2461-IBPP2.4512.76.2017.2.EJu

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 maja 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 2461-IBPP2.4512.76.2017.2.EJu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2017 r. (data wpływu 1 lutego 2017 r.), uzupełnionym pismem z 12 kwietnia 2017 r., (data wpływu 20 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy odpłatne użyczenie konta na portalu internetowym oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności z tym związanych stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2017 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy odpłatne użyczenie konta na portalu internetowym oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 12 kwietnia 2017 r., (data wpływu 20 kwietnia 2017 r.), będącego odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 4 kwietnia 2017 r. znak: 2461-IBPP2.4512.76.2017.1.EJu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/ zdarzenie przyszłe:

I. Stan faktyczny zaistniały:

1. Od dnia 15 października 2013 r. Wnioskodawca został wpisany do Ewidencji Działalności Gospodarczej:

* opłaca podatek od osób fizycznych,

* opłaca podatek VAT od świadczonych usług,

* przedmiotem działalności jest przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi, hosting, podobna działalność,

* działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi do dnia dzisiejszego.

2. Dnia 15 października 2013 r. Wnioskodawca podpisał z Przedsiębiorstwem Handlowym Sp. jawna umowę odpłatnego użyczenia jego konta na.....pl o nazwie "A...".

Do zadań wynikających z podpisanej umowy należy:

* użyczenie konta na portalu......pl o nazwie "A...",

* przetwarzanie danych o dokonywanych transakcjach na portalu.......pl,

* przekazanie wpłat od klientów, którzy zakupią przedmioty na aukcjach....pl na bieżąco na rachunek bankowy Przedsiębiorstwa,

* przekazywanie drogą mailową zestawienia wpłat od klientów do Przedsiębiorstwa z wyszczególnieniem kwot, danych osobowych, nick,

* za usługi świadczone na rzecz Przedsiębiorstwa Wnioskodawca wystawia każdego miesiąca fakturę na kwotę 1200 zł netto,

* umowa odpłatnego użyczenia konta "A...." odbywa się do dnia dzisiejszego.

II. Zdarzenie przyszłe:

1.

kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej,

2.

kontynuacja współpracy z Przedsiębiorstwem Handlowym Spółka Jawna.

W piśmie z 12 kwietnia 2017 r. Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy i udzielił następujących informacji: Pkt 1 Wnioskodawca stwierdza jednoznacznie, iż jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pkt 2 od dnia 15 października 2013 r. z tytułu wykonywania działalności gospodarczej Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane pismem z 12 kwietnia 2017 r.):

Czy prowadzona przez Wnioskodawcę działalność opisana w polu 80 pkt I. 2 jest w rozumieniu ustawy o podatku VAT działalnością gospodarczą?

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w piśmie z 12 kwietnia 2017 r.):

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT - jego działalność stanowi działalność gospodarczą. W zawartym, opisie stanu faktycznego (pole 80 pkt 1 wniosku) Wnioskodawca stwierdza, iż jego działalność gospodarcza wypełnia normy prawa podatkowego ujęte w artykule 15 ust. 2 ustawy od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga czy na gruncie innych niż wskazane w tej interpretacji przepisów prawa, opisana działalność Wnioskodawcy stanowi działalność gospodarczą.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zaznaczyć należy, że definicja działalności gospodarczej wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter autonomiczny i winna być rozpatrywana niezależnie od innych przepisów regulujących działalność Wnioskodawcy. Ponadto wskazać należy, że definicja zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy stanowi wprost, jakiego rodzaju czynności należy uznać za działalność gospodarczą, stąd też należy dokonywać jej wykładni literalnej.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca 15 października 2013 r. podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Handlowym umowę odpłatnego użyczenia konta na portalu "..." o nazwie "A...". Do zadań Wnioskodawcy wynikających z podpisanej umowy należy użyczenie konta na portalu "...", przetwarzanie danych o dokonanych transakcjach, przekazywanie wpłat od klientów którzy zakupią przedmioty na aukcjach, przekazywanie drogą mailową zestawienia wpłat od klientów. Wnioskodawca za usługi świadczone na rzecz Przedsiębiorstwa wystawia każdego miesiąca fakturę na kwotę 1200 zł netto. Z tytułu wykonywanej działalności Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz wskazane wyżej przepisy należy zauważyć, że działalność Wnioskodawcy wypełni określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy wskazać, że zawarta przez Wnioskodawcę umowa ma charakter długotrwały, Wnioskodawca świadczy usługi w sposób odpłatny tj. odpłatnie użycza konto na portalu....pl i w ramach tego użyczenia świadczy pozostałe usługi opisane we wniosku a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są stałe - Wnioskodawca co miesiąc otrzymuje wynagrodzenie.Zatem działalność wykonywana przez Wnioskodawcę wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ww. ustawy definicję działalności gospodarczej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług należało uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Interpretacja dotyczy:

* zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,

* zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że zgodnie z powołanym wyżej art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z dołączonych do niego dokumentów. W związku z tym załączone przez Wnioskodawcę do wniosku dokumenty nie były przedmiotem merytorycznej analizy.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl