1472/SOI/423-11/06/DW - Wydatki na ulepszenie programu komputerowego a podwyższenie wartości początkowej dla celów amortyzacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2006 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/SOI/423-11/06/DW Wydatki na ulepszenie programu komputerowego a podwyższenie wartości początkowej dla celów amortyzacji.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w złożonym wniosku, Bank ponosi koszty związane z wdrażaniem zmian do sytemu komputerowego. Powyższy system został wprowadzony przez Bank do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i podlega amortyzacji. Zmiany na które są ponoszone wydatki służą jedynie ulepszeniu istniejącego systemu komputerowego i nie są związane z tworzeniem nowego programu komputerowego.

Zdaniem Banku wydatki poniesione na zmianę systemu wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością i są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, co zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), pozwala na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia.

W opinii Banku, do powyższej sytuacji nie ma zastosowania art. 16g ust. 13 powołanej ustawy, który odnosi się wyłącznie do środków trwałych. Analogiczna regulacja nie została przewidziana w przypadku wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym, zdaniem Banku, nie istnieje możliwość zwiększenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych po oddaniu ich do użytkowaniu i rozpoczęciu amortyzacji.

W świetle powyższego podatnik zwraca się z prośba o potwierdzenie stanowiska, iż Bank ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na ulepszenie systemu komputerowego.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki i zauważa co następuje:

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku, Bank ponosi koszty związane z wdrażaniem zmian do istniejącego systemu komputerowego, który został wprowadzony do ewidencji "wartości niematerialnych i prawnych" i dokonywane są od niego odpisy amortyzacyjne. W wyniku przeprowadzonych prac modernizacyjnych istniejącego systemu komputerowego, nie powstała nowa wartość niematerialna i prawna.

W ocenie organu podatkowego, powyższy wydatek nie może być traktowany jako wydatek na ulepszenie wartości niematerialnej i prawnej, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje takiej możliwości. Jak wskazano w przedmiotowym wniosku, przepisy podatkowe, pozwalają jedynie na zwiększenie wartości początkowej ulepszonych środków trwałych - zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy.

Wydatki poniesione na prace, w wyniku których wzrosła wartość użytkowa zakupionych i użytkowanych programów komputerowych, lecz nie powstała nowa wartość niematerialna i prawna stanowią koszt uzyskania przychodu, który Spółka może odnieść bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów danego roku podatkowego według zasad określonych w art. 15 ust. 1 oraz ust. 4 ww. ustawy.

Ponoszone wydatki powinny więc podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia. Należy przyjąć, że wydatki te wiążą się bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością i są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Wydatek podlegający zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodu wymaga udokumentowania powyższego w sposób nie budzący wątpliwości.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl