2159/2016 - Nauka kodowania i programowania dla uczniów od najmłodszych lat szkolnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 kwietnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 2159/2016 Nauka kodowania i programowania dla uczniów od najmłodszych lat szkolnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie do edukacji formalnej powszechne wdrożenie nauczania programowania w ramach przedmiotów informatycznych od 1 września 2017 r. Działania formalne będą poprzedzone pilotażem w wybranych szkołach od 1 września 2016 r.

Głównym celem projektowanych zmian jest wprowadzenie powszechnego nauczania programowania, które staje się kompetencją kluczową XXI wieku, do edukacji formalnej już od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do klasy maturalnej.

Obowiązująca podstawa programowa dla szkoły podstawowej już obecnie przewiduje "rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera". Uczeń "za pomocą ciągu poleceń tworzy proste motywy lub steruje obiektem na ekranie", co przywodzić może na myśl proste języki programowania. Na poziomie gimnazjum uczeń wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych problemów; formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia rozwiązanie w postaci algorytmicznej; stosuje arkusz kalkulacyjny do rozwiązywania prostych problemów algorytmicznych; opisuje sposób znajdowania wybranego elementu w zbiorze nieuporządkowanym i uporządkowanym, opisuje algorytm porządkowania zbioru elementów; wykonuje wybrane algorytmy za pomocą komputera. Na III etapie edukacyjnym dopuszcza się wprowadzenie języka programowania, takiego jak Logo lub Pascal, które mają duże walory edukacyjne i mogą służyć kształceniu pojęć informatycznych. Program ten i wymagania są rozwijane i rozszerzane w umiarkowanym stopniu w szkołach ponadgimnazjalnych na poziomie podstawowym i w znaczącym stopniu na poziomie zaawansowanym.

Jest już wielu nauczycieli, którzy prowadzą nauczanie programowania na podstawie autorskich programów nauczania również w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Jednocześnie informuję, że na wniosek Ministra Edukacji Narodowej w dniu 5 kwietnia br. zostali powołani spośród pracowników kuratoriów oświaty wojewódzcy koordynatorzy ds. innowacji w edukacji, zadaniem, których będzie koordynacja działań na szczeblu poszczególnych województw, w ramach przygotowania i przeprowadzenia pilotażowego wdrożenia nauczania programowania, w oparciu o innowacje pedagogiczne w wybranych szkołach wszystkich etapów edukacyjnych od 1 września 2016 r., a więc już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl