1472/RPP1/443-159/2005/JJ - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania materiałów reklamowych w ramach świadczenia usług marketingowych na rzecz podmiotu zagranicznego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2005 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/RPP1/443-159/2005/JJ Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania materiałów reklamowych w ramach świadczenia usług marketingowych na rzecz podmiotu zagranicznego

Pytanie podatnika

Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania nieodpłatnego przekazania materiałów reklamowych przekazanych w ramach świadczenia usług marketingowych świadczonych na rzecz podmiotu zagranicznego.

Postanowienie

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 23.02.2005 r., (data wpływu do Urzędu 04.03.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego; Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka na mocy umowy z kontrahentem zagranicznym zobowiązana jest do świadczenia usług marketingowych na rzecz tego podmiotu. W ramach usługi Spółka m.in. nieodpłatnie przekazuje różnego rodzaju materiały reklamowe (broszury, gadżety, nagrody w konkursach itp.), a także towary będące w ofercie handlowej zleceniodawcy. Wynagrodzenie za usługę obliczane jest w oparciu o sumę poniesionych kosztów powiększoną o marżę. Wg stanowiska Spółki, tego rodzaju przekazanie towarów nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ Spółka otrzymuje wynagrodzenie za świadczone usługi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Spółki. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W sytuacji opisanej przez Spółkę nie zostaje wypełniona hipoteza cytowanego przepisu, ponieważ nie dochodzi do przekazania towarów bez wynagrodzenia. Spółka otrzymuje wynagrodzenie za przekazane towary, co prawda nie od ich odbiorców, lecz od zleceniodawcy. Przekazywanie określonych towarów jest jednym z elementów usługi świadczonej na rzecz zleceniodawcy, nie może więc być opodatkowane odrębnie.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego lub istnienie okoliczności, o których nie wspomniano we wniosku mogą mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl