1473/WV/443/30/14/2005/GW - Otrzymanie bonusów a wysokość podstawy opodatkowania

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2005 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu 1473/WV/443/30/14/2005/GW Otrzymanie bonusów a wysokość podstawy opodatkowania

Pytanie podatnika

Bonusy traktowane są przez Spółkę jako rabaty, upusty.

Czy bonusy stanowiące pewien procent od nabyć wewnątrzwspólnotowych w myśl art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług bonusy, które otrzymuje od dostawców, bezpośrednio lub za pośrednictwem głównego udziałowca, są nie opodatkowane podatkiem VAT.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku, z dnia 21.01.05 r. (data wpływu do tut. urzędu), uzupełnionego pismem z dnia 04.02.05 (data wpływu do tut. urzędu 07.02.05), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

Spółka otrzymuje bonusy bezpośrednio od dostawców lub za pośrednictwem swojego głównego udziałowca (60 % udziałów). Bonusy otrzymywane są na koniec roku obrotowego. Jest to pewien procent od dokonanych nabyć wewnątrzwspólnotowych w roku obrotowym. Dostawcy zwracają Spółce kwoty, które obejmują bonusy. Wysokość tych bonusów to pewien procent (1%, 2%, 3%) od dokonanych nabyć wewnątrzwspólnotowych w określonym czasie. Bonusy dotyczą konkretnych dostaw w określonym czasie, sprawdzane są one przez wystawcę bonusów i przez Spółkę. Bonusy mają bezpośredni wpływ na wartość dostaw i w efekcie prowadzą do obniżenia wartości zakupionych towarów i wartości sprzedanych przez Spółkę towarów.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:

Bonusy traktowane są przez Spółkę jako rabaty, upusty. Zdaniem Spółki w myśl art. 31 ustawy o podatku od towarów i usług bonusy, które otrzymuje od dostawców, bezpośrednio lub za pośrednictwem głównego udziałowca, są nie opodatkowane podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Stosownie do ust. 3 tego artykułu kwota ta nie obejmuje rabatów za zapłatę z góry oraz opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka otrzymuje bonusy na koniec roku obrotowego. Bonusy stanowią pewien procent od dokonanych nabyć wewnątrzwspólnotowych w roku obrotowym. Dostawcy zwracają Spółce kwoty, które obejmują bonusy. Otrzymywane bonusy dotyczą konkretnych dostaw w określonym czasie i mają bezpośredni wpływ na wartość dostaw, w związku z czym można je uznać za opust obniżający kwotę jaką nabywca obowiązany jest zapłacić z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Biorąc powyższe pod uwagę, udzielone przez dostawców bonusy zmniejszają u podatnika podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Pouczenie

1. Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa)

4. Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl