1472/RPP1/443-287/05/TM - Odliczenie podatku naliczonego wynikającego z decyzji celnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2005 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-287/05/TM Odliczenie podatku naliczonego wynikającego z decyzji celnej

Pytanie podatnika

Pytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z decyzji celnej.

Postanowienie

W związku z wnioskiem Strony, który wpłynął do tut. Urzędu 28 lutego 2005 r., uzupełnionym pismami z dnia 24.04.2005 r. oraz 23.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona otrzymała w miesiącu lutym 2005 r. decyzję naczelnika urzędu celnego określającą niedobór należności celnych i podatkowych (cło oraz podatek od towarów i usług). Strona wpłaciła określoną kwotę różnicy wynikającą z wyżej wymienionej decyzji UC. Zdaniem Strony decyzja naczelnika urzędu celnego stanowi dokument celny w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie którego Stronie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o kwotę różnicy określoną decyzją UC.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. W ustawie o podatku od towarów i usług brak jest definicji dokumentu celnego. Należy zatem uznać, że w zakresie pojęcia dokument celny mieści się w szczególności decyzja naczelnika urzędu celnego, która określa jak w przypadku Strony niedobór należności celnych. W związku z powyższym kwota określona w tej decyzji jako niedobór podatku VAT, którą Strona wpłaciła do urzędu celnego stanowi kwotę podatku naliczonego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ponadto na podstawie art. 86 ust. 13 jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Zatem jeżeli Spółka nie obniżyła kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego tj. w przypadku opisanym we wniosku w miesiącu otrzymania dokumentu celnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zatem Strona jest uprawniona do obniżenia podatku należnego w miesiącu otrzymania decyzji naczelnika urzędu celnego o kwoty wynikające z tych dokumentów jedynie w zakresie, w jakim stanowią one różnicę pomiędzy podatkiem już pobranym przez organy celne. Stronie w tym zakresie przysługuje też uprawnienie, o którym mowa w art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl