2285/2016 - Nauczanie indywidualne oraz arkusze organizacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 2285/2016 Nauczanie indywidualne oraz arkusze organizacyjne.

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest niezwłoczne zorganizowanie indywidualnego nauczania, zgodnie z obowiązującymi przepisami 1 , bowiem jest ono dla ucznia, którego stan zdrowia uniemożliwia lub utrudnia uczęszczanie do szkoły formą realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Procedury administracyjne nie powinny utrudniać zapewniania uczniom kształcenia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Organ prowadzący szkołę odpowiada za jej działalność. Do jego zadań należy w szczególności:

1.

zapewnienie warunków działania szkoły, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;

2.

zapewnienie warunków umożliwiających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży objętych kształceniem specjalnym;

3.

wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;

4.

zapewnienie obsługi administracyjnej, w tym prawnej, obsługi finansowej, obsługi organizacyjnej szkoły lub placówki;

5.

wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych 2 .

Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania - do dnia 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku 3 ).

Zaplanowanie organizacji nauczania zgodnej z przepisami prawa w zakresie wymagań określonych w ramowych planach nauczania należy do wyłącznych kompetencji dyrektora szkoły, który kieruje działalnością szkoły 4 .

Dyrektor szkoły podejmuje działania na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecka, którzy przedkładają w szkole orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.

Dyrektor organizuje indywidualne nauczanie uczniowi, który posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę 5 , ustala także zakres, miejsce i czas prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania 6 , w sposób zapewniający wykonanie określonych w orzeczeniu zaleceń dotyczących warunków realizacji potrzeb edukacyjnych ucznia oraz form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, kierując się treścią orzeczenia, które jest dla dyrektora szkoły wiążące. Organ prowadzący nie może odmówić przyznania godzin w celu realizowania indywidualnego nauczania.

Przepisy nie wskazują na konieczność przekazywania organowi prowadzącemu szkołę orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub kopii tego orzeczenia 7 .

Jednocześnie uprzejmie informuję, że wszelkie zmiany w arkuszu organizacji szkoły, które wynikają z bieżącej działalności szkoły, powinny być zatwierdzane przez organ prowadzący szkoły. Przepisy nie regulują szczegółowo tej kwestii, a procedura zatwierdzania tych zmian (w tym dołączanie innej dokumentacji) należy do obszaru regulowanego wewnętrznymi ustaleniami pomiędzy organem prowadzącym a dyrektorem szkoły.

1

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. poz. 1157).

2

Art. 5 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156, z późn. zm.).

3

Zgodnie z przepisami Zał. nr 2 § 10 ust. 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624).

4

Art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.).

5

Art. 71b ust. 1a i 5d ustawy o systemie oświaty.

6

§ 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. poz. 1157).

7

Ustawa o systemie oświaty oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl