1820/2016 - Przeciwdziałanie agresji internetowej wśród młodzieży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 1820/2016 Przeciwdziałanie agresji internetowej wśród młodzieży.

Działania Ministra Edukacji Narodowej w zakresie przeciwdziałania agresji internetowej koncentrują się wokół wspierania szkół i placówek systemu oświaty w ich zadaniach edukacyjnych i wychowawczych.

Każda szkoła posiada własny program wychowawczy i program profilaktyki. Program wychowawczy obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowane przez nauczycieli.

W opracowaniu programu wychowawczego szkoły, w tym w wyborze priorytetów, stanowiących jego treść, powinni brać udział nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. W programach realizowane są, m.in. działania z zakresu przeciwdziałania cyberprzemocy. Natomiast - ważne z punktu widzenia przeciwdziałania agresji - umiejętności psychospołeczne uczniów rozwijane są w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, dla których treści określone zostały w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Jednym z priorytetowych celów podstawy programowej kształcenia ogólnego jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, dlatego treści nauczania dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania przez uczniów z Internetu występują w podstawie programowej Zajęć komputerowych oraz Informatyki. W zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy uczniowie poznają zagrożenia związane z korzystaniem z komputera i Internetu, niebezpieczeństwa wynikające z rozwoju informatyki i powszechnego dostępu do informacji, są przygotowywani do stosowania norm etycznych i prawnych związanych z rozpowszechnianiem programów komputerowych, bezpieczeństwem i ochroną danych oraz informacji w komputerze i w sieciach komputerowych,

Podstawa programowa kształcenia ogólnego kładzie nacisk na kształtowanie postawy odpowiedzialności za własny rozwój, zwraca uwagę na dbałość o bezpieczeństwo własne i innych ludzi.

Dodatkowo MEN wspiera szkoły organizując dla nauczycieli ogólnopolskie konferencje i liczne szkolenia we współpracy z uczelniami, Naukową Akademicką Siecią Komputerową i organizacjami pozarządowymi. Dotychczasowe konferencje obejmowały, m.in. tematy: "Edukacja dla bezpiecznej cyberprzestrzeni. Jak diagnozować i przeciwdziałać problemom świata wirtualnego?"; "Bezpieczny Internet dla najmłodszych - szanse i wyzwania"; "Uczeń bezpieczny w sieci" - wpływ gier komputerowych na funkcjonowanie dzieci i problem uzależnienia od gier".

Ponadto, na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji udostępniane są materiały informacyjne i publikacje dotyczące zagrożeń związanych z korzystaniem przez uczniów z nowych technologii komunikacyjnych:

1.

Poradnik "Jak reagować na cyberprzemoc. Poradnik dla szkół";

2.

Poradnik "Dzieci w świecie gier wideo. Poradnik nie tylko dla rodziców"

3.

Artykuły: "Polscy nauczyciele i uczniowie a agresja elektroniczna - zarys teoretyczny i najnowsze wyniki badań"; "Popkulturowe ramy tożsamości. Media, kultura popularna, Internet jako nowe środowiska kształtowania tożsamości", "Bezpieczeństwo uczniów w cyberprzestrzeni"; "Jak radzić sobie z agresją elektroniczną młodych ludzi?; Cyberbullying wśród młodzieży: badania i interwencja w sześciu krajach europejskich".

Przygotowano liczne ulotki dla rodziców i nauczycieli z cyklu "Zagrożenia w Internecie" - "Zapobieganie-reagowanie. Cyberprzemoc część 1 i 2"; "Seksting"; "Gry komputerowe". Obecnie jest przygotowywana ulotka dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym dotycząca zamieszczania wizerunku dzieci w Internecie.

Na portalu edukacyjnym dla nauczycieli "SCHOLARIS" zgromadzono ponad 70 zasobów z zakresu bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dwa programy rządowe, które stanowią wsparcie dla szkół w realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych: Rządowy program na lata 2014-2016 "Bezpieczna i Przyjazna Szkoła" i Rządowy program wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - "Bezpieczna+".

Jednym z celów programu "Bezpieczna+" jest poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia. W 2015 r. zorganizowano ogólnopolską konferencję dla nauczycieli pn. "Uczeń bezpieczny w sieci". Zagadnienia ujęte w programie konferencji dotyczyły:

* Internetu jako środowiska socjalizująco-wychowawczego,

* szans i zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu,

* zależności między klimatem szkoły i klimatem klasy, a agresją i przemocą rówieśniczą w szkole,

* działań Policji w aspekcie cyberzagrożeń - roli partnerstwa instytucjonalnego w procesie edukacji na rzecz bezpieczeństwa,

* nowych technologii w szkole i szkolnej polityki bezpieczeństwa,

* bezpieczeństwa dziecka w Internecie (działania edukacyjne w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam).

Materiały z konferencji zostały zamieszczone na portalu Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl, który jest poświęcony zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa i zawiera kompendium wiedzy na temat bezpieczeństwa w różnych jego aspektach, w tym obszar: Przeciwdziałamy agresji i przemocy z uwzględnieniem zagadnień cyberprzestrzeni.

W 2015 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. "Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia". W wyniku rozstrzygnięcia konkursu wybrano dwie organizacje pozarządowe, które realizują to zadanie w latach 2015-2018: Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" i Fundacja Nowoczesna Polska. Stowarzyszenie przygotowało platformę Internetową projektu www.cyfrowobezpieczni.pl, na której udostępniane są szczegółowe informacje o realizowanym zadaniu publicznym, prowadzonej rekrutacji on-line szkół do projektu, edukatorach, publikowanych materiałach informacyjnych, promocyjnych i dydaktycznych.

W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 "Bezpieczna i Przyjazna Szkoła" przeszkolono blisko 200 osobową grupę liderów profilaktyki, którzy zostali przygotowani do roli doradców merytorycznych dla dyrektorów i nauczycieli w obszarze radzenia sobie ze zjawiskami agresji i przemocy w szkole lub placówce. Liderzy podejmą szkolenia rad pedagogicznych w szkołach na terenie swoich województw.

Została uruchomiona infolinia pod numerem 116 111 i pomoc online dla uczniów oraz infolinia pod numerem 800 100 100 i pomoc online dla rodziców i nauczycieli w ramach zadania publicznego. Prowadzenie infolinii interwencyjno-informacyjnej umożliwia zwiększanie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych. Jest tez ważnym wsparciem dla nauczycieli i rodziców w rozwiązaniu konkretnych sytuacji trudnych związanych z problematyką bezpieczeństwa dzieci, w tym cyberprzemocy.

Ponadto we wszystkich województwach zrealizowano ponad 400 projektów, których problematyka dotyczyła poprawy bezpieczeństwa i przeciwdziałania agresji i przemocy.

Wsparcie szkół, w tym szkolenie nauczycieli w problematyce przeciwdziałania cyberprzemocy będzie kontynowanie w kolejnych latach realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - "Bezpieczna+".

Opublikowano: www.sejm.gov.pl