2461-IBPP2.4512.87.2017.2.MGO - Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 2461-IBPP2.4512.87.2017.2.MGO Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.) w zw. z art. 223 § 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 25 stycznia 2017 r. (data wpływu 31 stycznia 2017 r.) uzupełnionym pismem z 26 marca 2017 r. (data wpływu 30 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży 5 działek budowlanych wydzielonych z działki nr 306/23 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży 5 działek budowlanych wydzielonych z działki nr 306/23. Wniosek został uzupełniony pismem z 26 marca 2017 r. (data wpływu 30 marca 2017 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 20 marca 2017 r. znak: 2461-IBPP2.4512.87.2017.1.MGO.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Parafia jest właścicielem działki nr... o pow. 3,3755 ha, położonej w Gminie, obręb Miasto, uwidocznionej w Księdze Wieczystej nr... prowadzonej przez Sąd Rejonowy. Ponieważ pojawiła się konieczność pilnego remontu dachu na budynku kościoła, Duszpasterska Rada Parafialna wraz z Proboszczem podjęła decyzję o wydzieleniu z wyżej wymienionej działki, 5 działek budowlanych o pow. 10-12 arów (razem ok. 55 arów) i sprzedaży ich prywatnym nabywcom, w celu uzyskania środków na prace remontowe przy dachu kościoła. Działka... jest własnością parafii od niepamiętnych czasów, nie została nabyta w celach komercyjnych. Plan zagospodarowania przestrzennego miasta, w którego obrębie znajduje się ww. działka przewiduje zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i w takim też celu chcą od parafii nabyć te grunty prywatne osoby. Procedura formalnego wydzielenia działek jest w trakcie procedowania i nie została jeszcze ujawniona w Księgach Wieczystych.

Ponieważ planowana transakcja nie ma charakteru komercyjnego, nie nosi znamion handlu ziemią a wymuszona jest jedynie pilną koniecznością prac, na których sfinansowanie parafii nie stać przy użyciu środków tradycyjnych, pochodzących w głównej mierze z niedzielnych i świątecznych ofiar wiernych, Wnioskodawca uważa że transakcja powyższa nie będzie obciążona podatkiem od towarów i usług (VAT).

Parafia do 31 grudnia 2016 r. była płatnikiem podatku VAT, ponieważ wystawiała faktury VAT za wynajem powierzchni wieży kościelnej przez dwie firmy telekomunikacyjne, które mają tam swoje urządzenia przekaźnikowe. Z końcem bieżącego roku Wnioskodawca zrezygnował z bycia płatnikiem VAT, ponieważ łączne obroty z tytułu tych wpłat nigdy nie przekraczały sumy wolnej od podatku VAT (150.000 zł). Wnioskodawca nie planował wtedy jeszcze konieczności sprzedaży działek o których mowa wyżej, bo problem konieczności naprawy dachu pojawił się niedawno. Wnioskodawca zwraca się zatem z prośbą o potwierdzenie swojego stanowiska, iż planowana transakcja sprzedaży 5 działek budowlanych, w tym konkretnym przypadku nie będzie obciążona podatkiem od towarów i usług.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

Rzymskokatolicka Parafia nie jest przedsiębiorcą i nie jest też podatnikiem VAT. Działalność Parafii to działalność religijna, ale także praca dla społeczności lokalnej poprzez prowadzenie różnych grup ewangelizacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz inne dzieła wymagające odpowiedniego zaplecza i gromadzące wiernych. Obecny kościół murowany, był budowany w latach 1928-1975, na miejscu rozebranej poprzedniej świątyni. Z uwagi na wiek świątyni, budynek wymaga niezbędnych prac remontowych i konserwacyjnych. Parafia z bieżących datków wiernych nie jest w stanie przeprowadzić dalszych koniecznych prac i zakończyć prowadzonych obecnie remontów. Ze względu na ogromne obciążenia finansowe, (wynikające z) przeprowadzenia remontów, podjęta została decyzja o wydzieleniu z działki nr...: 5 działek budowlanych o pow. 10-12 arów (razem ok. 55 arów) i sprzedaży ich prywatnym nabywcom. Środki uzyskane ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na konieczne prace remontowe przy dachu budynku kościoła. Podkreśla się, że czynności, które podejmuje Parafia mają charakter jednorazowy i incydentalny, w związku z pozyskaniem środków na przeprowadzenie remontów i prac konserwatorskich. Opisane prace są związane z doprowadzeniem do prawidłowego stanu technicznego kościoła oraz zapewnienia bezpieczeństwa wiernym. Parafia nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

1. Dzielona działka o numerze... jest własnością Parafii od wielu dziesiątków lat i do chwili obecnej stanowi majątek Parafii. Jest to działka będąca nieużytkiem, którą trzeba utrzymywać w odpowiednim porządku ale nie jest ona konieczna dla celów związanych z kultem religijnym. Działka ta w bieżącym wieku nie była i nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Parafię ani do celów rolnych ani innych celów gospodarczych.

2. Dzielona działka o numerze... nie była i nie jest przez Parafię wykorzystywana do jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani do jakichkolwiek czynności opodatkowanych.

3. Dla działki... obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego z dnia...- przyjęty uchwałą nr. Rady... w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru.... (Dziennik Urzędowy...) Zmiany nie dotyczyły działki objętej wnioskiem. Również w okresie poprzednim tereny na których znajduje się przedmiotowa działka były terenami przeznaczonymi pod zabudowę jednorodzinną.

4. Wnioskodawca nigdy nie był i aktualnie nie jest rolnikiem ryczałtowym.

5. Działka o numerze... jest nieużytkiem, nie była i nie jest wykorzystywana przez Parafię do jakiejkolwiek działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawca z ww. gruntów nie dokonywał sprzedaży żadnych płodów rolnych.

6. Działka... nie była ani nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy itp. i do chwili planowanej sprzedaży nie będzie wynajmowana ani dzierżawiona.

7. W związku z koniecznością pilnego remontu dachu na budynku kościoła, Duszpasterska Rada Parafialna wraz z Proboszczem podjęła decyzję o wydzieleniu z działki... 5 działek budowlanych o pow. 10-12 arów (razem ok. 55 arów) i sprzedaży ich prywatnym nabywcom. Środki uzyskane ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na konieczne prace remontowe przy dachu kościoła.

8. Planowana sprzedaż działek nastąpi po dokonaniu czynności związanych z wydzieleniem geodezyjnym oraz po uzyskaniu prawomocnej decyzji podziałowej.

9. Parafia nie występowała z wnioskiem o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla działki będącej przedmiotem podziału. Plan zagospodarowania przestrzennego Miasta w którego obrębie znajduje się ww. działka przewiduje zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i w takim też celu chcą od parafii nabyć te grunty prywatne osoby.

10. Parafia nie wnosiła o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

11. Wnioskodawca nie podejmował działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu.

12. Parafia w celu planowanej sprzedaży jest w trakcie wydzielenia geodezyjnego działek. Wnioskodawca nie dokonał i nie zamierza dokonywać działań, w celu zwiększenia wartości nieruchomości.

13. Parafia nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działań marketingowych, mających na celu doprowadzenie do sprzedaży.

14. Parafia w pierwszej kolejności zainteresowana jest sprzedażą działek na rzecz parafian. W związku z powyższym poinformuje o zamiarze sprzedaży na tablicy ogłoszeń lub podczas ogłoszeń parafialnych.

15. W okresie ostatnich kilkunastu lat Parafia nie dokonywała sprzedaży nieruchomości będących jej własnością.

16. Parafia jest właścicielem gruntów niezabudowanych oraz zabudowanych. W chwili obecnej nie planuje sprzedaży żadnych nieruchomości, poza wskazanymi w niniejszym wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 26 marca 2017 r.):

W związku z planowaną sprzedażą działek, które powstaną w wyniku geodezyjnego wyodrębnienia z działki o numerze..., niniejszym wnioskiem Parafia zadaje pytanie, czy z tytułu transakcji sprzedaży stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem czy od zawieranych umów sprzedaży powinien być odprowadzony podatek od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy (sformułowanym w uzupełnieniu wniosku z 26 marca 2017 r.):

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zdaniem Parafii podmiot może zostać uznany za podatnika podatku od towarów/usług, gdy dokonywanym przez niego czynnościom można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. Parafia nie nabyła przedmiotowej nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży. Zbycie wyodrębnionych działek wiąże się z rozporządzaniem własnym majątkiem Parafii i nie nosi znamion działalności gospodarczej. Zły stan techniczny dachu Kościoła, konieczność pozyskania środków finansowych na konieczne remonty i renowacje jest powodem, dla którego podjęta została decyzja o sprzedaży. Parafia nie dokona uzbrojenia działki, nie będzie się starała o wykonanie przyłącza instalacji wodnej oraz nie będzie prowadziła działalności developerskiej ani jakiejkolwiek działalności handlowej związanej ze sprzedażą wyodrębnionych działek.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

* po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

* po drugie - czynność wykonywana jest przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości gruntowej (działki), dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Ze wskazanych regulacji wynika, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy o VAT, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą, istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W zakresie prawa unijnego, z mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347, s. 1 z późn. zm.), "Działalność gospodarcza" obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta zarówno w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i w art. 9 ust. 1 ww. Dyrektywy ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Reasumując, należy uznać, iż charakter planowanych czynności Parafii jasno wskazuje na fakt, iż Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami. Tak więc należy uznać, że Parafia z tytułu sprzedaży wyodrębnionych działek nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT z tytułu dokonanej sprzedaży działek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii. Przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

* po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

* po drugie - czynność wykonywana jest przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości gruntowej (działki), dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ze wskazanych regulacji wynika, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy o VAT, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W zakresie prawa unijnego, z mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347, s. 1 z późn. zm.), "Działalność gospodarcza" obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta zarówno w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i w art. 9 ust. 1 ww. Dyrektywy ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Zatem, jak wskazano wyżej, dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działania podmiotu dokonującego tej dostawy wskażą znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, które mogą składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności takie jak np. poniesienie wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą. Dlatego też, aby uznać, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku VAT należy ustalić, czy działa on jako producent, handlowiec lub usługodawca.

Z treści orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach C-180/10 i C-181/10 wynika, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Trybunał orzekł ponadto, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

W przypadku, gdy brak jest przesłanek świadczących o aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem - zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Konieczne jest zatem ustalenie, czy w świetle zaprezentowanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca w celu dokonania dostawy 5 działek budowlanych wydzielonych z działki nr 306/23 podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący "działalność gospodarczą" w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpi w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym.

Analizując opis sprawy przedstawiony przez Wnioskodawcę w kontekście powołanych regulacji ustawy o VAT oraz powyższych orzeczeń TSUE stwierdzić należy, że Wnioskodawca - Parafia planuje sprzedać prywatnym nabywcom 5 działek budowlanych wydzielonych z działki nr.... Działka... jest własnością Parafii od wielu dziesiątków lat i do chwili obecnej stanowi majątek Parafii. Nie została nabyta w celach komercyjnych. Jest to działka będąca nieużytkiem, którą trzeba utrzymywać w odpowiednim porządku ale nie jest ona konieczna dla celów związanych z kultem religijnym. Działka ta w bieżącym wieku nie była i nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Parafię ani do celów rolnych ani innych celów gospodarczych. Dzielona działka o numerze... nie była i nie jest przez Parafię wykorzystywana do jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani do jakichkolwiek czynności opodatkowanych.

Plan zagospodarowania przestrzennego miasta, w którego obrębie znajduje się ww. działka przewiduje zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i w takim też celu chcą od Parafii nabyć te grunty osoby prywatne. Dla działki... obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego z... - przyjęty uchwałą nr... w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru.... Zmiany te nie dotyczyły działki objętej wnioskiem. Również w okresie poprzednim tereny, na których znajduje się przedmiotowa działka były terenami przeznaczonymi pod zabudowę jednorodzinną. Parafia nie występowała z wnioskiem o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego. Parafia nie wnosiła o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wnioskodawca nie podejmował działań zmierzających do zmiany przeznaczenia terenu.

Działka nr... jest nieużytkiem, nie była i nie jest wykorzystywana przez Parafię do jakiejkolwiek działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca z ww. gruntów nie dokonywał sprzedaży żadnych płodów rolnych.

Działka... nie była ani nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy itp. i do chwili planowanej sprzedaży nie będzie wynajmowana ani dzierżawiona.

W związku z koniecznością pilnego remontu dachu na budynku kościoła Duszpasterska Rada Parafialna wraz z Proboszczem podjęła decyzję o wydzieleniu z działki... 5 działek budowlanych o pow. 10-12 arów (razem ok. 55 arów) i sprzedaży ich prywatnym nabywcom.

Planowana sprzedaż działek nastąpi po dokonaniu czynności związanych z wydzieleniem geodezyjnym oraz po uzyskaniu prawomocnej decyzji podziałowej. Wnioskodawca nie dokonał i nie zamierza dokonywać działań w celu zwiększenia wartości nieruchomości. Parafia nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działań marketingowych, mających na celu doprowadzenie do sprzedaży. Parafia w pierwszej kolejności zainteresowana jest sprzedażą działek na rzecz parafian. W związku z powyższym poinformuje o zamiarze sprzedaży na tablicy ogłoszeń lub podczas ogłoszeń parafialnych. W okresie ostatnich kilkunastu lat Parafia nie dokonywała sprzedaży nieruchomości będących jej własnością.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie w celu dokonania sprzedaży 5 działek budowlanych wydzielonych z działki..., Wnioskodawca nie zaangażował środków podobnych do wykorzystywanych przez handlowca, tj. nie wykazał aktywności w przedmiocie zbycia wskazanych we wniosku nieruchomości porównywalnych do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Wprawdzie jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca dokona podziału działki nr... na 5 działek budowlanych, jednak powyższej czynności (stanowiącej pojedynczą czynność z przykładowo wskazanych w orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10) nie można uznać za środki zbliżone do tych jakie podejmują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, lecz za zwykły zarząd nieruchomością.

W związku z powyższym dostawę 5 działek budowlanych powstałych z podziału działki nr 306/23 uznać należy za transakcję okazjonalną, jednorazową czyli taką, która nie będzie czyniona z zamiarem nadania jej stałego charakteru. Tym samym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ustawy o VAT w odniesieniu do zamierzonej dostawy 5 działek budowlanych, bowiem przedmiotowy grunt nie był w żaden sposób wykorzystywany w celach zarobkowych. Działka nr... nie była i nie jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani do jakichkolwiek czynności opodatkowanych. Działka nr... nie była ani nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy i do chwili planowanej sprzedaży nie będzie wynajmowana ani dzierżawiona, Wnioskodawca zatem nie czerpał z faktu jej posiadania żadnych korzyści. Przedmiotowa działka jest własnością Wnioskodawcy od wielu dziesiątków lat.

Jednocześnie powodem podjęcia decyzji o sprzedaży 5 działek powstałych z działki nr... jest konieczność pilnego remontu dachu na budynku kościoła. Środki uzyskane ze sprzedaży działek zostaną przeznaczone na konieczne prace remontowe przy dachu kościoła.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz orzecznictwo stwierdzić należy, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż 5 działek, o których mowa we wniosku, powstałych z działki nr... nie będzie dokonana w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Zatem Wnioskodawca nie uzyska w tym zakresie statusu podatnika podatku od towarów i usług, a transakcja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Taka kwalifikacja prawnopodatkowa wiąże się przede wszystkim z faktem niewykorzystywania przez Wnioskodawcę nieruchomości wskazanych we wniosku w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Oznacza to, że wymienione we wniosku nieruchomości Wnioskodawcy do wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym Wnioskodawca dokonując dostawy 5 działek budowlanych powstałych z podziału działki nr... będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie będzie uznana za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a co za tym idzie sprzedaż przedmiotowych gruntów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ sprzedający nie będzie działał w tym przypadku jako podatnik podatku VAT, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, że Parafia z tytułu sprzedaży wyodrębnionych działek nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT z tytułu dokonanej sprzedaży działek, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, Delegatura w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl