2461-IBPP1.4512.827.2016.2.LSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPP1.4512.827.2016.2.LSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 października 2016 r. (data wpływu 24 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z 21 listopada 2016 r. (data wpływu 23 listopada 2016 r.), oraz pismem z 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 2 grudnia 2016 r.) i pismem z 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 15 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy 11 działek powstałych z podziału działki nr 6357 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy 11 działek powstałych z podziału działki nr 6357.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z 21 listopada 2016 r. (data wpływu 23 listopada 2016 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr 2461-IBPP1.4512.827.2016.1. LSz z 14 listopada 2016 r. oraz pismem z 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 2 grudnia 2016 r.) i pismem z 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 15 grudnia 2016 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powstanie Rzymskokatolickiej Parafii datowane jest na pierwszą połowę XIV wieku. W początkowym okresie istnienia Kościół na terenie Parafii był drewniany. Obecnie na obszarze Parafii znajdują się 2 murowane, zabytkowe Kościoły: Kościół pod wezwaniem Świętej K., którego budowę rozpoczęto w 1736 r. i którego konsekracja miała miejsce w 1744 r. oraz Kościół pod wezwaniem Świętej D., usytuowany na Górze D., który został zbudowany w 1635 r.

Obydwa Kościoły są budynkami zabytkowymi. Kościoły są w złym stanie technicznym. Remonty prowadzące do przywrócenia należytego stanu technicznego, a co za tym idzie do zapewnienia bezpieczeństwa wiernym prowadzone są od kilku lat. Na zły stan techniczny obiektów ma wpływ upływ czasu oraz szkody górnicze powstałe w wyniku wcześniej prowadzonej eksploatacji górniczej. Remonty oraz renowacje prowadzone są pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Parafia z bieżących datków wiernych nie jest w stanie przeprowadzić dalszych koniecznych prac i zakończyć prowadzonych obecnie remontów. Ze względu na ogromne obciążenia finansowe koniecznymi do przeprowadzenia remontami podjęta została decyzja - zaakceptowana przez Biskupa - o sprzedaży działki o numerze geodezyjnym 6357 o powierzchni 1,1729 ha, położonej w B., obręb..., powiat, woj...., księga wieczysta KW..., będącej własnością Parafii.

Działka jest własnością Parafii "od zawsze", tzn. nie można wskazać dokładnie daty, od której działka należy do Parafii. Na pewno od co najmniej XVIII wieku. Działka, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest terenem budowlanym przeznaczonym pod zabudowę.

Dla uzyskania środków finansowych koniecznych do przeprowadzenia niezbędnych remontów działka zostanie sprzedana. W związku z tym dokonany zostanie jej podział geodezyjny na kilka mniejszych działek, które będą przedmiotem sprzedaży. Na działce nie znajdują się jakiekolwiek budynki i budowle, działka nie jest przedmiotem najmu ani dzierżawy, nie będzie przez Parafię uzbrajana oraz Parafia nie będzie podejmowała starań o przyłączenie instalacji wodnej. Na przedmiotowej działce Parafia nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Parafia nie będzie w związku z transakcją sprzedaży zatrudniała profesjonalnego biura pośrednictwa nieruchomości. O konieczności sprzedaży działki parafianie zostali poinformowani w ogłoszeniach parafialnych.

Nadmienia się, że Parafia nie dokonywała wcześniej sprzedaży jakiejkolwiek nieruchomości. Podkreśla się, że czynności, które podejmuje Parafia mają charakter jednorazowy i incydentalny w związku z pozyskaniem środków na przeprowadzane remonty i prace konserwatorskie. Opisane prace są związane z doprowadzeniem do prawidłowego stanu technicznego Kościołów oraz zapewnienia bezpieczeństwa wiernym. Parafia nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku z 21 listopada 2016 r. Wnioskodawca podał, że:

1. Działania związane z podziałem działki o numerze 6537 prowadzone są w chwili obecnej. Działka o numerze 6537 zostanie podzielona na 11 działek.

2. Wszystkie działki, które zostaną wydzielone z działki o numerze 6537 będą przedmiotem sprzedaży. Przedmiotem sprzedaży będzie 11 działek. Planuje się sprzedaż 10 działek w całości. 11 działkę stanowić będzie droga, w której udział posiadać będzie 11 właścicieli: 10 właścicieli wydzielonych działek oraz w 1/11 Parafia. Parafia planuje zachować udział w drodze w 1/11 celem zagwarantowania sobie dojazdu do własnej sąsiadującej nieruchomości.

3. Dzielona działka o numerze 6537 w planie zagospodarowania przestrzennego jest terenem budowlanym przeznaczonym pod zabudowę. Obszar wydzielanych działek figuruje w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny budowlane przeznaczone pod zabudowę.

4. Dzielona działka o numerze 6537 do chwili obecnej stanowi majątek Parafii. Nie jest znany sposób wykorzystania działki w poprzednich wiekach. Parafia nie posiada w tym zakresie informacji. Jest to działka, która w bieżącym wieku nie była i nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Parafię.

5. Dzielona działka o numerze 6537 w bieżącym wieku nie była i nie jest przez Parafię wykorzystywana do jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani do jakichkolwiek czynności opodatkowanych.

6. Działka o numerze 6537 w bieżącym wieku nie była i nie jest wykorzystywana przez Parafię do jakiejkolwiek działalności rolniczej.

7. W związku z tym, że działka o numerze 6537 nie była i nie jest wykorzystywana przez Parafię do jakiejkolwiek działalności rolniczej, Parafia nie dokonywała jakiejkolwiek sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tej działki.

8. Przedmiotowa działka o numerze 6537 w planie zagospodarowania przestrzennego jest terenem budowlanym przeznaczonym pod zabudowę. Parafia nie podejmowała żadnych działań polegających na uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub zmierzających do wyłączenia gruntów z produkcji rolnej bądź też związanych z przekwalifikowaniem gruntu z rolnego na budowlany ani innych działań związanych ze zmianą klasyfikacji działki.

9. Parafia nie dokonywała i nie będzie dokonywała czynności związanych z uatrakcyjnieniem działki o numerze 6537 oraz działek, które powstaną w wyniku jej podziału. Działka o numerze 6537 oraz działki, które powstaną w wyniku wydzielenia nie będą przez Parafię wyposażane w urządzenia i sieci kanalizacji sanitarnej oraz elektrycznej oraz w jakiekolwiek inne. W wyniku podziału działki o numerze 6537 powstanie 11 działek. Z wydzielonych działek tylko jedna będzie miała dostęp do drogi publicznej. Aby zapewnić dojazd od drogi publicznej do każdej kolejnej działki oraz do innej nieruchomości będącej własnością Parafii w obszarze działki o numerze 6537 wydzielona zostanie powierzchnia przeznaczona na drogę. W owej drodze Parafia będzie posiadała udział o wartości 1/11. Udział ten związany jest z zagwarantowaniem Parafii dojazdu do sąsiadującej nieruchomości będącej własnością Parafii. Parafia nie będzie budowała drogi.

10. Na pytanie tut. Organu "Czy Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz opisanych we wniosku), jeśli tak to jakie i ile oraz kiedy, w jakim celu i w jaki sposób nabyte i wykorzystywane?", Wnioskodawca odpowiedział, że tak, Parafia posiada inne nieruchomości. Obecny Proboszcz Parafii nie przeznaczy tych nieruchomości na sprzedaż. Planowane jest pozostawienie nieruchomości (działek, które nie są przez Parafię wykorzystywane w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej oraz do czynności podlegających opodatkowaniu) dla przyszłych pokoleń.

11. Dostawa nieruchomości dopiero jest planowana.

12. Działka o numerze 6537 nie jest przedmiotem najmu ani dzierżawy. Od dnia 8 maja 2010 r., kiedy proboszczem parafii pw. św. K. został ks. P., przedmiotowa działka nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy. W stosunku do wcześniejszego okresu obecny proboszcz nie posiada informacji oraz jakichkolwiek dokumentów, które świadczyłyby o najmie, dzierżawie lub innym sposobie gospodarczego wykorzystywania działki. Z informacji uzyskanych od parafian wynika, że działka o numerze 6537 nie była przedmiotem najmu i dzierżawy. Poprzedni proboszczowie Parafii nie żyją.

Natomiast w uzupełnieniu wniosku z 1 grudnia 2016 r. Wnioskodawca podał, że w wyniku ponownej weryfikacji dokumentów uległo zmianie przedstawione zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca wskazał w ww. uzupełnieniu, że ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej przepisów prawa podatkowego dotyczy działki o numerze geodezyjnym 6357 o powierzchni 1,1729 ha, położonej w B., obręb..., powiat, woj...., księga wieczysta KW.

W wyniku ponownej analizy posiadanych przez Parafię dokumentów w zakresie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca przedstawił następujące informacje na temat działki o numerze geodezyjnym 6357:

Działka o numerze geodezyjnym 6357 karta mapy 21 o powierzchni 1,1729 ha, położona w B., obręb..., powiat, woj...., księga wieczysta KW... nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Na wniosek Parafii z dnia 10 maja 2016 r. w stosunku do działki o numerze geodezyjnym 6357 została wydana decyzja Prezydenta Miasta o numerze... z dnia 27 czerwca 2016 r. ustalająca warunki zabudowy.

Decyzja ustala:

Rodzaj zabudowy: przeznaczenie podstawowe - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, przeznaczenie dopuszczające - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa usługowa. Zgodnie z decyzją na obszarze działki dopuszcza się możliwość budowy 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami w bryle lub garażami wolnostojącymi wraz z podstawowymi połączeniami w zakresie infrastruktury. Zgodnie z decyzją teren przedmiotowej działki nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele budowy nieruchomości.

Parafia wystąpiła z wnioskiem o określenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami w bryle lub garażami wolnostojącymi wraz z podstawowymi podłączeniami w zakresie infrastruktury technicznej. Celem uzyskania pewności, że działki powstałe w wyniku podziału, przeznaczone do sprzedaży będą posiadały walor działek budowalnych, bowiem tylko takie nieruchomości mogą znaleźć nabywców. Nie mając pewności co do możliwego sposobu ich zagospodarowania bezcelowe byłoby dokonywanie podziału geodezyjnego.

W związku z powyższymi ustaleniami odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 listopada 2016 r. są następujące:

1. Działania związane z podziałem działki o numerze 6357 prowadzone są w chwili obecnej. Działka o numerze 6357 zostanie podzielona na 11 działek.

2. Wszystkie działki, które zostaną wydzielone z działki o numerze 6357 będą przedmiotem sprzedaży. Przedmiotem sprzedaży będzie 11 działek. Planuje się sprzedaż 10 działek w całości. 11 działkę stanowić będzie droga, w której udział posiadać będzie 11 właścicieli: 10 właścicieli wydzielonych działek oraz w 1/11 Parafia. Parafia planuje zachować udział w drodze w 1/11, celem zagwarantowania sobie dojazdu do własnej sąsiadującej nieruchomości.

3. Dzielona działka o numerze 6357 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek Parafii z dnia 10.05.2016 w stosunku do działki o numerze geodezyjnym 6357 została wydana decyzja Prezydenta Miasta o numerze... z dnia 27 czerwca 2016 r. ustalająca warunki zabudowy. Decyzja ustala: Rodzaj zabudowy: przeznaczenie podstawowe - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, przeznaczenie dopuszczające - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa usługowa. Zgodnie z decyzją na obszarze działki dopuszcza się możliwość budowy 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami w bryle lub garażami wolnostojącymi wraz z podstawowymi podłączeniami w zakresie infrastruktury.

4. Dzielona działka o numerze 6357 do chwili obecnej stanowi majątek Parafii. Nie jest znany sposób wykorzystania działki w poprzednich wiekach. Parafia nie posiada w tym zakresie informacji. Jest to działka, która w bieżącym wieku nie była i nie jest w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Parafię.

5. Dzielona działka o numerze 6357 w bieżącym wieku nie była i nie jest przez Parafię wykorzystywana do jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani do jakichkolwiek czynności opodatkowanych.

6. Działka o numerze 6357 w bieżącym wieku nie była i nie jest wykorzystywana przez Parafię do jakiejkolwiek działalności rolniczej.

7. W związku z tym, że działka o numerze 6357 nie była i nie jest wykorzystywana przez Parafię do jakiejkolwiek działalności rolniczej, Parafia nie dokonywała jakiejkolwiek sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tej działki.

8. Działka o numerze geodezyjnym 6357 nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na wniosek Parafii z dnia 10.05.2016 w stosunku do działki o numerze geodezyjnym 6357 została wydana decyzja Prezydenta Miasta o numerze... z dnia 27 czerwca 2016 r. ustalająca warunki zabudowy. Decyzja ustala: Rodzaj zabudowy: przeznaczenie podstawowe - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, przeznaczenie dopuszczające - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa usługowa. Zgodnie z decyzją na obszarze działki dopuszcza się możliwość budowy 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami w bryle lub garażami wolnostojącymi wraz z podstawowymi podłączeniami w zakresie infrastruktury. Zgodnie z decyzją teren przedmiotowej działki nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele budowy nieruchomości.

9. Parafia nie dokonywała i nie będzie dokonywała czynności związanych z uatrakcyjnieniem działki o numerze 6357 oraz działek, które powstaną w wyniku jej podziałki. Działka o numerze 6357 oraz działki, które powstaną w wyniku wydzielenia nie będą przez Parafię wyposażane w urządzenia i sieci kanalizacji sanitarnej oraz elektrycznej oraz w jakiekolwiek inne. W wyniku podziału działki o numerze 6357 powstanie 11 działek. Z wydzielonych działek tylko jedna będzie miała dostęp do drogi publicznej. Aby zapewnić dojazd od drogi publicznej do każdej kolejnej działki oraz do innej nieruchomości będącej własnością Parafii w obszarze działki o numerze 6357 wydzielona zostanie powierzchnia przeznaczona na drogę. W owej drodze Parafia będzie posiadała udział o wartości 1/11. Udział ten związany jest z zagwarantowaniem Parafii dojazdu do sąsiadującej nieruchomości będącej własnością Parafii. Parafia nie będzie budowała drogi.

10. Na pytanie tut. Organu "Czy Wnioskodawca posiada jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz opisanych we wniosku), jeśli tak to jakie i ile oraz kiedy, w jakim celu i w jaki sposób nabyte i wykorzystywane?", Wnioskodawca odpowiedział, że tak, Parafia posiada inne nieruchomości. Obecny Proboszcz Parafii nie przeznaczy tych nieruchomości na sprzedaż. Planowane jest pozostawienie nieruchomości (działek, które nie są przez Parafię wykorzystywane w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej oraz do czynności podlegających opodatkowaniu) dla przyszłych pokoleń.

11. Dostawa nieruchomości dopiero jest planowana.

12. Działka o numerze 6537 nie jest przedmiotem najmu ani dzierżawy. Od dnia 8 maja 2010 r., tzn. od dnia mianowania obecnego proboszcza, Księdza P., proboszczem Rzymskokatolickiej Parafii przedmiotowa działka nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy. W stosunku do wcześniejszego okresu obecny proboszcz nie posiada informacji oraz jakichkolwiek dokumentów, które świadczyłyby o najmie, dzierżawie lub innym sposobie gospodarczego wykorzystywania działki. Z informacji uzyskanych od parafian wynika, że działka o numerze 6357 nie była przedmiotem najmu i dzierżawy. Poprzedni proboszczowie Parafii nie żyją.

W wyniku wniesionych przez Wnioskodawcę dodatkowych wyjaśnień przedstawionych w uzupełnieniu wniosku z dnia 1 grudnia 2016 r. tut. Organ uwzględnił je wydając przedmiotową interpretację. Zatem opis sprawy przedstawiony w tym uzupełnieniu organ uznał za ostateczny.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 15 grudnia 2016 r.), Wnioskodawca podał jednoznacznie, że działka, z której zostanie wydzielonych jedenaście działek, dotyczy działki oznaczonej w ewidencji gruntów działką nr 6357, karta mapy 21, obręb G.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku ze sprzedażą działek, które powstaną w wyniku geodezyjnego wyodrębnienia z działki o numerze 6357, niniejszym wnioskiem Parafia zadaje pytanie, czy z tytułu transakcji sprzedaży stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem czy od zawieranych umów sprzedaży powinien być odprowadzony podatek od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy: Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na ceł łub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zdaniem Parafii podmiot może zostać uznany za podatnika podatku od towarów i usług, gdy dokonywanym przez niego czynnościom można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej. Parafia nie nabyła przedmiotowej nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży. Zbycie wyodrębnionych działek wiąże się z rozporządzaniem własnym majątkiem Parafii i nie nosi znamion działalności gospodarczej. Zły stan techniczny Kościołów, konieczność pozyskania środków finansowych na konieczne remonty i renowacje jest powodem, dla którego podjęta została decyzja o sprzedaży. Parafia nie dokona uzbrojenia działki, nie będzie się starała o wykonanie przyłącza instalacji wodnej oraz nie będzie prowadziła działalności developerskiej ani jakiejkolwiek działalności handlowej związanej ze sprzedażą wyodrębnionych działek.

Reasumując, należy uznać, iż charakter planowanych czynności Parafii jasno wskazuje na fakt, iż Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami. Tak więc należy uznać, że Parafia z tytułu sprzedaży wyodrębnionych działek nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT za tytułu dokonanej sprzedaży działek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

* po pierwsze - dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

* po drugie - czynność wykonywana jest przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zbycie nieruchomości gruntowej (działki), dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami - według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ze wskazanych regulacji wynika, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy o VAT, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W zakresie prawa unijnego, z mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347, s. 1 z późn. zm.), "Działalność gospodarcza" obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta zarówno w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i w art. 9 ust. 1 ww. Dyrektywy ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Zatem, jak wskazano wyżej, dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działania podmiotu dokonującego tej dostawy wskażą znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, które mogą składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności takie jak np. poniesienie wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.

Dlatego też, aby uznać, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku VAT należy ustalić, czy działa on jako producent, handlowiec lub usługodawca.

Z treści orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach C-180/10 i C-181/10 wynika, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Trybunał orzekł ponadto, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

W przypadku, gdy brak jest przesłanek świadczących o aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem - zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Konieczne jest zatem ustalenie, czy w świetle zaprezentowanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca w celu dokonania dostawy 11 działek budowlanych wydzielonych z działki nr 6357 podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący "działalność gospodarczą" w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpi w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym.

Analizując opis sprawy przedstawiony przez Wnioskodawcę w kontekście powołanych regulacji ustawy o VAT oraz powyższych orzeczeń TSUE stwierdzić należy, że Wnioskodawca - Parafia planuje sprzedać 11 działek powstałych z podziału działki nr 6357, tj. planuje sprzedaż 10 działek w całości a 11 działkę jako drogę, w której udział posiadać będzie 11 właścicieli: 10 właścicieli wydzielonych działek oraz w 1/11 Parafia. Parafia planuje zachować udział w drodze w 1/11 celem zagwarantowania sobie dojazdu do własnej sąsiadującej nieruchomości. Parafia nie będzie budowała drogi. Działka nr 6357 jest własnością Parafii co najmniej od XVIII wieku i do chwili obecnej stanowi jej majątek. Działka w bieżącym wieku nie była i nie jest w jakichkolwiek sposób wykorzystywana przez Parafię, nie była i nie jest w bieżącym wieku wykorzystywana do jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani do jakichkolwiek czynności opodatkowanych przez Parafię w tym do jakiejkolwiek działalności rolniczej. Nie jest znany sposób wykorzystania działki w poprzednich wiekach. Parafia nie posiada w tym zakresie informacji.

Na działce nie znajdują się jakiekolwiek budynki i budowle. Na wniosek Parafii w stosunku do działki 6357 została wydana decyzja Prezydenta Miasta z dnia 27 czerwca 2016 r. ustalająca warunki zabudowy, gdyż ww. działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z decyzją na obszarze działki dopuszcza się możliwość budowy 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami w bryle lub garażami wolnostojącymi wraz z podstawowymi połączeniami w zakresie infrastruktury. Zgodnie z decyzją teren przedmiotowej działki nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele budowy nieruchomości.

Wnioskodawca podał, że celem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy było uzyskanie pewności, że działki powstałe z podziału będą posiadały walor działek budowlanych bowiem tylko takie nieruchomości mogą znaleźć nabywców. Nie mając pewności co do możliwego sposobu ich zagospodarowania ich podział byłby niecelowy.

Parafia nie dokonywała i nie będzie dokonywała czynności związanych z uatrakcyjnieniem działki nr 6357 oraz działek, które powstaną w wyniku jej podziału. Działka ta oraz działki, które powstaną w wyniku wydzielenia nie będą przez Parafię wyposażane w urządzenia i sieci kanalizacji sanitarnej oraz elektrycznej oraz w jakiekolwiek inne, nie będzie przez Parafię uzbrajana oraz Parafia nie będzie podejmowała starań o przyłączenie instalacji wodnej.

Ww. działka nie jest przedmiotem najmu ani dzierżawy. W stosunku do wcześniejszego okresu obecny proboszcz nie posiada informacji oraz jakichkolwiek dokumentów, które świadczyłyby o najmie, dzierżawie lub innym sposobie gospodarczego wykorzystywania działki. Z informacji uzyskanych od parafian wynika, że działka nr 6357 nie była przedmiotem najmu i dzierżawy. Parafia nie będzie w związku z transakcją sprzedaży zatrudniała profesjonalnego biura pośrednictwa nieruchomości. O konieczności sprzedaży działki parafianie zostali poinformowani w ogłoszeniach parafialnych.

Parafia nie dokonywała wcześniej sprzedaży jakiejkolwiek nieruchomości. Czynności, które teraz podejmuje mają charakter jednorazowy i incydentalny w związku z pozyskaniem środków na przeprowadzane remonty i prace konserwatorskie 2 zabytkowych kościołów, które są w złym stanie technicznym. Parafia z bieżących datków wiernych nie jest w stanie przeprowadzić dalszych koniecznych prac i zakończyć prowadzonych obecnie remontów.

Parafia posiada inne nieruchomości. Obecny Proboszcz Parafii nie przeznaczy tych nieruchomości na sprzedaż. Parafia nie jest czynnym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie w celu dokonania sprzedaży 11 działek wydzielonych z działki nr 6357, Wnioskodawca nie zaangażował środków podobnych do wykorzystywanych przez handlowca, tj. nie wykazał aktywności w przedmiocie zbycia wskazanych we wniosku nieruchomości porównywalnych do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

Wprawdzie jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca dokona podziału działki nr 6357 na 11 działek budowlanych oraz w stosunku do działki została wydana na wniosek Wnioskodawcy decyzja ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych z garażami w bryle lub garażami wolnostojącymi wraz z podstawowymi podłączeniami w zakresie infrastruktury technicznej, jednak powyższych zdarzeń (stanowiących pojedyncze z okoliczności przykładowo wskazanych w orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10) nie można uznać za środki zbliżone do tych jakie podejmują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, lecz za zwykły zarząd nieruchomością.

Wnioskodawca bowiem w uzupełnieniu wniosku z 1 grudnia 2016 r. podkreśla, że Wnioskodawca wystąpił w stosunku do ww. działki z wnioskiem o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy celem uzyskania pewności, że działki powstałe w wyniku podziału, przeznaczone do sprzedaży będą posiadały walor działek budowalnych, bowiem tylko takie nieruchomości mogą znaleźć nabywców, a działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

W związku z powyższym dostawę 11 działek powstałych z podziału działki nr 6357 uznać należy za transakcję okazjonalną, jednorazową czyli taką, która nie będzie czyniona z zamiarem nadania jej stałego charakteru.

Tym samym w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ustawy o VAT w odniesieniu do zamierzonej dostawy 11 działek budowlanych, bowiem przedmiotowy grunt nie był w żaden sposób wykorzystywany w celach zarobkowych. Działka nr 6357 nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, nie była też przedmiotem najmu, dzierżawy, Wnioskodawca nie czerpał z faktu jej posiadania żadnych korzyści.

Przedmiotowa działka nie została nabyta przez Wnioskodawcę z zamiarem dalszej odsprzedaży, lecz stanowi majątek Parafii od "zawsze" tzn. nie można wskazać dokładnie daty, od której działka należy do Parafii. Na pewno od co najmniej XVIII wieku.

Jednocześnie powodem podjęcia decyzji o sprzedaży 11 działek powstałych z podziału ww. działki nr 6357 jest konieczność pozyskania przez Parafię środków pieniężnych na remont 2 zabytkowych kościołów (z 1736 r. i z 1635 r.), które są w złym stanie technicznym. Remonty są prowadzone w celu przywrócenia im należytego stanu technicznego, a co za tym idzie do zapewnienia bezpieczeństwa wiernym. Na zły stan techniczny obiektów ma wpływ upływ czasu oraz szkody górnicze powstałe w wyniku wcześniej prowadzonej eksploatacji górniczej.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz orzecznictwo stwierdzić należy, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż 11 działek, o których mowa we wniosku, powstałych z podziału działki nr 6357 nie będzie dokonana w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Zatem Wnioskodawca nie uzyska w tym zakresie statusu podatnika podatku od towarów i usług, a transakcja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Taka kwalifikacja prawnopodatkowa wiąże się przede wszystkim z faktem niewykorzystywania przez Wnioskodawcę nieruchomości wskazanych we wniosku w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Oznacza to, że wymienione we wniosku nieruchomości nie służyły Wnioskodawcy do wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym Wnioskodawca dokonując dostawy 11 działek wydzielonych z działki nr 6357 będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie będzie uznana za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a co za tym idzie sprzedaż przedmiotowych gruntów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ sprzedający nie będzie działał w tym przypadku jako podatnik podatku VAT, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż części majątku Parafii nie podlega VAT, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl