1MUS-1471/PDF/415-92/2004/ML - Przychód powstały z przesunięcia środków z funduszu kapitałowego na ubezpieczeniowy przy ubezpieczeniu na życie z funduszem kapitałowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2004 r. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1MUS-1471/PDF/415-92/2004/ML Przychód powstały z przesunięcia środków z funduszu kapitałowego na ubezpieczeniowy przy ubezpieczeniu na życie z funduszem kapitałowym

Pytanie podatnika

Pytanie Spółki dotyczy zasad opodatkowania różnicy z tytułu przesunięcia środków z ogólnego funduszu kapitałowego na fundusz ubezpieczeniowy.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedstawionej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka oferuje ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, stanowiące grupę 3 działu ubezpieczeń na życie. Podstawową cechą tego ubezpieczenia jest wyodrębnienie funduszu kapitałowego czyli ubezpieczenie to podzielone zostało na dwie części:

1.część zabezpieczającą pokrycie ryzyka ubezpieczeniowego.

2.część inwestycyjną, utrzymywaną na wydzielonym koncie oszczędnościowym.

Część zabezpieczająca pokrycie ryzyka ubezpieczeniowego jest odłączona od indywidualnych rachunków i tworzy ogólny funduszu ubezpieczeniowy, z którego wypłacane są świadczenia w razie zrealizowania się ryzyka. Pozostała część wchodzi w skład ogólnego funduszu kapitałowego, z którego wypłacane są świadczenia w razie zrealizowania się ryzyka, jako podstawowa część łącznego świadczenia. Drugą część stanowi świadczenie z funduszu ubezpieczeniowego.

W trakcie trwanie umowy ubezpieczającemu przysługuje prawo do zmiany umowy ubezpieczenia na umowę ubezpieczenia bezskładkowego z minimalną sumą ubezpieczenia i ograniczonym zakresem odpowiedzialności. Następuje wtedy przesunięcie środków z ogólnego funduszu kapitałowego na fundusz ubezpieczeniowy. Przesunięciu ulega również różnica pomiędzy sumą zapłaconych na fundusz kapitałowy składek, a wartością jednostek umarzanych celem zaliczenia ich na fundusz ubezpieczeniowy.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej pdof.) "od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a (...) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych." Art. 30a ust. 5 pdof stanowi natomiast, że "dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich."

Zgodnie z art. 11 ust. 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 -16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przesunięcie środków z ogólnego funduszu kapitałowego na fundusz ubezpieczeniowy na wniosek klienta (ubezpieczającego) powoduje powstanie przychodu z tytułu udziału w funduszu kapitałowym, o którym mowa w art. 30a ust. 5 w/w ustawy. Od przychodu tego, Spółka jako płatnik, obowiązana jest na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru zryczałtowanego 19 % podatku dochodowego.

Zatem stanowisko Spółki odnośnie obowiązku poboru przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego jest prawidłowe, natomiast stawka tego podatku od 1 stycznia 2004 r. wynosi 19 %.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl