2461-IBPB-2-1.4515.369.2016.2.MCZ - Skutki podatkowe spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPB-2-1.4515.369.2016.2.MCZ Skutki podatkowe spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. , poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 września 2016 r. (data wpływu do Biura - 26 września 2016 r.), uzupełniony 7 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn m.in. w zakresie skutków podatkowych spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 21 października 2016 r. znak: 2461.IBPB-2-1.4515.368.2016.1.MCZ oraz znak: 2461.IBPB-2-1.4515.369.2016.1.MCZ wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 7 listopada 2016 r.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem wniosku jest zwolnienie z długu tytułem darowizny od rodziców.

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 12 maja 2016 r. Wnioskodawca zawarł z bankiem umowę kredytu hipotecznego na zakup lokalu mieszkalnego. Z uwagi na brak zdolności kredytowej stronami umowy kredytowej - współkredytobiorcami zostali jednocześnie jego rodzice. Zgodnie z zapisami umowy kredytowej zobowiązani do spłaty zaciągniętego kredytu zostali wszyscy trzej współkredytobiorcy, a na nieruchomości zostanie ustanowiona hipoteka umowna.

Wnioskodawca na mocy aktu notarialnego ma zostać do dnia 30 września 2016 r. właścicielem mieszkania. Od samego początku cały zaciągnięty kredyt (kapitał i odsetki) spłaca zgodnie z harmonogramem dwóch współkredytobiorców - rodzice Wnioskodawcy.

Planowany termin zakończenia spłaty kredytu przypada na lipiec 2024 r. Z chwilą zakończenia kredytu ustanie zobowiązanie solidarne wszystkich kredytobiorców wobec banku i Wnioskodawca w pełni stanie się właścicielem mieszkania, tj. zostanie usunięty wpis z księgi wieczystej o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że po zawarciu umowy kredytu z bankiem, Wnioskodawca zawarł z rodzicami umowę darowizny w formie pisemnej. Zgodnie z treścią umowy darowizny rodzice zwolnili Wnioskodawcę ze spłaty całości długu (wraz z odsetkami) określonego w umowie kredytowej z 12 maja 2016 r., to jest kwoty 183.521,83 zł. Spłata przez rodziców całego kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego na zakup mieszkania Wnioskodawcy została w drodze umowy potraktowana jako darowizna na rzecz Wnioskodawcy od rodziców.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy okoliczność spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku z księgi wieczystej implikuje po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn?

Zdaniem Wnioskodawcy, fakt zakończenia spłaty kredytu i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku nie pociąga za sobą skutków podatkowych na gruncie podatku od spadków i darowizn.

W opinii Wnioskodawcy, zakończenie spłaty kredytu oraz wykreślenie wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku z księgi wieczystej nie powoduje zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadkowi darowizn. W związku z tym zdarzenia te nie powodują powstania obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tę część stanowiska Wnioskodawcy, która objęta jest zakresem niniejszej interpretacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie skutków podatkowych spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku w odniesieniu do zdarzenia przeszłego. W pozostałym zakresie wniosku zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r. poz. 205, z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do treści art. 1 ust. 2 ww. ustawy, podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca zawarł wspólnie ze swoimi rodzicami umowę kredytu hipotecznego. Wnioskodawca i jego rodzice w umowie kredytowej są ujęci jako kredytobiorcy i zgodnie z umową odpowiadają solidarnie za zadłużenie wynikające z umowy. Kwota zaciągniętego kredytu została przeznaczona na nabycie lokalu mieszkalnego na wyłączną własność Wnioskodawcy. Spłaty rat kredytu dokonują jego rodzice, bezpośrednio ze swojego rachunku bankowego na rachunek kredytowy banku. Pomiędzy Wnioskodawcą a jego rodzicami została zawarta umowy darowizny dotycząca spłaty całości długu (wraz z odsetkami) określonego w umowie kredytowej z 12 maja 2016 r., to jest kwoty 183.521,83 zł. Po dokonaniu spłaty kredytu hipotecznego nastąpi wykreślenie z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż skoro zgodnie z art. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem enumeratywnie wymienionych czynności prawnych, to zakończenie spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenie wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku z księgi wieczystej nieruchomości - jako nie objęte zakresem ustawy - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zatem po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn w związku z dokonaniem spłaty kredytu hipotecznego i wykreśleniem z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku.

Wobec powyższego, odnosząc się jedynie do kwestii spłaty kredytu hipotecznego i wykreślenia z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowieniu hipoteki na rzecz banku (kwestia skutków podatkowych spłaty przez współkredytobiorców kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup nieruchomości została bowiem oceniona w interpretacji znak: 2461-IBPB-2-1.4515.368.2016.2.MCZ), stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl