2461-IBPB-1-2.4510.1029.2016.1.MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2017 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPB-1-2.4510.1029.2016.1.MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 2 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki będzie przychodem z udziału w zyskach, podlegającym zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki będzie przychodem z udziału w zyskach, podlegającym zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową, podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Polsce (zwanej dalej: "Spółką"), w której posiada bezpośrednio 100% udziałów w kapitale zakładowym. Posiadanie tych udziałów wynika z tytułu własności. Wnioskodawca posiada przedmiotowe udziały w kapitale zakładowym Spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa lata.

Wnioskodawca oraz Spółka wchodzą w skład grupy kapitałowej prowadzącej działalność deweloperską. Spółka funkcjonowała jako spółka celowa do realizacji inwestycji budowlanej. Obecnie jednak Spółka nie realizuje już zadań inwestycyjnych. Ze względu na to, że grupa dąży do uproszczenia struktury własnościowej, poprawienia poziomu zarządzania oraz ograniczenia kosztów funkcjonowania grupy, planowana jest m.in. likwidacja spółek, które nie realizują już żadnej inwestycji. Z uwagi na powyższe planowane jest podjęcie uchwały o rozwiązaniu Spółki. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Spółki spowoduje, że Spółka rozpocznie proces likwidacji zmierzający do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

W związku z likwidacją, cały majątek Spółki pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zostanie przekazany Wnioskodawcy.

Na przedmiotowy majątek będą składać się w szczególności:

* przysługujące Spółce wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych na rzecz Wnioskodawcy oraz pożyczek udzielonych na rzecz innych podmiotów (tj. wierzytelności o spłatę kwoty głównej pożyczek oraz naliczonych odsetek od pożyczek),

* akcje w spółce komandytowo-akcyjnej (zwane dalej: "akcjami w SKA")

dalej łącznie zwane: "Majątkiem".

Odnośnie wierzytelności z tytułu umów pożyczek udzielonych przez Spółkę ich przeniesienie na Wnioskodawcę nastąpi na podstawie umowy cesji (przelewu) wierzytelności. Instytucja cesji (przelewu) wierzytelności została uregulowana w przepisach art. 509-518 Kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z art. 509 § 1 i 2 k.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Przekazanie Wnioskodawcy wierzytelności pożyczkowej Spółki przysługującej jej wobec Wnioskodawcy spowoduje, że wierzytelność ta oraz związane z nią zobowiązanie wygasną z mocy prawa. Nastąpi bowiem tzw. konfuzja (łac. confusio), czyli sytuacja w której następuje połączenie w rękach tej samej osoby praw przysługujących wierzycielowi oraz skorelowanych z tym obowiązków dłużnika. Na dzień otrzymania przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Majątku będzie on posiadał bezpośrednio i nieprzerwanie przez okres dwóch lat w jej kapitale zakładowym udziały w wysokości nie mniejszej niż 10%.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychód, który powstanie w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Majątku, będzie przychodem z udziału w zyskach osób prawnych, podlegającym zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód który powstanie w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Majątku będzie przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegającym zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm., dalej: "Ustawa CIT").

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Z uwagi na powyższą regulację, w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Majątku, Wnioskodawca uzyska przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Co do zasady, na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy CIT przychód ten podlega opodatkowaniu stawką 19% uzyskanego przychodu. Jednakże, przy spełnieniu określonych w Ustawie CIT warunków, uzyskany przez podatnika przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych może korzystać ze zwolnienia.

Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 4 Ustawy CIT zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a Ustawy CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Dodatkowo, na podstawie art. 22 ust. 4d pkt 1 Ustawy CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności.

Biorąc pod uwagę zaprezentowane we wniosku zdarzenie przyszłe, w ocenie Wnioskodawcy, spełnione będą wszystkie wymienione wyżej warunki do zwolnienia z podatku przychodu Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - zarówno bowiem Wnioskodawca jak i Spółka mają siedzibę w Polsce, Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, Wnioskodawca nie korzysta przy tym ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Jednocześnie Wnioskodawca posiada kwalifikowany udział w kapitale zakładowym Spółki, posiada ten udział nieprzerwanie przez okres dwóch lat, a posiadanie to wynika z tytułu własności. Zdaniem Wnioskodawcy na możliwość zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy CIT nie będzie miał wpływu charakter Majątku nabywanego w wyniku likwidacji, np. czy wierzytelność przysługiwała Spółce wobec Wnioskodawcy czy też innych podmiotów.

W związku z powyższym, mając na uwadze omówione przepisy Ustawy CIT, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie Majątku w związku z likwidacja Spółki zwolnione będzie z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 22 ust. 4 Ustawy CIT.

Przedstawione przez Wnioskodawcę konsekwencje podatkowe przejęcia majątku likwidowanej Spółki potwierdzają także organy podatkowe. Przykładowo:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 4 marca 2016 r., Znak: IPPB3/4510-1086/15-2/JBB,

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 24 marca 2015 r. Znak: IBPBI/2/4510- 91/15/MO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań Nr 2 i 3 zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78/79, 50-124 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl