1473/WV/443/493/25/2006/HZ - Opodatkowanie nieodpłatnego wydania materiałów reklamowych odbiorcy mającego siedzibę w innym państwie Wspólnoty Europejskiej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2006 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WV/443/493/25/2006/HZ Opodatkowanie nieodpłatnego wydania materiałów reklamowych odbiorcy mającego siedzibę w innym państwie Wspólnoty Europejskiej

Pytanie podatnika

1. W jaki sposób należy opodatkować nieodpłatne wydanie (przekazanie) materiałów reklamowych w sytuacji, gdy materiały te są wywożone do odbiorcy mającego siedzibę w innym państwie Wspólnoty Europejskiej.

2. Jak należy udokumentować powyższe wydanie, jaka jest właściwa stawka podatku dla powyższego wydania i czy wydanie to podlega wykazaniu w informacji podsumowującej?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.02.2006 r. (data wpływu do urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 7 ust. 3, art. 13, art. 42 ust. 3, 4 i 13, art. 106 ust. 7 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545 oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 października 2005 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów dostawach towarów (Dz. U. Nr 201, poz. 1665). Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej dokumentowania i wykazania transakcji w deklaracji podsumowującej, w pozostałej części jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: X (dalej zwana spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wydania materiałów reklamowych kontrahentom mającym siedziby w innych państwach Wspólnoty Europejskiej. Przedmiotem nieodpłatnego wydania są najczęściej banery reklamowe (plastikowe podświetlone reklamy sprzedawanych produktów) oraz inne towary. Wartość jednostkowa wydawanych towarów jest różna, w większości przypadków przekracza 100 zł. Materiały te są wydawane w ramach kontraktów zawartych z kupującymi towary od spółki i najczęściej wysyłane są kontrahentom razem z partią zakupionego towaru.

Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii:

1. W jaki sposób należy opodatkować nieodpłatne wydanie (przekazanie) materiałów reklamowych w sytuacji, gdy materiały te są wywożone do odbiorcy mającego siedzibę w innym państwie Wspólnoty Europejskiej.

2. Jak należy udokumentować powyższe wydanie, jaka jest właściwa stawka podatku dla powyższego wydania i czy wydanie to podlega wykazaniu w informacji podsumowującej?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Spółki przedmiotowe wydanie należy potraktować, jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów zgodnie z definicją zawartą w art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju. Zatem nieodpłatne wydanie towarów innych niż określone w art. 7 ust. 3 uptu należy potraktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Dodatkowo spółka nadmienia, iż spełnione są warunki dotyczące rejestracji dla czynności wewnątrzwspólnotowych przez nabywcę i dostawcę. Biorąc pod uwagę art. 106 ust. 7 uptu Spółka wystawia fakturę wewnętrzną wykazując na niej podstawę opodatkowania w wysokości ceny nabycia lub kosztów wytworzenia (zgodnie z art. 29 ust. 10 uptu). Ponieważ wydanie zalicza się do wewnątrzwspólnotowej dostawy, więc Spółka stosuje stawkę 0% (przy założeniu, iż zostaną spełnione warunki określone w art. 42 ust. 3 albo 4 uptu).

Spółka ma również wątpliwości co do sposobu wykazania takiego wydania w deklaracji VAT-7. W 2005 r. obrót z faktury wewnętrznej dokumentującej nieodpłatne wydanie materiałów reklamowych dla kontrahentów z UE Spółka wykazała w wierszu 22. Obecnie obrót ten będzie wykazywać w wierszu 30 deklaracji. Jeśli chodzi o wykazywanie nieodpłatnego wydania w kwartalnej informacji podsumowującej, to z uwagi na fakt, że odbiorcy Spółki nie zaliczają tego obrotu do wewnątrzawspólnotowego nabycia, więc Spółka stoi na stanowisku, że nie powinna wykazywać nieodpłatnego przekazania w informacji kwartalnej.

Ocena prawna podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznymi prawnym:

W świetle unormowania zawartego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w treści art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podatkowi od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym, jednak ustawodawca określił przypadki, w których czynności nieodpłatnego przekazania towarów zarówno z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu.

W myśl art. 7ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl ust. 2 art. 7 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego, przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków i organów stanowiących osób prawnych, członków spółdzielni,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. W ust. 4 w/w artykułu określono, że przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1. o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Przy czym zgodnie z ust. 2 pkt 1 cyt. przepisu warunkiem uznania czynności za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest to, aby nabywca towarów był podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Na podstawie cytowanych przepisów stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega każda dostawa towarów, w tym również polegająca na nieodpłatnym przekazaniu przez podatnika towarów na cele związane, jak i inne nie związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, z wyłączeniem drukowanych materiałów reklamowych i promocyjnych oraz prezentów o małej wartości i próbek, o których mowa w art. 7 ust. 3 w/w ustawy dokonywana przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 6 ustawy na rzecz nabywcy o którym mowa w ust. 2 w/w artykułu, w wykonaniu której następuje wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.

W myśl art. 42 ust. 1 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%. pod warunkiem że:

1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzawspólnotych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzawspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Posiadając zatem wszelkie wymagane przepisami ustawy dokumenty, podatnik może zastosować do tej dostawy stawkę VAT 0%. Gdyby podatnikowi nie udało się zgromadzić odpowiednich dowodów przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, zastosowanie znajdzie krajowa stawka właściwa dla danego towaru. Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 13 otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określonym w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów. To, ze transakcja realizowana jest nieodpłatnie, nie ma wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku.

Natomiast na podstawie art. 29 ust. 10 w/w ustawy VAT w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tego towaru. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonaniem sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, które weszło w życie z dniem 4 października 2005 r. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ustawy, jeżeli podatnik zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE zgodnie z art. 97 ustawy - wykazuje w części "C" deklaracji VAT-7 w rubryce 30 "wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów".

Jednocześnie zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tyt.:

1. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;

2. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

W/w przepis nakłada na podatników obowiązek składania informacji podsumowujących, gdy w danym kwartale wystąpiła bądź to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów bądź też wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Wzory informacji podsumowujących określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2005 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz. U. Nr 201, poz. 1665).

Reasumując powyższe na podstawie przedstawionego stanu fatycznego oraz przywołanych wyżej przepisów prawnych - nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych z wyłączeniem wymienionych w art. 7 ust. 3 w/w ustawy w sytuacji, gdy materiały te są wywożone do odbiorcy mającego siedzibę w innym państwie Wspólnoty Europejskiej - Spółka ma prawo opodatkować wg stawki 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność tę należy wykazać w deklaracji VAT-7 w części "C" w rubryce 30 - "wewnątrzwspólnotową dostawa towarów". W związku z tym, że nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych zostało zaliczone do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, więc zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 października 2005 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz. U. Nr 201, poz. 1665) Spółka jest obowiązana do wykazania tej czynności w informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów. Zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu należałoby poinformować odbiorców unijnych, którzy będą otrzymywać nieodpłatnie towary, że dostawy te jako wewnątrzwspólnotowe zostaną wykazane w deklaracjach podsumowujących, gdyż wtedy będą mogli oni, postąpić zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium ich krajów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl