2461-IBPB-1-3.4510.767.2016.2.IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPB-1-3.4510.767.2016.2.IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 sierpnia 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 11 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym 17 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedstawiony we wniosku zespół składników dotyczący Działek, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa i jego wniesienie do Spółki/Spółek aportem nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2016 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedstawiony we wniosku zespół składników dotyczący Działek, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa i jego wniesienie do Spółki/Spółek aportem nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 3 listopada 2016 r. Znak: 2461-IBPP3.4512.547.2016.1.MD, 2461-IBPB-1-3.4510.767.2016.1.IZ wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 17 listopada 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Wnioskodawca") jest użytkownikiem wieczystym następujących nieruchomości:

* działka nr... (Działka 1),

* działka nr... (Działka 2),

* działka nr... (Działka 3), łącznie jako Działki.

Wnioskodawca zamierza zbyć na rzecz innego podmiotu część Działki 1, co polegać będzie na odpłatnym zbyciu użytkowania wieczystego wydzielonej w wyniku podziału części Działki 1 oraz na przeniesieniu prawa własności budynków znajdujących się na wydzielonej części Działki 1.

Na części Działki 1, jaka nie jest przeznaczona do zbycia (dalej jako: "Część Działki 1"), Wnioskodawca planuje modernizację znajdującego się na niej budynku (będącego jego własnością). Resumując, Działka 1 zostanie podzielona i jej część pozostanie we władaniu Wnioskodawcy (Część Działki 1).

Na Części Działki 1 znajduje się budynek gospodarczy (dawny budynek produkcyjny obecnie nie jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej), który zostanie zmodernizowany i będzie stanowić - w zależności od decyzji Wnioskodawcy - zabudowę mieszkaniową, usługową, komercyjną. Obecnie na przedmiotowej nieruchomości wynajmowane jest jedynie miejsce parkingowe na rzecz jednego podmiotu.

W zakresie Działki 1 wskazano dodatkowo, że Wnioskodawca do roku 2015 prowadził na przedmiotowej działce działalność operacyjną (znajdujące się na niej budynki miały charakter budynków produkcyjnych, magazynowych oraz biurowych).

Na Działce 2 znajduje się budynek wielopiętrowy będący własnością Wnioskodawcy oraz zabudowania pasażu handlowego, także będące własnością Wnioskodawcy. Lokale w budynku oraz zabudowaniach pasażu są wynajmowane przez Wnioskodawcę osobom trzecim celem prowadzenia działalności handlowej (sklepy), biurowej, czy usługowej (np. szkoła tańca).

Na Działce 3 znajduje się parking, który jest obsługiwany na zlecenie Wnioskodawcy przez podmiot trzeci. Ponadto, na Działce 3 znajduje się niewielki budynek jednokondygnacyjny, który obecnie nie jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem, po stronie Wnioskodawcy znajduje się następujący zespół składników majątkowych powiązanych z następującymi nieruchomościami:

* Częścią Działki 1 - na majątek związany z tą działką składać się będzie:

* prawo użytkowania wieczystego Części Działki 1,

* prawo własności budynku znajdującego się na Części Działki 1,

* środki pieniężne,

* inne prawa i obowiązki: np. wynikające z decyzji dotyczącej warunków zagospodarowania, wynikające z umów z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd).

Wskazany wyżej zespół składników majątkowych zostanie powiększony o środki pieniężne ze zbycia fragmentu Działki 1.

Powyższe składniki majątkowe będą wykorzystane - w zależności od podjętej decyzji przez Wnioskodawcę - w celu prowadzenia działalności deweloperskiej (w przypadku budowy lokali mieszkalnych), albo też wynajmu powierzchni użytkowych lub mieszkalnych.

* Działką 2 - na majątek związany z tą działką składa się:

* prawo użytkowania wieczystego Działki 2,

* prawo własności budynku znajdującego się na Działce 2, prawo własności zabudowy pasażu na Działce 2,

* inne prawa i obowiązki: np. wynikające z umów z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd), prawa i obowiązki z umów najmu lokali, które wynajmuje Wnioskodawca.

Powyższe składniki majątkowe będą wykorzystane tak jak dotychczas w celu prowadzenia działalności polegającej na wynajmie powierzchni użytkowych.

* Działką 3 - na majątek związany z tą działką składa się:

* prawo użytkowania wieczystego Działki 3,

* prawo własności budynku znajdującego się na Działce 3,

* prawa i obowiązki wynikające z umowy na obsługę parkingu.

Powyższe składniki majątkowe będą wykorzystane tak jak dotychczas w celu prowadzenia działalności polegającej na wynajmie miejsc postojowych, jednakże zakłada się także w przyszłości budowę na Działce 3 budynku celem wynajmu powierzchni użytkowych.

Przedmiotowe wskazane wyżej składniki majątkowe są zatem wykorzystywane jedynie do działalności polegającej na wynajmie, jednakże ze względu na planowane przez Wnioskodawcę inwestycje może ulec zmianie ich przeznaczenie (np. działalność deweloperska polegająca na modernizacji i sprzedaży budynków).

Zgodnie z przyjętymi u Wnioskodawcy zasadami polityki rachunkowości, wydatki związane z Działkami nie są dokonywane z wyodrębnionego rachunku bankowego. Jednakże, ewidencja wszelkich zdarzeń gospodarczych dotyczących nieruchomości przebiega w ramach wyodrębnionej grupy kont księgowych. Pozwala to na prawidłowe ujęcie i wykazanie przychodów, wydatków, sporządzenie wymaganych sprawozdań oraz ustalenie wyniku finansowego oraz podatkowego dotyczącego poszczególnych Działek (każdej z osobna).

Tym samym, zespół składników majątkowych oraz niemajątkowych związanych z Działkami jest wyodrębniony finansowo w ramach przedsiębiorstwa.

Zgodnie z regulaminem organizacyjnym Wnioskodawcy w ramach Wnioskodawcy funkcjonuje m.in. Dział Zarządzania Nieruchomościami (ZN).

Ponadto, u Wnioskodawcy wyróżnia się dwa Zakłady Produkcyjne:

A. 1. Zakład Produkcyjny znajdujący się w... SSE w skład, którego wchodzi:

B. 1.1. Dział Produkcji Kart i Gier (PKG)

D.1.2. Dział Tektury Pergaminowej (OPT)

D.2. Zespół Nieruchomości w..., w skład którego wchodzą działy:

D.2.1. K. ul.... (N-1) - Działka 1,

D.2.2. K. ul.... (N-2) - Działka 2,

D.2.3. K. ul.... (N-3) - Działka 3,

Osoby zarządzające działkami powoływane są przez Prezesa Zarządu.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do regulaminu organizacyjnego (Schemat organizacyjny), Dział Nieruchomości jest zarządzany przez dział ds. Zarządzania Nieruchomościami, który podlega bezpośrednio Zarządowi.

Mając na uwadze powyższe, zespół składników majątkowych dotyczący poszczególnych działek jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Powyższe dotyczy także zespołu składników dotyczącego każdej z działek z osobna, gdyż w zakresie organizacyjnym są tu prowadzone odrębne działy, a ponadto dla każdego z nich prowadzona jest odrębna ewidencja finansowa.

Wynika to także z faktu, że poprzez Zakład Produkcyjny prowadzona jest działalność strefowa na terenie... SSE, natomiast poprzez Zespół Nieruchomości prowadzona jest działalność związana z nieruchomościami prowadzona poza SSE.

Obecnie Wnioskodawca planuje podjęcie jednego z dwóch poniżej opisanych działań:

1. Stworzenie dwóch odrębnych działów dotyczących nieruchomości, gdzie w ramach jednego działu znajdowałby się zespół składników majątkowych dotyczący Części Działki 1 oraz Działki 2, natomiast składniki dotyczące Działki 3 stanowiłyby osobny dział.

Następnie, planuje się założenie Spółki kapitałowej (spółka z o.o.) i wniesienie do niej wkładu pieniężnego przez Wnioskodawcę, po czym nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, a nowe udziały powstałe w ramach podwyższenia kapitału zakładowego zostaną pokryte przez Wnioskodawcę wkładem niepieniężnym w postaci składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa podatkowego składającego się z wszelkich składników materialnych i niematerialnych dotyczących Części Działki 1 i Działki 2 (prawo użytkowania wieczystego Części Działki 1 oraz prawo użytkowania wieczystego Działki 2, prawo własności budynku znajdującego się na Części Działki 1, prawo własności budynku znajdującego się na Działce 2, prawo własności zabudowy pasażu na Działce 2, środki pieniężne związane z Częścią Działki 1, inne prawa i obowiązki: np. wynikające z decyzji dotyczącej warunków zagospodarowania, wynikające z umów z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd), prawa i obowiązki z umów najmu lokali zawartych przez Wnioskodawcę).

Tym samym, to Spółka będzie właścicielem składników majątkowych związanych z działem dotyczącym Części Działki 1 oraz Działki 2.

Wniesienie wkładów na pokrycie nowo wyemitowanych udziałów w Spółce nastąpi na podstawie uchwały wspólników w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmiany umowy Spółki.

W wyniku wniesienia do Spółki składników majątkowych mających charakter zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa podatkowego, Wnioskodawca podpisze z podmiotami trzecimi umowy cesji - przejęcia długu, w wyniku których na Spółkę nastąpi przeniesienie wszelkich praw i obowiązków Wnioskodawcy w zakresie umów zawartych z podmiotami trzecimi przez Wnioskodawcę w związku z przedmiotowymi nieruchomościami. Infrastruktura będąca przedmiotem planowanego aportu będzie na dzień wniesienia aportu organizacyjnie i finansowo wyodrębnionym w istniejącym przedsiębiorstwie zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zatem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wnioskodawca jako udziałowiec Spółki dokona przed jej założeniem lub też po założeniu w związku z objęciem udziałów i planowanym przekazaniem majątku Spółce wydzielenia finansowego oraz organizacyjnego składników majątkowych wskazanych wyżej a przeznaczonych do świadczenia usług deweloperskich czy usług wynajmu powierzchni.

Wyodrębnienie finansowe składników majątku przekazywanych Spółce polegać będzie na rozliczaniu przeznaczonego do przekazania majątku w ramach wyodrębnionej grupy kont księgowych. Prowadzona będzie także odrębna ewidencja środków trwałych. Powyższe ma pozwolić na prawidłowe ujęcie i wykazanie wydatków, a tym samym wyniku finansowego związanego z udostępnianym majątkiem Spółce. Tym samym, zespół składników majątkowych oraz niemajątkowych związanych z Częścią Działki 1 oraz Działką 2 będzie wyodrębniony finansowo u Wnioskodawcy.

Dodatkowo Wnioskodawca dokona wyodrębnienia (poprzez odpowiednie zmiany Regulaminu Organizacyjnego) we własnej strukturze organizacyjnej przedmiotowych składników majątkowych, wraz z uprawnieniami i zobowiązaniami wynikającymi z umów i innych aktów prawnych wskazanych wyżej i przypisując odpowiedzialność za poszczególne składniki majątkowe określonym pracownikom Wnioskodawcy.

Wskazane wyżej wyodrębnienie finansowe i organizacyjne nastąpi przed podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i będzie konieczne celem wykazania wyników finansowych na wyodrębnionym i wykorzystywanym dla celów działalności gospodarczej majątku.

Powyższe będzie możliwe, gdyż już teraz zespół składników majątkowych dotyczących każdej działki jest wyodrębniony finansowo oraz są powołane działy (dotyczące poszczególnych działek) w ramach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy.

2. Sporządzenie trzech odrębnych działów dotyczących nieruchomości (co w znacznej mierze dotyczyć będzie reorganizacji działu dotyczącego Działki 1 w związku z jej podziałem).

Następnie - założenie Spółek kapitałowych i wniesienie do nich wkładów pieniężnych przez Wnioskodawcę, po czym nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Spółek, a nowe udziały powstałe w ramach podwyższenia kapitału zakładowego zostaną pokryte przez Wnioskodawcę wkładem niepieniężnym w postaci:

* w Spółce 1 - składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa podatkowego składającego się z wszelkich składników materialnych i niematerialnych dotyczących Części Działki 1 (prawo użytkowania wieczystego Części Działki 1, prawo własności budynku znajdującego się na Części Działki 1, środki pieniężne, inne prawa i obowiązki, np. wynikające z decyzji dotyczącej warunków zagospodarowania, wynikające z umów z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd)).

* w Spółce 2 - składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa podatkowego składającego się z wszelkich składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działki 2 (prawo użytkowania wieczystego Działki 2, prawo własności budynku znajdującego się na Działce 2, prawo własności zabudowy pasażu na Działce 2, inne prawa i obowiązki, np. wynikające z umów z dostawcami mediów (woda, gaz, prąd), prawa i obowiązki z umów najmu lokali, które wynajmuje Wnioskodawca).

Tym samym, to Spółki będą właścicielami majątku związanego z działami odpowiednio dotyczącymi nieruchomości w postaci Części Działki 1 (Spółka 1) oraz Działki 2 (Spółka 2). Wniesienie wkładów na pokrycie nowo wyemitowanych udziałów w Spółkach nastąpi na podstawie uchwały wspólników w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmiany umowy Spółki.

W wyniku wniesienia do Spółek składników majątkowych mających charakter zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa podatkowego, Wnioskodawca podpisze z podmiotami trzecimi umowy cesji - przejęcia długu, w wyniku których na spółkę nastąpi przeniesienie wszelkich praw i obowiązków Wnioskodawcy w zakresie umów zawartych z podmiotami trzecimi przez Wnioskodawcę w związku ze składnikami majątkowymi składającymi się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Infrastruktura będąca przedmiotem planowanego aportu będzie na dzień wniesienia aportu organizacyjnie i finansowo wyodrębnionym w istniejącym przedsiębiorstwie zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zatem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wnioskodawca jako udziałowiec Spółek dokona przed ich założeniem lub po nim w związku z objęciem udziałów i planowanym przekazaniem im majątku wydzielenia finansowego oraz organizacyjnego składników majątkowych wskazanych wyżej a przeznaczonych do świadczenia usług deweloperskich oraz usług wynajmu powierzchni.

Wyodrębnienie finansowe składników majątku przekazywanych Spółce polegać będzie na rozliczaniu przeznaczonego do przekazania majątku w ramach wyodrębnionej grupy kont księgowych. Prowadzona będzie także odrębna ewidencja środków trwałych. Powyższe ma pozwolić na prawidłowe ujęcie i wykazanie wydatków, a tym samym wyniku finansowego związanego z udostępnianym majątkiem Spółce. Tym samym, zespół składników majątkowych oraz niemajątkowych związanych z Częścią Działki 1 oraz Działką 2 będzie wyodrębniony finansowo u Wnioskodawcy.

Dodatkowo Wnioskodawca dokona wyodrębnienia (poprzez odpowiednie zmiany Regulaminu Organizacyjnego, szczególnie w zakresie zespołu składników dotyczących Części Działki 1) we własnej strukturze organizacyjnej przedmiotowych składników majątkowych, wraz z uprawnieniami i zobowiązaniami wynikającymi z umów i innych aktów prawnych wskazanych wyżej i przypisując odpowiedzialność za poszczególne składniki majątkowe określonym pracownikom Wnioskodawcy. Wskazane wyżej wyodrębnienie finansowe i organizacyjne nastąpi przed podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki i będzie konieczne celem wykazania wyników finansowych na wyodrębnionym i wykorzystywanym dla celów działalności gospodarczej majątku.

Powyższe będzie możliwe, gdyż już zespół składników majątkowych dotyczących każdej działki jest już wyodrębniony finansowo, a ponadto istnieją już działy dotyczące poszczególnych działek zgodnie z regulaminem organizacyjnym.

Wybór jednego ze wskazanych wyżej rozwiązań będzie potraktowany względami ekonomicznymi, co determinowane jest decyzją zarządu Wnioskodawcy w zakresie rodzaju prowadzonej działalności na poszczególnych działkach oraz możliwością uzyskania korzystnego finasowania zewnętrznego dla danego projektu związanego z nieruchomościami.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 14 listopada 2016 r. (wpływ do tut. BKIP 17 listopada 2016 r.), Spółka doprecyzowała opis zdarzenia przyszłego wskazując, że:

1. Zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Dziatek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2), mających być przedmiotem planowanego przez Wnioskodawcę aportu jest organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.

Otóż w Regulaminie Organizacyjnym X Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Regulamin") wyodrębniony jest zgodnie z Rozdziałem IV - Organizacja wewnętrzna Spółki - osobny dział określony jako "Dział Zarządzania Nieruchomościami (ZN)", a ponadto u Wnioskodawcy wyróżnia się dwa zakłady produkcyjne Zakład Produkcyjny w... (zajmujący się zasadniczą z punktu widzenia Wnioskodawcy produkcją wykonywaną na terenie SSE) oraz Zespół Nieruchomości w... (zajmujący się prowadzeniem działalności związanej z Nieruchomościami znajdującymi się w...).

Dział Zarządzania Nieruchomościami (ZN) zajmuje się z zgodnie z Regulaminem:

1.

bieżącym monitorowaniem funkcjonowania obiektów,

2.

zapewnieniem przeprowadzania okresowych i doraźnych przeglądów technicznych nieruchomości oraz stanu technicznego nieruchomości zgodnie z wymogami prawa budowlanego,

3.

przygotowaniem i rozliczaniem faktur dla najemców dotyczących najmu,

4.

bieżącą obsługą najemców,

5.

zapewnieniem usuwania pojawiających się awarii,

6.

windykacją należności czynszowych.

Zgodnie z Regulaminem, u Wnioskodawcy wyróżnia się n następujące Zakłady Produkcyjne:

* Zakład Produkcyjny w..., w skład którego wchodzi:

* Dział Produkcji Kart i Gier (PKG),

* Dział Tektury Pergaminowej (OPT),

* Zespół Nieruchomości w..., w skład którego wchodzą działy:

* K. ul.... (N-1),

* K. ul.... (N-2),

* K. ul.... (N-3).

Dział Zarządzania Nieruchomościami/Zespół Nieruchomości w... posiada przyporządkowany do niego majątek (zespół składników niematerialnych i materialnych), który pozwala mu na prowadzenie działalności związanej z nieruchomościami (np. wynajem powierzchni).

Taki podział organizacyjny jest u Wnioskodawcy dodatkowo powodowany przez konieczność rozdzielenia działalności produkcyjnej prowadzonej w ramach... SSE oraz działalności związanej z Nieruchomościami prowadzonej w....

2. Zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2) mający być przedmiotem planowanego aportu stanowi przed jego wniesieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespół składników, który jest wyodrębniony finansowo, co wynika z faktu, że poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań (aktywów i pasywów) do części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem aportu. Dotyczy to zarówno zespołu nieruchomości jako całości, jak i poszczególnych działek.

W zakresie kosztów na kontach zespołu piątego dokonano wyodrębnienia kosztowego dla poszczególnych nieruchomości, natomiast w zakresie przychodowym wskazać należy, że faktury za czynsz posiadają inny znacznik, co powoduje, że łatwo jest je wyodrębnić w strukturze przychodowej Wnioskodawcy.

Takie wyodrębnienie finansowe jest także spowodowane przez konieczność rozdzielenia działalności produkcyjnej prowadzonej w ramach... SSE (korzysta ze zwolnienia podatkowego) oraz działalności związanej z Nieruchomościami prowadzonej w... (nie korzysta ze zwolnienia podatkowego).

3. Wskazane we wniosku składniki majątkowe do realizacji zadań gospodarczych przypisanych im w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy wymagają udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa w zakresie:

* zarządzania, tj. czynności wykonywane przez zarząd Wnioskodawcy,

* księgowości.

Jednakże koszty związane z zarządem Wnioskodawcy, jak i koszty księgowe są rozdzielane i przypisywane odpowiednio do poszczególnych nieruchomości.

4. Do opisanych we wniosku składników majątkowych są przypisane odrębne środki pieniężne, a ponadto jest do nich przyporządkowany odrębny rachunek bankowy.

Wszelkie wpływy z wynajmu powierzchni trafiają na ten odrębny rachunek bankowy i są to środki finansowe przypisane do Zespołu Nieruchomości, po czym to te środki są wydatkowane na cele związane z nieruchomościami.

Tak samo środki ze sprzedaży części Działki 1 będą przypisane do zespołu nieruchomości. Jednakże obecnie, działalność gospodarcza Zespołu Nieruchomości jest nierentowna, co powoduje, że w zakresie w jakim przychody z tego tytułu nie wystarczają na pokrycie kosztów związanych z nieruchomościami, Wnioskodawca pokrywa te koszty z innych środków.

Z tego też względu Wnioskodawca chce zmodernizować opisane we wniosku składniki majątkowe, co wymaga podjęcia wcześniej działań opisanych we wniosku.

5. W ramach planowanego "przeniesienia" zespołu składników materialnych i niematerialnych dotyczącego Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2) "przejdą" także pracownicy, którzy są zatrudnieni przez Wnioskodawcę, tj. osoba zajmująca się organizacją zespołu nieruchomości oraz - na zasadzie przejścia części etatu - pracownicy zajmujący się księgowością Wnioskodawcy oraz zarząd.

6. Z zespołem składników dotyczącym Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2) związane są zobowiązania (np. wynikające z umów czy decyzji administracyjnych), a wkład niepieniężny, który będzie wnoszony do Spółki kapitałowej/Spółek kapitałowych w postaci składników materialnych i niematerialnych dotyczących Części Działki 1 i Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2 będzie je obejmował.

7. Po wniesieniu aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych dotyczącego Działek (łącznie Części Działki 1 i Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2) nabywca będzie kontynuował działalność w takim samym zakresie, w jakim czyni to Wnioskodawca w ramach Zespołu Nieruchomości.

8. Mający być przedmiotem aportu zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Działek (łącznie Części Działki 1 i Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2) posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

9. Mający być przedmiotem aportu zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Działek (łącznie Części Działki 1 i Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2) nie będzie wymagać/nie wymaga udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, gdy będzie posiadać/posiada odpowiedni personel i składniki majątkowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedstawiony w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) zespół składników dotyczący Działek (albo łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2), będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa i jego wniesienie do Spółki/Spółek aportem nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

W ocenie Wnioskodawcy, przedstawiony w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) zespół składników będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1992 r. Nr 21, poz. 86 - winno być: tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, dalej jako: "ustawa o CIT").

Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, pod tym pojęciem rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedstawiony w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) zespół składników materialnych i niematerialnych będzie spełniać powyższe kryteria.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Jak wynika ze stanu faktycznego (winno być zdarzenia przyszłego), w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki wnoszony będzie zespół składników materialnych oraz niematerialnych, w tym zobowiązań.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Jak wskazuje się w orzecznictwie wyodrębnienie (wydzielenie) musi istnieć już w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, a nie dopiero kształtować się po "wyprowadzeniu" w jakikolwiek sposób zespołu składników materialnych i niematerialnych z tego przedsiębiorstwa do innego podmiotu. Takie stanowisko przedstawiły np. WSA w Opolu w wyroku z 7 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Op 325/09 czy WSA w Białymstoku w wyroku z 21 września 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 258/11.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika. Podkreśla się, że to wyodrębnienie musi mieć podstawę w aktach wewnętrznych.

Zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z Działkami zostanie - do momentu wniesienia do Spółki - wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy, co nastąpi poprzez stosowny akt wewnętrzny Wnioskodawcy. Jest to o tyle ułatwione, że już w tym momencie zespoły składników majątkowych dotyczących Działek są wyodrębnione w ramach Zespołu Nieruchomości. Ponadto, zgodnie ze Schematem Organizacyjnym do Zespołu Nieruchomości przypisany jest określony personel.

Kolejną przesłanką jest wyodrębnienie finansowe zespołu składników materialnych i niematerialnych, co nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej tego zespołu lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Chodzi zatem o wewnętrzną samodzielność finansową wynikającą choćby z odrębnej ewidencji księgowej, posiadania własnych środków finansowych, aktywów.

Jak wskazano w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym), zgodnie z przyjętymi u Wnioskodawcy zasadami polityki rachunkowości, wydatki związane z Działkami ewidencjonowane są w ramach wyodrębnionej grupy kont księgowych. Tym samym, Wnioskodawca jest w stanie wykazać przychody i koszty związane z przedmiotowym zespołem składników dotyczącym każdej Działki osobno, co jest konieczne celem sporządzenia wymaganych przepisami prawa sprawozdań oraz ustalenia wyniku finansowego oraz podatkowego dotyczącego każdego zespołu składników.

Dodatkowo należy wskazać, że wyodrębnienie finansowe ułatwia także podział ewidencji zdarzeń gospodarczych w związku z prowadzeniem przez Wnioskodawcę działalności strefowej (Zakład Produkcyjny) oraz działalności poza strefową (prowadzoną w szczególności przez Zespół Nieruchomości). Tym samym, zespół składników majątkowych oraz niemajątkowych związanych z Działkami jest już wyodrębniony finansowo w ramach majątku Wnioskodawcy.

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego stwierdzić należy, że kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć powierzone zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku (pogląd taki wyraził m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z 6 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Gl 112/10, a także WSA w Krakowie w wyroku z 15 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 31/10).

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników (w postaci rzeczy, praw, zobowiązań, personelu itd.).

Jak wskazano w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym), w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa przenoszony będzie zespół składników materialnych i niematerialnych służący prowadzeniu przez Wnioskodawcę działalności związanej z nieruchomościami. Zatem, przedmiotowe składniki materialne i niematerialne stanowią zespół przeznaczony do realizacji określonej działalności gospodarczej.

Co szczególnie istotne, definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta we wskazanych wyżej aktach prawnych wyraźnie wskazuje, że w jej skład wchodzą także zobowiązania. Jak wynika ze stanu faktycznego (winno być zdarzenia przyszłego) w opisanej sytuacji w ramach składników składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa wchodzą także zobowiązania związane ze stosunkami umownymi dotyczącymi Działek.

Zatem, zespół składników jakie miałyby być wnoszone przez Wnioskodawcę do Spółki/Spółek aportem stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy stanowiącą zespół składników materialnych (rzeczy, budynki, budowle) oraz niematerialnych (prawa wynikające z umów, prawo użytkowania wieczystego), w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (działalność związana z nieruchomościami), który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (co wynika m.in. z faktu, że wniesienie składników związanych z Działkami spowoduje powierzenie Spółce/Spółkom działalności związanej z nieruchomościami Wnioskodawcy).

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, przedstawiony w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) zespół składników materialnych i niematerialnych stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Natomiast, na gruncie ustawy o CIT wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie spowoduje konsekwencji w postaci powstania przychodu podatkowego. Wynika to z brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychód wspólnika stanowi nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, dalej: "u.p.d.o.p."), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stronie podmiotu wnoszącego aport jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zatem, skutki podatkowe wniesienia aportu do spółki kapitałowej zależne są od faktu, czy majątek wnoszony w formie aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy też nie. Ustalenie tej kwestii pozwoli odpowiedzieć na zadane we wniosku pytanie.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

* stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

* jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

* jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Jak wynika z okoliczności sprawy, Wnioskodawca planuje dokonać aportu zespołu składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części 1 Działki 2). Zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Działek mających być przedmiotem planowanego przez Wnioskodawcę aportu jest organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Jak podał Wnioskodawca, w Regulaminie Organizacyjnym Wnioskodawcy wyodrębniony jest osobny dział określony jako Dział Zarządzania Nieruchomościami. Dział Zarządzania Nieruchomościami/Zespół Nieruchomości posiada przyporządkowany do niego majątek (zespół składników niematerialnych i materialnych), który pozwala mu na prowadzenie działalności związanej z nieruchomościami (np. wynajem powierzchni). Ponadto Zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Działek stanowi przed jego wniesieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zespół składników, który jest wyodrębniony finansowo, co wynika z faktu, że przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań (aktywów i pasywów) do części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem aportu. Dotyczy to zarówno zespołu nieruchomości jako całości jak i poszczególnych działek. Wskazane we wniosku składniki majątkowe do realizacji zadań gospodarczych przypisanych im w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy wymagają udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania, tj. czynności wykonywane przez zarząd Wnioskodawcy oraz księgowości. Jednakże koszty związane z zarządem Wnioskodawcy, jak i koszty księgowe są rozdzielane i przypisywane odpowiednio do poszczególnych nieruchomości. Do opisanych we wniosku składników majątkowych są przypisane odrębne środki pieniężne, a ponadto jest do nich przyporządkowany odrębny rachunek bankowy. Wszelkie wpływy z wynajmu powierzchni trafiają na ten odrębny rachunek bankowy i są (to środki finansowe przypisane do Zespołu Nieruchomości, po czym to te środki są wydatkowane na cele związane z nieruchomościami. Ponadto w ramach planowanego "przeniesienia" zespołu składników materialnych i niematerialnych dotyczącego Działek "przejdą" także pracownicy, którzy są zatrudnieni przez Wnioskodawcę - tj. osoba zajmująca się organizacją zespołu nieruchomości oraz - na zasadzie przejścia części etatu - pracownicy zajmujący się księgowością Wnioskodawcy oraz zarząd. Z zespołem składników dotyczącym Działek związane są również zobowiązania (np. wynikające z umów czy decyzji administracyjnych), a wkład niepieniężny, który będzie wnoszony do Spółki kapitałowej/Spółek kapitałowych w postaci składników materialnych i niematerialnych dotyczących Części Działki 1 i Działki 2 albo osobno Części Działki 1 czy Działki 2 będzie je obejmował. Po wniesieniu aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych dotyczącego Działek nabywca będzie kontynuował działalność w takim samym zakresie w jakim czyni to Wnioskodawca w ramach Zespołu Nieruchomości. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że mający być przedmiotem aportu zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczący Działek posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego i powołanych regulacji prawnych, prowadzi do stwierdzenia, że - jak wynika z treści wniosku - zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części 1 Działki 2) przed wniesieniem aportem będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części 1 i Działki 2) będzie, jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego przed wniesieniem aportem, funkcjonował (realizował określone zadania gospodarcze) jako zorganizowana część w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy - Działka 2 wynajem budynku oraz zabudowań pasażu powierzchni na działalność handlową, biurową i usługową, Działka 1 po planowanej modernizacji będzie w zależności od podjętej decyzji wykorzystywana przez Wnioskodawcę w działalności deweloperskiej albo wynajmie powierzchni użytkowych czy mieszkalnych.

W konsekwencji w okolicznościach sprawy przedstawionych przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części 1 Działki 2) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. W efekcie czego, planowane wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa funkcjonującej w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 updp.

Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, z którego wynika, że mający być przedmiotem planowanej czynności zespół składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działek (łącznie Części Działki 1 oraz Działki 2, albo osobno Części 1 Działki 2) będzie funkcjonował (realizował określone zadania gospodarcze) w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, w szczególności co do zespołu składników materialnych i niematerialnych dotyczących Działki 1, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 zostało/zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Dodatkowo wskazać należy na art. 14na Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl