1472/RPP1/443-51/07/BIK - Czy wysyłanie faktur korygujących listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru można uznać za potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-51/07/BIK Czy wysyłanie faktur korygujących listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru można uznać za potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 22 grudnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27 grudnia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ze względu na skalę sprzedaży oraz specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej, zmuszona jest do wystawiania znacznej ilości faktur korygujących. Faktury te (oryginał plus kopia) wysyłane są do kontrahentów listami poleconymi bez zwrotnego potwierdzenia odbioru. W celu uniknięcia długiego okresu oczekiwania na zwrot kopii faktur korygujących oraz wyeliminowania konieczności ciągłego interweniowania u swoich kontrahentów, Spółka planuje zmianę sposobu doręczania faktur korygujących, które polegać będzie na wysyłaniu faktur korygujących listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a w dalszej konsekwencji na ujmowaniu podatku wynikającego z faktur w dacie otrzymania pocztowego potwierdzenia odbioru przesyłki zawierającej fakturę korygującą.

Spółka zwróciła się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości takiej praktyki z punktu widzenia prawa podatkowego, w szczególności zgodności z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r., Nr 95, poz. 798).

Zdaniem Spółki zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego zawierającego fakturę korygującą jestem dowodem potwierdzającym odbiór tej faktury przez nabywcę, a tym samym stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka otrzymała to potwierdzenie.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Stosownie do § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), sprzedawca jest obowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali. Cytowane wyżej rozporządzenie nie określa, w jaki sposób potwierdzenie odbioru faktury korygującej powinno być dokonane. W związku z powyższym, metodę stosowaną przez Spółkę należy uznać za prawidłową. Tym samym Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego zawierającego fakturę korygującą.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl