2461-IBPP-24512.687.2016.1.KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPP-24512.687.2016.1.KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 2 września 2016 r., uzupełnionym pismem w dniu 3 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiącej działkę nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego na cele osobiste wspólników spółki cywilnej,

* prawidłowe - w zakresie nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiącej działkę nr 5242/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego na cele osobiste wspólników spółki cywilnej.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem w dniu 3 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania nieruchomości stanowiącej działkę:

* nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego na cele osobiste wspólników spółki cywilnej,

* nr 5242/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego na cele osobiste wspólników spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma "N" s.c. G.D. i K.K jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą od 1997 r. w zakresie handlu detalicznego i usług.

G.D. i k.k. jako wspólnicy spółki cywilnej prowadzonej pod nazwą Firma "N" s.c.

G.D. i K.K na podstawie aktu notarialnego Rep. A. nr 1835/2008 z dnia 25 lutego 2008 r. nabyli, zabudowane pawilonem handlowo-usługowym nr 1 przy ul. K w B, nieruchomości składające się z dwóch działek nr 5241/4 o powierzchni 0,0052 ha (pięćdziesiąt dwa metry kwadratowe) i nr 5242/4 o powierzchni 0,0046 ha (czterdzieści sześć metrów kwadratowych). Działki te bezpośrednio do siebie przylegają i działka nr 5242/4 bezpośrednio przylega do drogi publicznej. Pawilon handlowo-usługowy jest trwale związany z gruntem.

Cena zakupu nieruchomości stanowiącej działkę nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego obejmowała podatek VAT naliczony, który podlegał odliczeniu od podatku należnego w Firmie "N" s.c.

Cena zakupu nieruchomości stanowiącej działkę nr 5242/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego nie obejmowała podatku od towarów i usług, ponieważ sprzedający nie był zobowiązany do zapłaty podatku VAT. W związku z tym Firmie "N" s.c. przy zakupie nie przysługiwało odliczenie podatku VAT.

Pawilon handlowo-usługowy został wpisany do ewidencji środków trwałych 25 lutego 2008 r. Od maja 2008 r. nastąpiło zajęcie tego budynku w całości dla potrzeb działalności gospodarczej. Budynek wykorzystywany był do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Był wykorzystywany jako przedmiot najmu dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W budynku tym nie wykonywano żadnych remontów i ulepszeń.

W chwili obecnej wspólnicy "N" s.c. chcą się skoncentrować na działalności handlowej, a posiadana nieruchomość składająca się z wyżej opisanych działek i pawilonu handlowo-usługowego utraciła dla Spółki przydatność gospodarczą, w związku z tym wspólnicy chcieliby wycofać ją z ewidencji środków trwałych i przekazać na cele osobiste.

Przekazanie nieruchomości na potrzeby osobiste nastąpi nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (pytanie drugie w kolejności zostało ostatecznie sformułowane w piśmie, które wpłynęło w dniu 3 listopada 2016 r.):

Czy przy nieodpłatnym przekazaniu, na cele osobiste wspólników spółki cywilnej, nieruchomości stanowiącej działkę nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego właściwe będzie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy?

Czy nieodpłatne przekazanie na cele osobiste wspólników spółki cywilnej nieruchomości stanowiącej działkę nr 5242/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wspólnicy spółki cywilnej uważają, że:

* przy przekazaniu na własne cele opisanej nieruchomości, składającej się z działki nr 5241/4 zabudowanej pawilonem handlowo-usługowym, właściwe będzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, ponieważ zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata. Dostawa budynku posadowionego na wymienionych działkach nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

* przy przekazaniu na własne cele opisanej nieruchomości, składającej się z działki nr 5242/4 zabudowanej pawilonem handlowo-usługowym, właściwe będzie wyłączenie tej części spod zakresu działania ustawy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1, ponieważ przy zakupie tej nieruchomości spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenie,

2.

wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa o ile przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu.

Jeżeli natomiast Spółka nie miała prawa przy zakupie tej nieruchomości tj. działki nr 5242/4 wraz z częścią budynku na niej posadowionego do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony to nieodpłatne przekazanie pozostaje poza zakresem opodatkowania bez względu na cel na jaki zostaje przeznaczona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Zatem aby nieodpłatne przekazanie towarów - w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy - podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

* nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w oparciu o art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Definicję pierwszego zasiedlenia zawiera art. 2 pkt 14 ustawy, zgodnie z którym, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z kolei przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) posługują się pojęciem "pierwszego zasiedlenia", jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających. Zgodnie z art. 12 ust. 2 zdanie drugie ww. Dyrektywy państwa członkowskie mogą określić szczegółowe zasady stosowania kryterium, o którym mowa w ust. 1 lit. a, do przebudowy budynków oraz zdefiniować pojęcie "gruntu związanego z budynkiem". Tym samym państwa członkowskie mają możliwość określenia szczegółowych zasad stosowania kryterium pierwszego zasiedlenia jedynie w odniesieniu do sprecyzowanej kategorii czynności, tj. przebudowy budynków.

W konsekwencji zarówno zgodnie z przepisami ww. Dyrektywy oraz w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie należy rozumieć szeroko jako "pierwsze zajęcie budynku, używanie". W efekcie, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka nabyła, zabudowane pawilonem handlowo-usługowym nieruchomości składające się z dwóch działek nr 5241/4 i nr 5242/4. Pawilon handlowo-usługowy jest trwale związany z gruntem. Cena zakupu nieruchomości stanowiącej działkę nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego obejmowała podatek VAT naliczony, który podlegał odliczeniu od podatku należnego u Wnioskodawcy. Cena zakupu nieruchomości stanowiącej działkę nr 5242/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego nie obejmowała podatku od towarów i usług, ponieważ sprzedający nie był zobowiązany do zapłaty podatku VAT. W związku z tym Wnioskodawcy przy zakupie nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. Od maja 2008 r. nastąpiło zajęcie tego budynku w całości dla potrzeb działalności gospodarczej. Budynek wykorzystywany był do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Był wykorzystywany jako przedmiot najmu dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W budynku tym nie wykonywano żadnych remontów i ulepszeń. W chwili obecnej posiadana nieruchomość składająca się z opisanych działek i pawilonu handlowo-usługowego utraciła dla spółki przydatność gospodarczą, w związku z tym wspólnicy chcieliby wycofać ją z ewidencji środków trwałych i przekazać na cele osobiste. Przekazanie nieruchomości na potrzeby osobiste nastąpi nieodpłatnie.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, że planowane przez Wnioskodawcę nieodpłatne przekazanie nieruchomości stanowiącej działkę nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego na cele osobiste wspólników spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca z tytułu nabycia ww. nieruchomości przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym nieodpłatne przekazanie działki nr 5241/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego będzie zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ zajęcie budynku nastąpiło w maju 2008 r., a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą tej części budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Natomiast nieodpłatne przekazanie nieruchomości stanowiącej działkę nr 5242/4 wraz z częścią pawilonu handlowo-usługowego na cele osobiste wspólników spółki cywilnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy, bowiem Wnioskodawcy z tytułu nabycia ww. nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zmiana któregokolwiek z elementów opisu zdarzenia przyszłego lub zmiana stanu prawnego powoduje, że interpretacja traci swoją ważność.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie zgodnie z art. 57a skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl