2444/2016 - Korzystanie przez obywateli państw obcych z publicznych placówek oświatowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 2444/2016 Korzystanie przez obywateli państw obcych z publicznych placówek oświatowych.

Zgodnie z art. 94a ust. 2 ustawy o systemie oświaty na warunkach dotyczących obywateli polskich, tj. m.in. na zasadzie bezpłatności, korzystają z nauki w publicznych szkołach dla dorosłych, publicznych szkołach policealnych, publicznych szkołach artystycznych, publicznych placówkach, publicznych zakładach kształcenia nauczycieli i publicznych kolegiach pracowników służb społecznych oraz z kształcenia ustawicznego w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych (prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, inne osoby prawne niż jednostki samorządu terytorialnego, lub osoby fizyczne), obywatele państw obcych, jeżeli posiadają status wymieniony w art. 94a ust. 2 ustawy, m.in. obywatele UE, osoby posiadające status uchodźcy, osoby posiadające zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, itd. Cudzoziemcy o innym statusie mogą korzystać z nauki w publicznych szkołach dla dorosłych na zasadzie odpłatności. Zgodnie z art. 94a ust. 3a wysokość odpłatności ustala organ prowadzący szkołę.

Natomiast nauka w szkołach niepublicznych dla dorosłych jest co do zasady odpłatna na zasadach określonych przez osoby prowadzące te szkoły. Szkoły niepubliczne dla dorosłych o uprawnieniach szkół publicznych (tekst jedn.: szkoły, w których nie realizuje się obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki) otrzymują dotację z budżetu państwa w wysokości określonej w ustawie o systemie oświaty. Szkoły niepubliczne nieposiadające uprawnień szkół publicznych mogą otrzymywać dotację.

Uprzejmie wyjaśniam, że podstawę prawną dotowania publicznych szkół dla dorosłych prowadzonych przez inne niż jednostki samorządu terytorialnego, osoby prawne i osoby fizyczne, które kształcą w trybie zaocznym, stanowią przepisy art. 80 ust. 3 ustawy o systemie oświaty. Szkoły te otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, pomniejszonym o kwotę dotacji przewidzianej do wykorzystania, o której mowa w art. 22ae ust. 3, na ucznia, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku nieprowadzenia przez jednostkę samorządu terytorialnego szkoły tego samego typu i rodzaju podstawą ustalenia wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.

Natomiast podstawę prawną dotowania szkół niepublicznych dla dorosłych posiadających uprawnienia szkół publicznych stanowią przepisy art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z przywołanym przepisem, dotacje dla tych szkół, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie odpowiednio danej gminy lub powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę niepubliczną poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych musi być potwierdzone ich własnoręcznymi podpisami na listach obecności na tych zajęciach. W przypadku braku na terenie gminy lub powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.

Ponadto, przepis art. 90 ust. 3b ustawy o systemie oświaty stanowi, że pozostałe szkoły niepubliczne dla dorosłych (tekst jedn.: szkoły nieposiadające uprawnień szkół publicznych) mogą otrzymywać dotację.

Przepisy prawa oświatowego nie warunkują otrzymywania przez szkoły, prowadzone przez inne niż jednostki samorządu terytorialnego osoby prawne i osoby fizyczne, dotacji na ucznia/słuchacza niebędącego obywatelem polskim od posiadanych przez tego ucznia/słuchacza dokumentów potwierdzających prawo pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwestie dotyczące dokumentów (zarówno wiz, jak i tytułu pobytowego) potwierdzających prawo pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej reguluje ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl