2461-IBPB-1-1.4510.293.16.1.NL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach 2461-IBPB-1-1.4510.293.16.1.NL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania.

Wnioskodawca nabędzie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków i budowli będących obiektami poprzemysłowymi o walorach zabytkowych (obejmującymi obiekty zabytkowe) przeznaczonymi do adaptacji do nowej funkcji polegającej na budowie kompleksu biurowego z funkcją uzupełniającą handlowo-rozrywkowo-kulturalno-usługową i parkingiem podziemnym (dalej: "Nieruchomość"), a także rzeczy ruchome stanowiące wyposażenie Nieruchomości, będące pozostałościami po wyposażeniu dawnych zakładów przemysłowych. Na dzień złożenia niniejszego wniosku, Spółka zawarła umowę przedwstępną (warunkową) nabycia Nieruchomości.

Intencją stron jest, aby wraz z nabyciem Nieruchomości na Spółkę przeniesione zostały decyzje administracyjne związane z Nieruchomością.

Decyzja w zakresie:

* warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie kompleksu biurowo-usługowego oraz budowie infrastruktury technicznej i urządzeń budowlanych,

* środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, polegającego na budowie kompleksu biurowo-usługowego,

* zezwolenia na przebudowę/lokalizację zjazdu.

Przy czym przeniesienie decyzji nastąpi w zakresie i w sposób jaki będzie to możliwe na podstawie przepisów administracyjnych.

Zasadniczym przedmiotem działalności Spółki jest działalność deweloperska w zakresie realizacji projektów budowlanych. Niemniej, obecnie przedmiotem działalności gospodarczej Spółki, z której generowane są zasadnicze przychody jest przede wszystkim zarządzanie nieruchomościami. Na moment składania niniejszego Wniosku Spółka posiada również niewielką nieruchomość w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów (Działka), która przylega do Nieruchomości i na której posadowiony jest fragment muru jednego z budynków Nieruchomości (jest ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki). Jednocześnie Spółka nie wyklucza, iż w przyszłości będzie nabywać kolejne nieruchomości.

Spółka planuje wniesienie w szczególności Działki oraz Nieruchomości, w ramach aportu (zakres przedmiotu aportu został szczegółowo przedstawiony poniżej) do innej spółki kapitałowej, podlegającej w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania (dalej: "Spółka Kapitałowa").

Z uwagi na fakt, iż została zawarta warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości (zgodnie z którą nabywcą będzie Wnioskodawca) Spółka zawarła umowę z projektantem (dalej: "Umowa z projektantem") na wykonanie pełnego wielobranżowego projektu budowlanego oraz wykonawczego inwestycji, w tym koordynacji poszczególnych zakresów, obszarów i dyscyplin projektu jak również uzyskania niezbędnych ekspertyz, pozwoleń, zezwoleń, opinii, zgód, badań i inwentaryzacji oraz innych dokumentów, które są w zakresie projektowym niezbędne dla realizacji inwestycji. Zamiarem stron jest, że umowa ta zostanie przeniesiona na nabywcę (Spółkę Kapitałową) w ramach aportu w celu zapewnienia płynnej kontynuacji prac objętych umową (chyba, że do dnia aportu Umowa z projektantem zostanie w całości wykonana).

Przed planowaną transakcją aportu Nieruchomości do Spółki Kapitałowej wykonane mogą zostać również wstępne, konieczne prace konserwatorskie/remontowe.

Nieruchomość w chwili dokonywania planowanej transakcji będzie obejmowała budynki i budowle będące w trakcie (bądź przed rozpoczęciem) realizacji inwestycji, na dzień dokonania aportu Nieruchomość nie będzie wykorzystywana w działalności operacyjnej, dla wykonywania której jest ona przygotowywana (tekst jedn.: kompleksu biurowego z funkcją uzupełniającą handlowo-rozrywkowo-kulturalno-usługową i parkingiem podziemnym (dalej: "kompleks biurowo-usługowy")). Przy czym ze względu na walory zabytkowe Nieruchomości nie wyklucza się użytkowania Nieruchomości w incydentalnym zakresie (tekst jedn.: okazjonalnie na cele kulturalno-rozrywkowe (w tym w ramach wynajmu na rzecz różnych podmiotów) oraz na własne cele magazynowe (w odniesieniu do części powierzchni Nieruchomości). W szczególności na moment wniesienia wkładu niepieniężnego nie będą zawarte przez Spółkę żadne umowy z klientami odnośnie teraźniejszego lub przyszłego korzystania z kompleksu biurowo-usługowego lub też inne umowy (w tym przedwstępne umowy sprzedaży/najmu lokali).

Dodatkowo należy wskazać, iż Nieruchomość nie będzie stanowić środka trwałego ani wartości niematerialnej i prawnej w Spółce i żadna jej część nie będzie amortyzowana dla celów podatku dochodowego.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego dokonanego przez Spółkę na rzecz Spółki Kapitałowej (dalej: "Przedmiot Aportu") będą w szczególności:

* prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, wraz z prawem własności budynków i budowli (w tym infrastruktury), tj. Nieruchomość,

* prawo własności rzeczy ruchomych stanowiących wyposażenie Nieruchomości, głównie będących pozostałościami po wyposażeniu dawnych zakładów przemysłowych (np. zbiorniki filtracji),

* niewielka nieruchomość w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów (Działka), która przylega do Nieruchomości i na której posadowiony jest fragment muru jednego z budynków Nieruchomości (i przysługujące prawo własności),

* w zależności od zaawansowania prac wykonanych na podstawie Umowy z projektantem, w skład aportu mogą wejść również prawa autorskie do dokumentacji projektowych oraz prawo własności egzemplarzy posiadanej dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji. W przypadku gdyby prace projektowe nie zostały zakończone do dnia aportu, Przedmiot Aportu obejmie również prawa i obowiązki wynikające z Umowy z projektantem (przy czym wszelkie istniejące wymagalne na dzień aportu zobowiązania wynikające z Umowy zostaną zapłacone przez Spółkę, tj. nie zostaną przeniesione na Spółkę Kapitałową).

Przed dniem aportu Spółka będzie w trakcie działań mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę w zakresie realizacji inwestycji, w tym w zakresie uzyskania warunków technicznych dostawy mediów (m.in. z zakładu energetycznego, zakładu wodno-kanalizacyjnego, zakładu ciepłowniczego, etc.). Niewykluczone, iż postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę na moment dokonania aportu będzie nadal trwało (nie zostanie zakończone wydaniem decyzji). W takim wypadku w momencie wydania decyzji (następującym po aporcie) o pozwoleniu na budowę, adresatem tej decyzji (podmiotem, na rzecz którego wydane zostanie pozwolenie) będzie Spółka (mimo, iż nieruchomość na tę chwilę będzie już stanowiła własność Spółki Kapitałowej). W konsekwencji, po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę w zakresie realizacji inwestycji, podjęte zostaną działania mające na celu przeniesienie jej ze Spółki na Spółkę Kapitałową (wraz ze wszelkimi niezbędnymi decyzjami) zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach odpowiedniego postępowania administracyjnego. W sytuacji gdyby jednak decyzja w zakresie pozwolenia na budowę uzyskana była przed dniem aportu, zostanie ona przeniesiona wraz z Nieruchomością na Spółkę Kapitałową, przy czym jej przeniesienie nastąpi w sposób jaki będzie to możliwe na podstawie przepisów administracyjnych.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że decyzja o pozwoleniu na budowę nie zostanie wydana (tekst jedn.: postępowanie o wydanie decyzji zakończy się odmową jej wydania), w takiej sytuacji zamiarem stron jest podjęcie działań w celu przeniesienia na Spółkę Kapitałową wszelkich decyzji i pozwoleń posiadanych przez Spółkę związanych z planowaną inwestycją niezbędnych dla Spółki Kapitałowej dla podjęcia działań mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę.

Planowanej transakcji aportu nie będzie natomiast towarzyszyło przeniesienie pozostałych praw i obowiązków Spółki, w szczególności, zgodnie z intencją stron, Spółka Kapitałowa nie nabędzie praw, obowiązków, zobowiązań i należności z pozostałych umów, których stroną jest lub będzie Spółka, w tym także związanych z Nieruchomością (o ile takie będę występować na moment aportu, np. na dostawę wody do Nieruchomości czy też świadczenie usług ochrony Nieruchomości). W tym zakresie dojdzie do rozwiązania umów przez Spółkę oraz późniejszego samodzielnego zawarcia przez Spółkę Kapitałową, właściwych umów z dostawcami poszczególnych usług.

Jednocześnie, w związku z planowym aportem, na Spółkę Kapitałową nie zostaną przeniesione inne składniki materialne i niematerialne (niezwiązane bezpośrednio z Nieruchomością), które składają się na przedsiębiorstwo Spółki, i związane są z funkcjonowaniem Spółki, jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Na Spółkę Kapitałową, nie zostaną zatem przeniesione, w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące Spółkę (czyli firma Spółki),

* umowy rachunków bankowych Spółki,

* umowy o świadczenie usług księgowych, prawnych, marketingowych zawarte przez Spółkę,

* środki pieniężne Spółki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,

* należności Spółki,

* tajemnice handlowe oraz know-how Spółki,

* sprzęt i wyposażenie biurowe,

* księgi rachunkowe Spółki i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które, jak wyżej wspomniano, zostaną przekazane Spółce Kapitałowej),

* prawa i obowiązki wynikające z umów najmu lokali, gdzie zarejestrowana jest siedziba Spółki i zlokalizowane są jej biura,

* inne zobowiązania Spółki związane z jej działalnością,

* inne składniki.

Wnioskodawca wskazuje ponadto, że wraz z aportem żadni pracownicy zatrudnieni w Spółce, nie staną się pracownikami Spółki Kapitałowej, a tym samym nie dojdzie do przejścia zakładu pracy Spółki na Spółkę Kapitałową w rozumieniu art. 231 Kodeksu cywilnego (efektywnie, Spółka Kapitałowa nie przejmie praw i obowiązków wynikających ze stosunków pracy z pracownikami). Przy czym osoby z zarządu Spółki, bądź pracownicy Spółki mogą wchodzić w skład zarządu Spółki Kapitałowej.

Przy czym, niewykluczone, iż w przyszłości Wnioskodawca będzie świadczył usługi na rzecz Spółki Kapitałowej z wykorzystaniem osób zatrudnionych w Spółce m.in. w zakresie realizacji projektu oraz nadzoru nad pracami wykonywanymi w ramach Nieruchomości w celu dalszej realizacji inwestycji w tym zakresie (tekst jedn.: budowy kompleksu biurowo-usługowego), czy też obsługi administracyjnej.

Spółka prowadzi i na moment transakcji będzie prowadzić księgi na podstawie ustawy o rachunkowości. Przedmiot Aportu nie będzie wyodrębniony finansowo w księgach rachunkowych Spółki, w szczególności dla Przedmiotu Aportu nie będzie sporządzany odrębny bilans. Dodatkowo, Spółka nie posiada rachunku bankowego przeznaczonego wyłącznie dla transakcji związanych z Przedmiotem Aportu (jak również nie będzie go posiadała na moment aportu). Przedmiot Aportu nie będzie wyodrębniony w sposób organizacyjny w strukturach Spółki, tj. nie będzie stanowił w szczególności oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu itp. Ponadto, na dzień dokonania aportu, Przedmiot Aportu nie będzie jeszcze realizował działalności operacyjnej, dla wykonywania której jest przygotowywany (funkcjonowania jako kompleks biurowo-usługowy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Przedmiot Aportu będzie stanowić przedsiębiorstwo/zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 oraz pkt 4 ustawy o p.d.o.p., i czy w efekcie, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w związku z objęciem udziałów Spółki Kapitałowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, Przedmiot Aportu nie stanowi przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 oraz pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), i w efekcie w związku z objęciem udziałów w Spółce Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Ustawa o p.d.o.p. różnicuje zatem skutki związane z objęciem udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny, w zależności od tego:

* czy przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo/jego zorganizowana część - w takim przypadku czynność ta jest neutralna podatkowo dla podmiotu dokonującego aportu z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych,

* czy też przedmiotem wkładu są inne składniki majątku i w konsekwencji podmiot wnoszący wkład niepieniężny obowiązany jest do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W konsekwencji, celem dokonania prawidłowej oceny skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej niezbędna jest weryfikacja, czy stanowi on przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z ww. przepisem, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Analiza powyższej definicji pozwala wyodrębnić następujące kryteria, których łączne spełnienie pozwala uznać zespół składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa:

* musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten powinien być organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

Ponadto, wskazany zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

A zatem, dla określenia danego zbioru składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie wystarczy, że stanowią one zebraną masę majątkową, ale masa ta musi odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną.

Odnosząc powyższe do przedstawionego w niniejszym wniosku opisu zdarzenia przyszłego wskazać należy, że planowana transakcja aportu objąć ma:

* prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, wraz z prawem własności budynków i budowli (w tym infrastruktury), tj. Nieruchomość;

* prawo własności rzeczy ruchomych stanowiących wyposażenie Nieruchomości, głównie będących pozostałościami po wyposażeniu dawnych zakładów przemysłowych (np. zbiorniki filtracji),

* niewielką nieruchomość w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów (Działka), która przylega do Nieruchomości i na której posadowiony jest fragment muru jednego z budynków Nieruchomości (i przysługujące prawo własności),

* w zależności od zaawansowania prac wykonanych na podstawie Umowy z projektantem, prawa autorskie do dokumentacji projektowych oraz prawo własności egzemplarzy posiadanej dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji, lub w przypadku gdyby prace projektowe nie zostały zakończone do dnia aportu, prawa i obowiązki wynikające z Umowy z projektantem (przy czym wszelkie istniejące wymagalne na dzień aportu zobowiązania wynikające z Umowy zostaną zapłacone przez Spółkę, tj. nie zostaną przeniesione na Spółkę Kapitałową);

* ewentualnie prawa z decyzji administracyjnych związanych z Nieruchomością, które będą wydane na dzień aportu w przypadku zakończenia procedury ubiegania się o decyzję o pozwoleniu na budowę (w zakresie i w sposób jaki będzie to możliwe na podstawie przepisów administracyjnych), przy czym potencjalnie przeniesienie praw z decyzji związanych z planowaną inwestycją nastąpić może już po dacie transakcji aportu w sytuacji jeśli postępowanie w sprawie decyzji o pozwolenie na budowę nie zostanie zakończone do daty aportu.

Planowanej transakcji aportu nie będzie natomiast towarzyszyło przeniesienie pozostałych praw i obowiązków Spółki, w szczególności, zgodnie z intencją stron, Spółka Kapitałowa nie nabędzie praw, obowiązków, zobowiązań i należności z innych umów, których stroną jest lub będzie Spółka, w tym także związanych z Nieruchomością (o ile takie będę występować na moment aportu, np. na dostawę wody do Nieruchomości czy też świadczenie usług ochrony Nieruchomości). W tym zakresie dojdzie do rozwiązania umów przez Spółkę oraz późniejszego samodzielnego zawarcia przez Spółkę Kapitałową, właściwych umów z dostawcami poszczególnych usług.

Równocześnie, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego zawartego w niniejszym wniosku, składniki majątku będące Przedmiotem Aportu nie będą w żaden specyficzny sposób wyodrębnione organizacyjnie w przedsiębiorstwie Spółki. W szczególności nie będą stanowić oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu, itp. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy aktywa będące przedmiotem planowanej transakcji nie będą stanowić jednej, zwartej, kompletnej, powiązanej ekonomicznie struktury organizacyjnej, która samodzielnie umożliwiałaby realizowanie określonego zadania gospodarczego.

Zdaniem Wnioskodawcy, Przedmiot Aportu nie będzie również posiadał przymiotu wyodrębnienia finansowego - w odniesieniu do tych składników majątku nie będzie sporządzany odrębny bilans. Efektywnie nie będzie również przeprowadzana odpowiednia (odrębna) ewidencja zdarzeń gospodarczych, dzięki którym możliwe byłoby bezpośrednie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Przedmiotu Aportu wynikających z działalności prowadzonej z wykorzystaniem Przedmiotu Aportu (przy czym, w ramach ewidencji prowadzonej przez Spółkę dla celów rachunkowych oraz podatkowych, nakłady poczynione przez Spółkę przed datą aportu w związku z Nieruchomością (np. dotyczące kosztów nabycia projektu budowlanego, potencjalnych opłat i innych kosztów związanych z postępowaniem administracyjnym dotyczącym uzyskania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji) mogą zostać zaewidencjonowane na odrębnym koncie/kontach księgowych. Dodatkowo w skład aportu nie wejdą umowy rachunków bankowych związanych ściśle z Przedmiotem Aportu (gdyż na moment przeprowadzenia transakcji w Spółce nie będzie funkcjonował odrębny rachunek bankowy o takim przeznaczeniem).

Dodatkowo należy zauważyć, iż Nieruchomość obejmuje składniki majątkowe, które nie zostały zaadoptowane, lecz będą wymagały przeprowadzenia odpowiednich prac i nakładów, umożliwiających ich gospodarcze wykorzystywanie. Okoliczności te wskazują, że na moment wniesienia wkładu, Przedmiot Aportu nie mógłby samodzielnie wykonywać zadań gospodarczych do jakich jest przygotowywany (tekst jedn.: realizacja projektu inwestycyjnego w zakresie kompleksu biurowo-usługowego), a tym samym - stanowić niezależnego przedsiębiorstwa realizującego te zadania.

W tym zakresie, składniki majątkowe wchodzące w skład Przedmiotu Aportu będą wymagały poniesienia dodatkowych nakładów finansowych i działań organizacyjnych w zakresie realizacji planowanej inwestycji. W celu zrealizowania inwestycji niezbędne będzie m.in. zapewnienie finansowania, a także zorganizowanie struktury organizacyjnej pozwalającej na przeprowadzenie realizacji inwestycji, a w dalszej kolejności także np. zapewnienie odpowiedniej obsługi, pozyskanie klientów, nabycie odpowiedniego wyposażenia umożliwiającego udostępnienie Nieruchomości na potrzeby biurowo-usługowe, zapewnienie kompleksowej obsługi administracyjnej, prawnej i księgowej.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy uznać należy, że przedmiot wkładu niepieniężnego, nie będzie spełniać przesłanek niezbędnych do uznania, że mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym Przedmiot Aportu nie będzie stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest również fakt, że jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w skład planowanego wkładu niepieniężnego nie będą wchodziły m.in.:

* oznaczenie indywidualizujące Spółkę (czyli firma Spółki),

* umowy rachunków bankowych Spółki,

* umowy o świadczenie usług księgowych, prawnych, marketingowych zawarte przez Spółkę,

* środki pieniężne Spółki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,

* należności Spółki,

* tajemnice handlowe oraz know-how Spółki,

* sprzęt i wyposażenie biurowe,

* księgi rachunkowe Spółki i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomościami, które, jak wyżej wspomniano, zostaną przekazane Spółce Kapitałowej),

* prawa i obowiązki wynikające z umów najmu lokali, gdzie zarejestrowana jest siedziba Spółki i zlokalizowane są jej biura,

* inne zobowiązania Spółki, w tym również wskazane powyżej zobowiązania związane z Nieruchomością (przykładowo istniejące wymagalne na dzień aportu zobowiązania wynikające z Umowy z projektantem zostaną zapłacone przez Spółkę, tj. nie zostaną przeniesione na Spółkę Kapitałową).

Powyższy katalog pozycji, które nie zostaną uwzględnione w ramach aportu wskazuje, że intencją stron jest przeniesienie wyłącznie wyszczególnionych aktywów składających się na Przedmiot Aportu, a nie zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej zwartą strukturę organizacyjną, która samodzielnie umożliwiałaby realizowanie określonego zadania gospodarczego.

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż przedmiot transakcji nie spełnia w jego opinii również definicji przedsiębiorstwa, które zgodnie z art. 4a pkt 3 ustawy o p.d.o.p., winno być definiowane w oparciu o regulacje Kodeksu Cywilnego.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu Cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dodatkowo, zgodnie z brzmieniem art. 551 Kodeksu Cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż w jego opinii poza zakresem transakcji pozostały liczne elementy wskazane w definicji jako tworzące przedsiębiorstwo, co w zestawieniu z brzmieniem regulacji Kodeksu Cywilnego przekłada się na fakt, iż składniki wchodzące w skład Przedmiotu Aportu nie będą stanowić transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, Przedmiot Aportu nie stanowi przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 oraz pkt 4 ustawy o p.d.o.p. i w efekcie, w przypadku objęcia udziałów w Spółce Kapitałowej w zamian za Przedmiot Aportu po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl