1473/WV/443/465/6/2006/AS - Dokumentowanie sprzedaży towarów w postaci faktury VAT w systemie EDI z pominięciem kwoty brutto słownie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2006 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WV/443/465/6/2006/AS Dokumentowanie sprzedaży towarów w postaci faktury VAT w systemie EDI z pominięciem kwoty brutto słownie

Pytanie podatnika

Czy możemy dokumentować sprzedaż naszych towarów sporządzając fakturę VAT w systemie EDI z pominięciem kwoty brutto słownie, oraz czy nie będziemy z tego powodu narażeni na sankcje z tytułu Ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 póz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 stycznia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie interpretacji art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, póz. 1119) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

l. Stan faktyczny W świetle umowy z naszym partnerem handlowym jesteśmy zobowiązani do przesyłania faktur w formie elektronicznej. Rozporządzenie Ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej nie określa dokładnie jakie elementy powinna zawierać faktura VAT wystawiona w formie elektronicznej. W przypadku systemu - EDIFACT, z którego korzystamy, specyfikacja formatu faktury elektronicznej nie posiada kwoty brutto wyrażonej słownie, natomiast zawiera pozostałe elementy faktury wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur.

II. Treść pytania Czy możemy dokumentować sprzedaż naszych towarów sporządzając fakturę VAT w systemie EDI z pominięciem kwoty brutto słownie, oraz czy nie będziemy z tego powodu narażeni na sankcje z tytułu ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy?

III. Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego Uważamy, że wystawiając fakturę VAT w systemie EDI z pominięciem kwoty brutto słownie" nie naruszamy obowiązujących przepisów podatkowych, dlatego też nie jesteśmy narażeni na sankcje z tytułu Ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy. Naszym zdaniem § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur odnosi się tylko do faktur VAT sporządzanych w formie papierowej. Zasady wystawiania faktur w formie elektronicznej zostały uregulowane odrębnymi przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej. Chcielibyśmy nadmienić, że zarówno te przepisy, jak i przepisy VI Dyrektywy nie wymagają od podatnika umieszczania na fakturze kwoty brutto słownie".

IV. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, póz. 1119) określa:

1.sposoby i warunki wystawiania faktur w formie elektronicznej,

2.zasady przechowywania oraz tryb udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesłanych drogą elektroniczną.

Rozporządzenie to nie wskazuje, jak słusznie podnosi Wnioskodawca, jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiona w formie elektronicznej. Elementy jakie powinna zawierać faktura VAT określa art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o popdatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz.535 z późn. zm.) oraz Rozdział 4 "Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2005 r. Nr 95, póz. 798).

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Wspomniane natomiast powyżej rozporządzenie Ministra Finansów określa elementy wymagane przy wystawianiu faktur w formie papierowej. Skoro jednak brak jest szczegółowych przepisów regulujących sprawę będącą przedmiotem zapytania Podatnika, to należy uznać, że Wnioskodawca wystawiając fakturę w formie elektronicznej zawierającą wszystkie inne elementy wymagane dla faktury wystawionej w wersji papierowej może pominąć kwotę brutto słownie, bowiem przepis art. 106 ust. 1 ustawy nakłada na podatnika obowiązek podania w fakturze kwoty należności nie precyzując czy ma być ona wyrażona słownie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl