2405-IPD/415-40/03 - Przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2003 r. Urząd Skarbowy w Bytomiu 2405-IPD/415-40/03 Przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Bytomiu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 4 sierpnia 2003 r. uzupełnione pismem z dnia 12 sierpnia 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej sposobu księgowania przychodów uzyskanych z tytułu tłumaczeń dla organów władzy lub administracji państwowej w tym sądów od, których to powyższe organy pobrały zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% uprzejmie wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9. W myśl art. 30 ust. 1 pkt 3 - dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z tytułu przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 5-8, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą nie będącą pracownikiem płatnika nie przekracza kwoty 146 zł nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich, z zastrzeżeniem art. 52 a podatek w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz stan opisany przez Pana w pismach z dnia 4 i 12 sierpnia 2003 r., Pana przychody uzyskane z tytułu tłumaczeń na zlecenie sądu należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto należy podkreślić, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w/w art. 13 pkt 6. Jak wynika z art. 30 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy przedmiotowych przychodów nie ma Pan obowiązku łączyć z przychodami uzyskanymi w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie tłumacza przysięgłego jak również nie ma Pan obowiązku wykazać tych przychodów i łączyć ich z innymi w zeznaniu rocznym składanym do 30 kwietnia następnego roku (o ile nie przekraczają kwoty 146 zł).W tej sytuacji, sąd dokonujący wypłaty należności, jako płatnik określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierając zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20 % przychodu, na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek ma obowiązek przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu wg siedziby płatnika, a w przypadku braku siedziby - wg miejsca zamieszkania płatnika, zbiorcze deklaracje zryczałtowanego podatku dochodowego wg wzoru PIT 8A.

Przychody, od których sąd pobrał zryczałtowany podatek dochodowy, nie podlegają wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl