny niż jednostka samorządu terytorialnego podejmuje organ, który wydał to zezwolenia (w omawianym przypadku - Wójt Gminy Iwanowice). Cofnięcie zezwolenia, zgodnie § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwoleń na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz. U. Nr 46, poz. 438 z późn. zm.), następuję lub może nastąpić w związku wystąpieniem określonych ww. rozporządzeniu przesłanek.

Zezwolenie na założenie szkoły lub placówki publicznej cofa się w przypadku:

wykreślenia osoby prawnej będącej założycielem z Krajowego Rejestru Sądowego;

wykreślenia postanowień przewidujących prowadzenie działalności oświatowej ze statutu lub innego dokumentu stanowiącego podstawę funkcjonowania osoby prawnej będącej założycielem;

prawomocnego orzeczenia sądu zakazującego działalności oświatowej osobie fizycznej lub osobie prawnej będącej założycielem.

Zezwolenie na założenie szkoły lub placówki publicznej może być cofnięte w przypadku:

nierozpoczęcia działalności przez szkołę lub placówkę publiczną w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu określonego w zezwoleniu;

przerwania działalności szkoły lub placówki publicznej na okres dłuższy niż dwa miesiące, niewynikający z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego;

określonym w art. 34 ust. 3 ustawy (niewykonanie polecenia organu nadzoru pedagogicznego);

zmiany lub wprowadzenia nowego zawodu w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe, z naruszeniem art. 39 ust. 5 ustawy;

zmiany lub wprowadzenia nowego profilu kształcenia ogólnozawodowego w liceum profilowanym, z naruszeniem art. 39 ust. 4a ustawy.

Cofnięcie zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Publiczna szkoła powinna otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje na każdego ucznia, na zasadach opisanych w art. 80 ustawy o systemie oświaty, aż do momentu likwidacji szkoły.

Z posiadanych przez Ministra informacji wynika, że Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie prowadzi postępowania dotyczące wypowiedzeń umów użyczenia, na podstawie których budynki stanowiące własności Gminy Iwanowice są użytkowane przez publiczne szkoły prowadzone przez osoby fizyczne. Oznacza to, że o skuteczności wypowiedzenia tych umów rozstrzygnie sąd.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl