2461-IBPB-1-1.4511.551.2016.1.WRz - Ustalenie możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodu powstałego w związku z wniesieniem aportu do spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPB-1-1.4511.551.2016.1.WRz Ustalenie możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodu powstałego w związku z wniesieniem aportu do spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 21 września 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 23 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodu powstałego w związku z wniesieniem aportu do spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania przychodu powstałego w związku z wniesieniem aportu do spółki jawnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Pod koniec 2016 r. mąż Wnioskodawczyni zamierza przekazać jej w darowiźnie budynek składający się z pięciu lokali: trzech użytkowych i dwóch mieszkalnych oraz prawo wieczystego użytkowania działki, na której znajduje się ten budynek. Ww. lokale, wybudowane w latach 1993-1994, mąż Wnioskodawczyni nabył aktem notarialnym z majątku prywatnego w 2003 r., jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Pomiędzy małżonkami nie istnieje ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej. Po otrzymaniu darowizny, przed upływem 5-ciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi nabycie, Wnioskodawczyni zamierza ww. lokale wnieść aportem do spółki jawnej (której współwłaścicielem jest również jej mąż), w zamian za udziały. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG. W ramach tzw. najmu prywatnego wynajmuje lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe na rzecz studentów. Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana, jako czynny podatnik VAT. Nie zajmuje się zawodowo obrotem nieruchomościami i dotychczas nie wnosiła tytułem wkładu niepieniężnego do spółki, ani nie sprzedawała innych nieruchomości. Nie będzie też podejmować kroków nakierowanych na zwiększenie wartości nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, ani dokonywać jej ulepszeń oraz zmieniać stanu prawnego. Nie będzie jej wynajmować, ani wprowadzać do ewidencji środków trwałych w ramach najmu prywatnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem do spółki jawnej ww. lokali i prawa wieczystego użytkowania gruntu, przed upływem 5-ciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi nabycie, będzie zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawczyni wniesienie aportem do spółki jawnej ww. nieruchomości nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wniesienie do spółki osobowej określonych rzeczy, czy też praw majątkowych jako wkładu niepieniężnego, jest formą ich odpłatnego zbycia, bowiem wspólnik przystępujący do spółki osobowej uzyska w niej udział, stosownie do wartości wprowadzonego do spółki wkładu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c

* przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zmiany.

Jednak w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środków obrotowych, środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do spółki jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycia rzeczy i praw.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, zwalnia się z podatku dochodowego przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W związku z powyższymi przepisami prawa podatkowego, wniesienie aportu do spółki osobowej nie będzie rodzić obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, nawet jeśli pomiędzy tą transakcją a nabyciem nie upłynie okres pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi jej nabycie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Przy czym w myśl art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a,

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania wyznaczającego granice rozpatrzenia wniosku przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej była wyłącznie kwestia dotycząca możliwości zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przychodu powstałego w związku z wniesieniem aportu do spółki jawnej.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl