1472/RPP1/443-84/07/CHYK - Czy w przypadku, gdy na fakturze widnieje zapis o warunkach i wysokości udzielonego skonta, podstawa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być pomniejszona o wysokość udzielonych skont, również w przypadku, gdy sprzedawca nie wystawi faktury korygującej ?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-84/07/CHYK Czy w przypadku, gdy na fakturze widnieje zapis o warunkach i wysokości udzielonego skonta, podstawa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być pomniejszona o wysokość udzielonych skont, również w przypadku, gdy sprzedawca nie wystawi faktury korygującej ?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 14 marca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług,

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż dokonuje on wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W przypadku, gdy Strona dokona zapłaty za zakupione towary we wcześniejszym terminie np. w ciągu 15 dni od dnia wystawienia faktury, kontrahent udziela nabywcy skonta np. w wysokości 5% wartości faktury. Ze stanu faktycznego wynika, iż nie wszyscy kontrahenci wystawiają faktury VAT korygujące. W przypadku, gdy kontrahenci nie wystawiają faktur korygujących, a uznają kwotę udzielonego skonta, potwierdzeniem udzielonej i zaakceptowanej kwoty skonta jest wysyłane przez niego rozliczenie płatności transakcji w danym półroczu. Z niniejszego dokumentu wynikają wszystkie zapłacone i należne wierzytelności wobec Spółki. Jeżeli kontrahenci nie wykażą, że Spółka posiada wobec nich jakiekolwiek zobowiązania wówczas jest to potwierdzenie, iż zaakceptowano udzielone Spółce skonto.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Strona zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie, czy w przypadku, gdy na fakturze widnieje zapis o warunkach i wysokości udzielonego skonta, podstawa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być pomniejszona o wysokość udzielonych skont, również w przypadku, gdy sprzedawca nie wystawi faktury korygującej?

Zdaniem podatnika podstawa opodatkowania winna być pomniejszona o kwoty udokumentowanych skont.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegaj: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług ma terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze.

Artykuł 31 ust. 1 ustawy stanowi, iż podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. W myśl. art. 31 ust. 2 ustawy podstawa opodatkowania obejmuje:

1.

podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku

2.

wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 ustawy stosuje się odpowiednio. Zgodnie z jego brzmieniem obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Zgodnie z § 16 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Jeżeli więc przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, warunki do otrzymania skonta nie są spełnione, podstawę opodatkowania stanowi, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić, czyli całkowita wartość faktury. W przypadku spełnienia warunków, uprawniających do otrzymania skonta (zapłata w wyznaczonym terminie), Podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną korygującą, którą należy rozliczyć w miesiącu wystąpienia zdarzenia, powodującego uzyskanie skonta (w miesiącu zapłaty). W sytuacji, gdy termin zapłaty za fakturę odpowiada momentowi powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Spółka winna od razu zmniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę należnego skonta.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl